Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 12 jul 2025 12:04

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 48 indlæg ]  Gå til side 1, 2, 3  Næste
Forfatter besked
Indlæg: 19 jun 2011 08:00 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 26 jun 2009 11:55
Indlæg: 2307
Geografisk sted: Casa Tranquila
http://www.information.dk/271280

Citat:
I 1997 vedtog SF’s landsmøde, at hashen skulle afkriminaliseres.

Men ifølge SF’s retspolitiske ordfører, Karina Lorentzen, er politikken ikke længere den samme:

»Vi er i tvivl. Vi har ikke længere en fast holdning, før en kommission har set på problemet,« siger hun.

SF’s formand, Villy Søvndal, sagde på et pressemøde i december 2007, at SF ville afkriminalisere hashen for at bekæmpe den sorte økonomi, der finansierede de bander, der solgte hashen.

Men nu skyldes SF’s tvivl ifølge Karina Lorentzen, at udviklingen er gået hurtigt de seneste år: Der er kommet flere misbrugere af hash, og der er kommet både stærkere hash og syntetisk hash på det illegale marked.

SF’s ændring i holdningen til en afkriminalisering af hashen er sket uden diskussion i baglandet, mener Frank Hedegaard, der sad i Københavns borgerrepræsentation fra 2002 til 2010 for SF og var medlem af partiets socialudvalg fra 1992 og blandt andre stod bag landsmødebeslutningen i 1997.

»Vi syntes, at hashen var overkriminaliseret. I stedet ville vi have den ud af gruppen med hårde stoffer og betragte den på linje med alkohol,« siger Frank Hedegaard med henvisning til landsmødebeslutningen.

»Det er trist, at SF uden en saglig diskussion flytter sit udgangspunkt. Det er muligt, at folketingsgruppen er i tvivl om en afkrimina- lisering. Men os i SF, der arbejder med socialpolitik, er ikke i tvivl om, at en afkriminalisering er det eneste rigtige. Det mener alle eksperter på området jo også,« siger han.

Hvad med alkohol?
Karina Lorentzen mener derimod ikke, at der er enighed blandt eksperter. Hun forventer, at en kommission kan nedsættes efter valget med opbakning fra Socialdemokraterne, de radikale og Enhedslisten. Kommissionen skal undersøge de sociale, sundhedsmæssige og retslige konsekvenser af en afkriminalisering af hash.

Tilbage i 1997 var det centrale i SF’s politik at afkriminalisere og afdæmonisere brugeren af hash. 10 år senere var en afkriminalisering et middel i kampen mod opblomstring af banderelateret kriminalitet. Nu er det tilsyneladende sundhedsvinklen, der er i fokus:

»Undersøgelser viser, at hash måske ikke er mere farligt end alkohol. Men hvis alkohol var et helt nyt rusmiddel, ville det måske også blive forbudt,« siger partiets retspolitiske ordfører. For hende er det bekymrende, at forbruget af hash i Danmark ifølge hendes oplysninger er stigende i forhold til andre lande. Ikke mindst de unge misbrugere har hendes opmærksomhed. Og selv om hun erkender, at den danske ordning med kontrol og straf i bekæmpelse af hashhan- delen ikke har virket, mener hun ikke, det er en nem problemstilling. Og derfor skal der en kommission til at undersøge det nærmere, blandt andet hvordan en legalisering kan føres ud i livet.Men nedsættelsen af en kommission fører ingen vegne, mener Frank Hedegaard, der var med til at formulere SF’s narkotikapolitik i 1997 og sad i Københavns Borgerrepræsentation, da der i 2009 var flertal for at lave forsøg med en legalisering af hash i Københavns kommune. Beslutningen om fri hash i København blev dog skudt ned af regeringen og derfor aldrig ført ud i livet.

