Folk er sikkert trætte af den her, men næsten alt grønt kan betegnes som pot... pånær den ene sort, der faktisk hedder "skunk". Så nej, skunk er teknisk set ikke en betegnelse for alle hybrider eller forædlet pot, men een bestemt sort. Når det er sagt, ved jeg godt hvad folk hentyder til, når de siger "skunk", men nu hvor begrebet diskuteres, skal det da lige med
Hvad du har der er jo ikke til at sige. Dyrker du en "skunk"-plante udenfor, kan den sagtens ende med at se sådan der ud.
Hvad?
Ja. så er det elendige gardnere eller skæve hjemmedyrkere!
Der er sativa, indica og ruderalis som er 3 forskellige arter af hamp planter. Skunk er forskellige krydsninger af disse 3 slags. Folk har i flere år arvlet på at få lige præsis det ud af planterne de ville. F.eks skal danske sorter nok helst være modstands dygtige over for mug, hvilket der så er lagt vægt på i alvlen f.eks ved gradvis at udsætte planterne for højere og højere fugt i generationer. Nogle ønske høje, buskede eller lave planter og derfor er de bedste af disse sorteret fra og brugt til avl. F.eks 1000 frø sået og kun en går videre i alvlen fordi den var den bedste af de 1000.. frøene såes nu kun den f eks 400 stk. og det gøre igen og igen.. til resultatet er tilfredstillende. Dette gælder både potens og smag osv osv.. Der kan også gensplejses eller være genmanipulation indover og at fremskynde eller forbedre kvaliteten... eller som man f.eks ser ved femi frø for 99% hun planter og stabilseret F1 frø som kan give frø fra planten der minder om moder-planten til frøet, når den sættes til spirring, ja nogle sige sågar at F1 kan sammenlignes med klon planter hvor der tages stiklinge fra en moder.