Dette billede forklarer det med farvetemperaturen (værdien målt i K)
Som grafen fra Kaktus Klausen viser, ligger 2700K i det gullige, 4000K i det hvide, 6500K i det blå og fortsætter man ud mod uendelighed, som vist på billedet jeg linker til øverst, ender man i det violette. Se evt tabellen i højreside her:
http://en.wikipedia.org/wiki/Color_temp ... t_lightingIngen sparepære er fuldt spektrum. Det er typisk en kombination 3 spektra der giver en nogenlunde fordeling over hele spektret. Det er via denne kombination at farvetemperaturen kan rykkes i lysstofrør / sparepærer. Lidt som et gammeldags TV producerer alle farver ud fra rød, grøn og blå, snyder lysstofrør / CFL'er øjnene og får dem til at tro, at alle farver er tilstede, selvom der hovedsageligt er tale om 3-4 kraftige peaks i ved specifikke bølgelængder. (
Typisk CFL spectrum.)
En CFL opgives i kelvin, fordi de produceres efter at ramme en bestemt farvetemperatur, altså en overordnet sammensætning af lyset, på tværs af hele det synlige spektrum (ca fra 380 - 740 nm).
En LED udsender kun en type lys, og dækker derfor kun en kort bølgelængde. Det er dette interval der opgives.
En CFL producent kunne altså bryde en CFL op i de individuelle peaks' bølgelængder (målt i nm) som tilsammen giver en bestemt farvetemperatur.
På samme måde kunne en lampe, bestående af mange forskellige LED'er (blå, grøn, gul, rød) også tildeles en farvetemperatur. Hvide LED'er findes også, og disse har en farvetemperatur (
der ses her.)