Mangler viden
»Så lokalpolitisk har vi ageret efter den landspolitiske beslutning om afkriminalisering af hash. Men at sætte en kommission i gang med at undersøge spørgsmålet er bare at udskyde en beslutning. Jeg tror ikke, at den vil komme op med noget som helst, vi ikke ved i forvejen«, siger Frank Hedegaard, der tidligere har arbejdet med unges narkotikamisbrug i Københavns kommune og som lektor har uddannet pædagoger omkring misbrug.

Det er en opfattelse som deles af socialoverlæge i Københavns Kommune Peter Ege:

»Eksperters udtalelser om hashproblematikken og en afkriminalisering har indtil videre ikke nyttet. Afkriminalisering er det eneste rigtige. En kommission kan bare sparke en åben dør ind. Men den kan også klæde politikerne på og give dem et alibi,« siger Peter Ege.

Og et alibi er måske lige netop, hvad for eksempel Socialdemokraterne behøver.

»Jeg er ikke positiv i forhold til en afkriminalisering. Men det kan skyldes fordomme og manglende viden. Den kommende kommission skal danne grundlag for debat,« siger Socialdemokraternes retspolitiske ordfører, Karen Hækkerup.

»Spurgte du mig i dag, ville jeg sige nej. Men jeg mangler viden.«


Det er godt de vil støtte op om en kommission, for en sådan vil højst sandsynligt anbefale afkriminalisering. Det er bare ærgeligt at de begynder at sende andre signaler.

Jeg har sgu svært ved at se forskelle på socialistisk folkeparti og soc. dem.

_________________
«Jeg tror, det er vigtigt med oplevelser, der taler til vores sanser, noget, der befrugter vores fantasi, som nærer tanken, og som kan gøre vores verden større.
Det er slet ikke så unyttigt endda.»
HKH Margrethe ll af Danmark


Top
 Profil  
 
Indlæg: 19 jun 2011 08:38 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 17 mar 2009 19:14
Indlæg: 653
Nogen burde sende hende nedenstående links, da det åbenbart er gået hen over hovedet på hende at der netop er en kommission der har lavet en rapport, som anbefaler alle regeringer at stoppe med at kriminalisere stof brugere, og i særdeleshed cannabis brugerne. Hvis hun mener at hun mangler viden har hun virkelig ikke prøvet særlig hårdt på at skaffe den! I øvrigt mener jeg ikke at det er "fri hash", som er et besynderligt flyvende udtryk, man skal argumentere for, men nærmere en afkriminalisering af brugerne. Når man er nået dertil at brug og besiddelse, og dyrkning af Cannabis til personlig brug ikke længere ses som en forbrydelse, kan man så få en reel diskussion om hvordan en regulering/legalisering skal se ud.

http://www.globalcommissionondrugs.org/
http://www.globalcommissionondrugs.org/Report


Senest rettet af Mr.Cookie 19 jun 2011 16:12, rettet i alt 1 gang.

Top
 Profil  
 
Indlæg: 19 jun 2011 09:25 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 17 mar 2009 19:14
Indlæg: 653
Så har jeg selv skrevet til hende.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 19 jun 2011 10:07 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 30 jul 2008 16:19
Indlæg: 273
Geografisk sted: På sølvfadet med flag i
hold da fast nogle kompetente og dedikerede genier vi at gøre med!


Top
 Profil  
 
Indlæg: 19 jun 2011 16:07 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 26 jun 2009 11:55
Indlæg: 2307
Geografisk sted: Casa Tranquila
Mr.Cookie skrev:
Så har jeg selv skrevet til hende.


Nice!

_________________
«Jeg tror, det er vigtigt med oplevelser, der taler til vores sanser, noget, der befrugter vores fantasi, som nærer tanken, og som kan gøre vores verden større.
Det er slet ikke så unyttigt endda.»
HKH Margrethe ll af Danmark


Top
 Profil  
 
Indlæg: 21 jun 2011 14:27 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 30 jul 2009 00:40
Indlæg: 727
Geografisk sted: Aalborg
Nu havde jeg personligt planer om at stemme SF til næste folketingsvalg, men dette virker for mig dybest set uprofessionelt..

