@ Phazer1980
http://www.justitsministeriet.dk/sites/default/files/media/Pressemeddelelser/pdf/2007/Euforiserende_stoffer.pdfIndrømmede du så over for politiet, at du havde bestilt pakkerne, efter de kom med truslen om at konfiskere dine ting?
Kend dine rettigheder og kend politiets!
http://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=73&t=42944Panserne var også engang oppe i min lejlighed efter, Told&Skat havde konfiskeret tre svampe-growkits. For at komme ind i opgangen, ringede de snedige strømere på overboens dørtelefon i stedet for min. Jeg sad og spillede guitar, da det bankede på min dør. Underligt, tænkte jeg, det må være overboen som banker, siden vi er de eneste to, som bor i opgangen. Der stod så to strissere - en ung og en gammel. Jeg vidste godt, at de ville kontakte mig en dag efter konfiskeringen, men havde ikke regnet med, at de ville snige sig ind i opgangen for at komme ind i min lejlighed. De forklarede kort grunden til, de var der, og at de gerne lige ville kigge lidt i lejligheden. Så jeg lukkede knippelsvingerne ind (som jeg ikke havde pligt til, men panikkede i situationen) og jeg ved egentligt ikke, hvad de kiggede efter - sikkert andet knark (godt de ikke fandt min dejlige skunk). Så sagde de til mig, at de bestilte svampefrø fra udlandet var ulovlige. Jeg forklarede dem, at jeg ikke kendte til det (selvom de blot kunne have tjekket min bankoverførsel, hvis ellers de havde konfiskeret min computer). "Det må være min udlejer, der har bestilt dem", sagde jeg. Snushanerne gik derefter. Og min udlejer, som også er min ven snakkede med dem én gang uden at modtage bøde eller noget i den stil.
Bliv ved med at benægt over for dem! Det er høje bøder at betale for at få lidt lir. Overvej, om du ikke vil bytte computer med en homie et stykke tid, hvis det viser sig at tyvetrækkerne har ret til at konfiskere dine ting.