Så blev det forår igen folkens super phookin' mega nice der (for at sige det på go' gammel klassisk dansk ryger manér

). Har de sidste 3 uger spiret forskellige typer frø fra mit forædlingsprojekt gennem de sidste 5 år. Har deraf fået opbygget nogle super stammer med hensyn til vækst, udbytte, hårdførhed, former, smag, duft og god spiringsprocent. Det er så gennem de seneste år blevet til ca. 35 forskellige stammer. Vil heri denne tråd også gerne pointere, at man kan ALDRIG garantere at en plante er feminin. Det som frø-producenterne proklamerer er rent og skær en salgs gemick, for at få mindre erfarne avlere til at hoppe på limpinden. Min erfaring er gennem de mange år, man selv har dyrket er, at fra naturens side kommer der altid flest hun-planter (det er jo "hende" der skal føre slægten videre). Så sørger man for, at regulere hannerne på bedst tænkelige måde og på rette tidspunkt, kan det simpelthen ikke gå galt. Hvis det gør, er det fordi man ikke har tænkt sig godt nok om eller forsømt planterne tilstrækkeligt meget. Efter min egen erfaring er det stort set umuligt, at overvande, overgøde eller pine planten ihjel (med måde og forbehold selvfølgelig).
Kan informere om, jeg allerede havde de første selvsåede kim-planter i slutningen af marts måned. Lavede selv et par klække bakker i starten af april måned, som er gået over alt forventning i denne gang har dårligt nok nået at komme frøene i jorden før de skød op. Nu har jeg udplantet dem på deres perminente blive sted for sommeren og de er allerede godt i gang med, at blive kraftige. YAAAY
Husk bare denne tommelfinger regel når i dyrker jeres små hyggelige urter ALDRIG tage dem ind og ud af huset eller lejligheden, for det er først der problemerne kommer og de kommer i form af skimmelsvamp, insekter og andre forfærdeligt irriterende sygdomme.
Håber i folkens får en god og succesfuld høst til efterår.!!!