Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 23 jul 2025 16:26

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 11 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 20 jun 2009 16:35 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 24 apr 2009 20:39
Indlæg: 1416
Geografisk sted: Strawberry Fields
Jeg læste lidt om effekterne af at ryge hash på wikipedia, og jeg faldt så over en artikel der tyder på at selvom man ryger hash regelmæssigt så er risikoen for at udvikle lungekræft ikke større end hos ikke rygere! Forskerne tror at THC i cannabis dræber de gamle celler i lungevævet der har en tendens til at udvikle kræft. Yderst interessant artikel som jeg synes i bør læse, jeg blev ihvertfald meget overrasket da jeg troede at det var ligeså farligt at ryge hash som at ryge tobak (dels troede jeg at det at få røg i lungerne var det skadelige og ikke så meget stofferne i det man røg, samt man jo som regel blander tobak og hash når man skal ryge en joint). Samme artikel som konkluderede at der ikke var øget risiko hos cannabis rygere, konstanterede at tobaksrygere havde en øget risiko for at udvikle lungekræft på hele 2000%! Man kan faktisk udlede af artiklen at storforbrugere af cigaretter vil have godt af at ryge en joint i ny og næ hvis de vil nedsætte risikoen for at udvikle lungekræft.

Artiklen kan læses her:
http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/co ... 29_pf.html

Og her er et par vigtige citater fra artiklen:
Citat:
"Earlier work established that marijuana does contain cancer-causing chemicals as potentially harmful as those in tobacco, he said. However, marijuana also contains the chemical THC, which he said may kill aging cells and keep them from becoming cancerous."


Citat:
"The largest study of its kind has unexpectedly concluded that smoking marijuana, even regularly and heavily, does not lead to lung cancer.

The new findings "were against our expectations," said Donald Tashkin of the University of California at Los Angeles, a pulmonologist who has studied marijuana for 30 years.

"We hypothesized that there would be a positive association between marijuana use and lung cancer, and that the association would be more positive with heavier use," he said. "What we found instead was no association at all, and even a suggestion of some protective effect."


Denne undersøgelse, som i øvrigt er den største af sin slags, burde meget vel kunne bruges som led af en afkriminaliseringskampagne af hash. I er velkomne til at tilkendegive jeres holdninger til artiklen, om i er overraskede, om i synes det var forventet eller om i er uenige med artiklen.

God weekend! :) :joint:


Top
 Profil  
 
Indlæg: 20 jun 2009 18:31 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 11 aug 2008 21:43
Indlæg: 77
Det var dog utroligt!
En ting er at hash skulle være uskadeligt, men ligefrem kræft forhindrene!
Så har jeg ligepludslig god samvittigthed.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 20 jun 2009 19:28 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 20 okt 2008 18:35
Indlæg: 1267
Ja jeg har læst en del om det på det seneste. Og jeg er sgu også overrasket.
Jeg havde altid troet at ligemeget hvad man røg, havde man øget risiko for lungekræft.
Men åbenbart ikke?

Så ja, man har det da lidt bedre med ikke at ryge cigaretter og kun koncentrere sig om sit tjald!


Top
 Profil  
 
Indlæg: 20 jun 2009 19:33 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 07 nov 2008 11:51
Indlæg: 1219
Hold da op :O Det var en kæmpe overraskelse! Er det en pålidelig kilde? Jeg får helt lyst til at ryge hash..


Top
 Profil  
 
Indlæg: 20 jun 2009 20:40 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 24 apr 2009 20:39
Indlæg: 1416
Geografisk sted: Strawberry Fields
University of California lyder ret seriøst og Dr. Donald Tashkin virker også ret seriøs, han er trods alt en uddannet lungespecialist, der har forsket i cannabis i 30 år. Og ja, jeg får sgu også lyst til at ryge en pind, bare surt mit tjald ligger 100 km herfra =(


Top
 Profil  
 
Indlæg: 20 jun 2009 22:44 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 04 jan 2009 16:11
Indlæg: 44
Jeg skal i kunne tale om artikelens oprigtighed men den er fra 2006. Læs denne her http://www.physorg.com/news164348909.html artikel fra et par dage siden, som siger det modsatte.