Dog efterlader frk. Lorentzen stadig lidt håb. :)

Karina Lorentzen skrev:
»Spurgte du mig i dag, ville jeg sige nej. Men jeg mangler viden.«

_________________
Never argue with an idiot. He will drag you down on his level and beat you by experience..

Cannabis entusiast


Top
 Profil  
 
Indlæg: 21 jun 2011 14:59 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 15 apr 2011 15:45
Indlæg: 9
Politikere der løber fra deres løfter?? .. RYD FORSIDEN!!!!!


Top
 Profil  
 
Indlæg: 21 jun 2011 15:09 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 24 apr 2009 20:39
Indlæg: 1416
Geografisk sted: Strawberry Fields
Nikolajsen skrev:
Nu havde jeg personligt planer om at stemme SF til næste folketingsvalg, men dette virker for mig dybest set uprofessionelt..

Dog efterlader frk. Lorentzen stadig lidt håb. :)

Karina Lorentzen skrev:
»Spurgte du mig i dag, ville jeg sige nej. Men jeg mangler viden.«


Hvordan kan man få sig selv til at stemme på SF? Deres økonomiske plan hænger på ingen måde sammen. De er erklærede marxister, og vi har de sidste 40 år tydeligt set, at marxisme ikke virker. De vil fratage folk endnu mere frihed, end vores nuværende "liberale" regering har gjort, de vil fyre bestyrelsesmedlemmer i private firmaer, osv osv... Prøv lige at sætte dig ind i, hvilke uhyrligheder det er SF vil have indført :S


Top
 Profil  
 
Indlæg: 21 jun 2011 21:57 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 28 jul 2009 15:39
Indlæg: 973
Citat:
Hvordan kan man få sig selv til at stemme på SF?


Han stemmer sikkert efter sine objektive interesser

Og få lige styr på dine begreber. "Marxisme"? Det er sikkert ikke det du mener

_________________
Seriøs leg.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 21 jun 2011 22:16 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 24 apr 2009 20:39
Indlæg: 1416
Geografisk sted: Strawberry Fields
Hvorfor er det ikke det jeg mener? Fra SF's principprogram: "SF's udgangspunkt er en udogmatisk socialisme, der har sit udspring i arbejderbevægelsens kampe og i den marxistiske samfundsforståelse."

Fra SF's love 2011, §2, Stk. 1:
"Partiets formål er at virke for socialisme gennem udvidelse af demokratiet. Partiet arbejder på et marxistisk idegrundlag."


Top
 Profil  
 
Indlæg: 21 jun 2011 22:36 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 28 jul 2009 15:39
Indlæg: 973
Citat:
og vi har de sidste 40 år tydeligt set, at marxisme ikke virker


Er det religionskritikken du har noget imod? Teori om Varefetichisme, der ikke virker? Marxisme er meget bredt, og at sige "det ikke virker" giver ingen mening

Der findes en Marxistisk forståelse af universet, osv. osv.

_________________
Seriøs leg.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 21 jun 2011 22:47 
Offline
Moderator
Brugeravatar

Tilmeldt: 04 dec 2004 14:22
Indlæg: 2447
Geografisk sted: Schwiez
Hvad siger enhedslisten om en afkriminalisering eller lovliggørelse af hash?

https://encrypted.google.com/#hl=da&sug ... h=982&bs=1

_________________
Magien, er dig selv.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 22 jun 2011 13:23 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 12 apr 2007 11:55
Indlæg: 1272
Geografisk sted: hulen
Uha, grunden til at de ikke vil afkriminalisere er, at der er kommet stærkere cannabis, at der er kommet flere misbrugere, og at der er kommet syntetiske erstatningsprodukter på det grå markede. Det lyder næsten som om, at alt dette er sket, mens man havde afkriminaliseret lortet. faktum er, at forbuddet står ved. Deres grunde til, at de ikke vil afkriminalisere er (hvor de overhovedet er problemer) præcis anledningerne til at tro, at forbuddet ikke dur. Så ville det naturlige jo være at se på alternativer, og da vi ikke går ind for dødsstraf herhjemme, så må man jo flirte med en afkriminalisering. Jeg forstår ikke logikken bag deres lort. Har de tænkt det igennem? Mener de virkelig det, de siger? Det lyder helt idiotisk.

Med hensyn til de fakta der er grund for grundende: 1) Cannabisprodukternes styrke kan, som styrken på alkoholprodukter, kontrolleres hvis markedet er lovligt. Derudover må hun meget gerne opvise problemerne forbundet med stærkere produkter (det virker som om, hele argumentet går på, at "uha, det bliver stærkere narko!", som har en negativ virkning på danskernes stakkels ørekanaler). Dosering blir sværere, ja, men samtidig ryger (jeg f.eks.) mindre, og det er sundt for miljøet, for mine lunger og så er det praktisk (lols). Hvad er det, der er farligt? Det er jo det, vi så gerne vil høre.

2) Der er kommet flere misbrugere. Nu ved jeg fra Sverige af, at ordet "misbruger" er en juridisk term, medens overforbruger, eller stofafhængig er mere medicinske termer (gør det samme sig gældende i Danmark?). I dag lader de fleste til at bruge "misbruger" synonymt med de to andre, men det skaber en forvirring. For i Sverige, betyder den muddrede grænse, at man kan fiffle med statistikkerne. Hvis 15% af de unge har prøvet at ryge hash, så er 15% af de unge misbrugere. Nu ved jeg ikke om det er sådan hun tænker, men hvis det er, så er det vildledende, for det tal ville ikke være uændret hvis man legaliserede, og pludselig ikke måtte regne normale brugere med i "misbrugsstatistikken". Hvis hun mener "misbrugere" i medicinsk mening, så er det stadig uholdbart argument, da der ikke nødvendigvis er en sammenhæng mellem stoffets legalitet og hvordan folk anvender det. Videre, så er der jo faktisk et forbud allerede, og stigningen af "misbrugere" peger, uanset hvad ordet betyder, på at politikken er fejlslagen.

Den sidste grund, den med syntetiske cannabinoider, er da hul i hovedet. Hele grunden til at det markede findes er, at hash er ulovligt, hvilket gør det attraktivt at købe slumnarko, da det jo er lovligt. Så en legalisering ville betyde, at danskerne ikke ville købe syntetiske cannabinoider, da hele deres formål er at omkringgå politikken. Men hvem ved, måske der vokser en subkultur op omkring syntetiske cannabisDIODER, hvis legaliseringen venter længe nok med at vise sit grimme ansigt og lede Danmark lige luks i helvede.

I hate people.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 22 jun 2011 19:47 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 26 jun 2009 11:55
Indlæg: 2307
Geografisk sted: Casa Tranquila
Morten på 14 skrev:
Nikolajsen skrev:
Nu havde jeg personligt planer om at stemme SF til næste folketingsvalg, men dette virker for mig dybest set uprofessionelt..

Dog efterlader frk. Lorentzen stadig lidt håb. :)

Karina Lorentzen skrev:
»Spurgte du mig i dag, ville jeg sige nej. Men jeg mangler viden.«


Hvordan kan man få sig selv til at stemme på SF? Deres økonomiske plan hænger på ingen måde sammen. De er erklærede marxister, og vi har de sidste 40 år tydeligt set, at marxisme ikke virker. De vil fratage folk endnu mere frihed, end vores nuværende "liberale" regering har gjort, de vil fyre bestyrelsesmedlemmer i private firmaer, osv osv... Prøv lige at sætte dig ind i, hvilke uhyrligheder det er SF vil have indført :S