:hm:


Top
 Profil  
 
Indlæg: 20 jun 2009 23:12 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 24 apr 2009 20:39
Indlæg: 1416
Geografisk sted: Strawberry Fields
Men de DNA skader forårsager ihvertfald ikke lungekræft, ellers ville Dr. Donald Tashkin kunne have set det i hans befolkningsundersøgelse. Desuden har den undersøgelse du linker til kun vist at DNA bliver ændret under labaratorie forhold, den har ikke vist at det fører til kræft i mennesker, det er udelukkende spekulationer. Desuden står der at undersøgelsen er baseret på acetaldehyd, ikke THC, og Donald Tashkin siger jo netop at THC formentligt er forebyggende mod lungekræft. Så selvom acetaldehyden øger ens chancer for at få lungekræft, så mindsker THC'en det ned til normalt niveau igen. Jeg forstår ærligt talt ikke hvordan man kan undersøge en enkelt substans i cannabis og komme med antagelser der strider mod tidligere forskning, uden overhovedet at have testet den aktive ingrediens i stoffet, eller lavet en befolkningsundersøgelse... Pseudoforskning når det er værst. Man burde da teste alle substanserne og se hvordan de reagerer indbyrdes før man begynde at spekulere i om cannabis er kræftfremkaldende. Det eneste man kan konkludere ud fra den artikel er at der er acetaldehyd i cannabis og at acetaldehyd ændrer DNA, hvilket ikke er nogen overraskelse, godt arbejde! Desuden skulle jeg mene at alkohol bliver nedbrudt til acetaldehyd i kroppen, og formentligt i meget større mængder end der findes i en joint.

Men undersøgelsen siger da meget godt at man skal holde sig fra at ryge industrihamp :whogives:


Top
 Profil  
 
Indlæg: 20 jun 2009 23:17 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 20 okt 2008 18:35
Indlæg: 1267
Har lige hjulpet min søster i at læse op til hendes biologieksamen. Hun trak et spørgsmål om alkohols nedbrydning i kroppen og ja, alkohol bliver rigtignok nedbrudt til acetaldehyd :)


Top
 Profil  
 
Indlæg: 20 jun 2009 23:26 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 02 apr 2009 16:45
Indlæg: 172
det er sådan noget der pisser mig rigtig meget af
i en artikel står der det forebygger kræft
i en anden står der at det fremkalder det

så fucking typisk at der altid skal være 2 modsigelser....


Top
 Profil  
 
Indlæg: 20 jun 2009 23:29 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 24 apr 2009 20:39
Indlæg: 1416
Geografisk sted: Strawberry Fields
Oruspo, den anden artikel konkluderer ikke at cannabis fremkalder kræft, den spekulerer kun i det.

Desuden står der i denne artikel (http://www.physorg.com/news123408747.html) at det er hydrogenperoxid i tobaksrøg der fremkalder kræft, og ikke N2-Ethyl-2′-deoxyguanosine afledt af acetaldehyd.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 21 jun 2009 00:33 
Offline
Dedikeret medlem

Tilmeldt: 03 jun 2005 05:20
Indlæg: 619
oruspo skrev:
det er sådan noget der pisser mig rigtig meget af
i en artikel står der det forebygger kræft
i en anden står der at det fremkalder det

så fucking typisk at der altid skal være 2 modsigelser....


Det er et spørgsmål om at kunne læse hvad der egentligt står i artiklerne, ikke kun journalisternes hjernedøde fortolkninger af dem. Som det er blevet nævnt: acetaldehyd øger risikoen for kræft i væv, men da Tashkins studie beviser at folk i den virkelige verden ikke får forøget risiko af at ryge hash, må der være andre stoffer i hashen, som modvirker denne effekt.
Når du læser en videnskabelig artikel, så vær meget opmærksom på hvad det egentligt er de har studeret og om dette overhovedet understøtter konklusionen. Videnskaben bliver desvære ofte påvirket af politiske dagsordener. Det er ikke uhørt at videnskabsfolk twister konklusionen for at tilfredsstille de folk der giver dem deres forskningsmidler. Sad, but true.


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 11 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Google [Bot] og 6 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team