Ikke at jeg er den store fan af SF, de bliver jo værre og værre for hver dag der går. Men prøv lige at sæt dig ind i hvilke uhyrligheder LA vil indføre i landet? De vil nedlægge kæmpe dele af den offentlige sektor og istedet smide pengene ud i hænderne på folket. Det lyder jo egentlig meget fair. Problemet er bare at den manøvre øger uligheden i en kæmpestor grad. Og det er ikke fair. Det er ikke fair at et andet individ har bedre muligheder i samfundet end et andet individ. Sådan ville det blive i et liberalt samfund. I et liberalt samfund ville det være muligt at opbygge en kæmpe kapital helt uden at dele ud. Når man derefter stiftede familie ville børnene være meget bedre stillede end deres nabo hvis børn skulle leve af spaghetti og ketchup, fordi at de havde en uansvarlig far.
Der er noget der hedder social arv og det er som om at liberal alliance har glemt om at den eksistere.
Jeg skriver dette fordi du tidligere har givet udtryk for at være tilhænger af deres ekstremt asociale politik.

_________________
«Jeg tror, det er vigtigt med oplevelser, der taler til vores sanser, noget, der befrugter vores fantasi, som nærer tanken, og som kan gøre vores verden større.
Det er slet ikke så unyttigt endda.»
HKH Margrethe ll af Danmark


Top
 Profil  
 
Indlæg: 22 jun 2011 19:55 
Offline
Insane psychedelia user!

Tilmeldt: 12 mar 2008 12:31
Indlæg: 2055
SF er IKKE marxister! Det kan godt være at deres politik, i tidernes morgen, byggede på Marx's ideer, men sådan ligger landet ikke mere.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 22 jun 2011 20:09 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 24 apr 2009 20:39
Indlæg: 1416
Geografisk sted: Strawberry Fields
"Jeg skriver dette fordi du tidligere har givet udtryk for at være tilhænger af deres ekstremt asociale politik."

En ekstrem asocial politik, som vil medføre at Danmark i stedet for at have verdens højeste skattetryk, vil have et skattetryk svarende til det i Tyskland, Island og Holland. Jeg hører ingen kalde de lande for ekstremt asociale. Desuden bremser det nuværende ekstreme skattetryk væksten i landet, hvilket på sigt gør os allesammen fattigere. Du har ret i, at marxistisk og socialistisk finanspolitik gør størstedelen af befolkningen rigere og giver dem flere muligheder på kort sigt, men på lang sigt forholder det sig stik modsat.

Men det er en anden diskussion, som ikke hører til i det her topic, hvilket min oprindelige post heller ikke gjorde... lad os bare stoppe den her, for vi bliver formentligt aldrig enige alligevel.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 22 jun 2011 20:17 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 10 nov 2006 17:29
Indlæg: 1714
Geografisk sted: Gellerup
Joseph Hashdropz skrev:
Morten på 14 skrev:
Nikolajsen skrev:
Nu havde jeg personligt planer om at stemme SF til næste folketingsvalg, men dette virker for mig dybest set uprofessionelt..

Dog efterlader frk. Lorentzen stadig lidt håb. :)

Karina Lorentzen skrev:
»Spurgte du mig i dag, ville jeg sige nej. Men jeg mangler viden.«


Hvordan kan man få sig selv til at stemme på SF? Deres økonomiske plan hænger på ingen måde sammen. De er erklærede marxister, og vi har de sidste 40 år tydeligt set, at marxisme ikke virker. De vil fratage folk endnu mere frihed, end vores nuværende "liberale" regering har gjort, de vil fyre bestyrelsesmedlemmer i private firmaer, osv osv... Prøv lige at sætte dig ind i, hvilke uhyrligheder det er SF vil have indført :S


Ikke at jeg er den store fan af SF, de bliver jo værre og værre for hver dag der går. Men prøv lige at sæt dig ind i hvilke uhyrligheder LA vil indføre i landet? De vil nedlægge kæmpe dele af den offentlige sektor og istedet smide pengene ud i hænderne på folket. Det lyder jo egentlig meget fair. Problemet er bare at den manøvre øger uligheden i en kæmpestor grad. Og det er ikke fair. Det er ikke fair at et andet individ har bedre muligheder i samfundet end et andet individ. Sådan ville det blive i et liberalt samfund. I et liberalt samfund ville det være muligt at opbygge en kæmpe kapital helt uden at dele ud. Når man derefter stiftede familie ville børnene være meget bedre stillede end deres nabo hvis børn skulle leve af spaghetti og ketchup, fordi at de havde en uansvarlig far.
Der er noget der hedder social arv og det er som om at liberal alliance har glemt om at den eksistere.
Jeg skriver dette fordi du tidligere har givet udtryk for at være tilhænger af deres ekstremt asociale politik.


Du har da tabt småkagerne mht. Liberal Alliance.
Hvor får du fra at dét liberale samfund Liberal Alliance sigter efter, at mennesker kan beholde alt hvad de tjener. LA går jo netop ind for at skatten skal sænkes, men ikke fjernes.

Fair findes ikke. Er det fair at der dør 24000 mennesker hver dag?
Det handler om at værdsætte de mennesker der bidrager med noget til fællesskabet. Jeg er så træt af at høre folk der forventer at man gladeligt giver over halvdelen af sin løn væk, uden det mindste tak. "Det manglede da bare!" :evil:

Hvis det fortsætter på SF's manér, vil der uundgåeligt opstå en situation, hvor pengestærke mennesker flytter fra Danmark, fordi det simpelthen er blevet for begrænset og dyrt at drive virksomhed her.

SF's modeller vil uden tvivl skabe mange tabere, fordi de tilgodeser offerrollen hos befolkningen, istedet for at se realiteterne i øjnene.

_________________
Bagsidens gule sider - Giftlinjen, rådgivning om misbrug mm.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 22 jun 2011 20:41 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 16 dec 2005 14:32
Indlæg: 433
Geografisk sted: Steve Holt!..... land?
lige meget hvad de melder ud i pressen, langt største delen af SF´s vælgere gå ind for fri hash, og mange af deres medlemmer gør også, men SF er jo blevet ansvarlige, så det selvfølgelig ikke noget man råber op om

_________________
Nickname: Steve Holt!, Activities: Football, Quote: 'I'm out of here!'
Nickname: Steve Holt! Activities: Drama, Quote: ‘See ya, suckers!'
Nickname: Steve Holt! Activities: Food Services, Quote: ‘Study hard, guys — trust me.'


Top
 Profil  
 
Indlæg: 22 jun 2011 20:50 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 03 aug 2005 09:17
Indlæg: 1752
Når man i dag ser på SF, må man konkludere, at deres støtte til afkriminaliseret eller lovligt hash var en populistisk arv fra de gamle socialistiske hippiedage, hvor hashen repræsenterede et oprør mod det kapitalistiske borgerskab.

Men kig endnu nøjere på Villy Søvndals skamløse støtte til det nedladende projekt Tag Stilling Mand, og lyt nøje til hvad de siger inde på Borgen. De fleste, der studerer narkotikapolitikken får nemlig hurtigt øjnene op for at den svinske debat om prostitution er gjort af samme stof som narkotikapolitikken.

Disse fæle, diktatoriske skampletter på vore frie, pluralistiske demokrati - og alle andre projekter, som søger at blande sig i voksne borgeres adfærd, ofte i den hellige folkesundhedens navn - er drevet af socialistisk/kollektivistisk ideologi.

Det gælder også når konservative og såkaldt "liberale" partier som Venstre støtter dem. Kig ikke på den sukkersøde glasur, de putter ned over deres bitre giftkage, men kig på det, der faktisk foregår, og så sander man hurtigt, hvad det hele drejer sig om.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 22 jun 2011 23:27 
Offline
Junior medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 09 jun 2011 14:03
Indlæg: 3
Geografisk sted: En våd sten der flyder rundt omkring en gigantisk endeløs eksplosion
Det der politik der...

Jeg tror sgu det i stykker


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 48 indlæg ]  Gå til side 1, 2, 3  Næste

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 2 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team