Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 10 aug 2025 20:27

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 3 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 01 apr 2011 12:16 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 30 mar 2011 16:40
Indlæg: 6
Det er da kun citronsyren der er brug for til at udtrække meskalinen, ikk?

Så kan vel godt bruge citron syre pulver og tilsætte en lille ½ tsk fuld citron syre pulver istedet for alm citron, hver gang jeg tilsætter mere vand ikke?

Lyder det ikke ok med mængden?? lille ½ tsk citronsyre eller er det for meget...eller for lidt?


Top
 Profil  
 
Indlæg: 01 apr 2011 13:03 
Offline
Insane psychedelia user!

Tilmeldt: 18 jul 2000 01:01
Indlæg: 2998
Geografisk sted: On a placid island of ignorance amidst the black seas of infinity
Du kan helt sikkert anvende citronsyre istedet for citron. Mængden er jeg ikke helt sikker på. Den nemmeste måde at bestemme det på, er ved at smage sig frem. Der skal nok i til at det smager syrligt, også efter kogning et stykke tid.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 01 apr 2011 14:51 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 30 mar 2011 16:40
Indlæg: 6
Nice. Kan ikke takke dig nok for dit hurtige svar...selvom jeg nok bare var startet alligevel op med syre, eftersom det næsten ikke kunne være andet end en korrekt antagelse.

Jeg koger det i en spagetti-gryde. Hvilket betyder en 4-5L. gryde med en extra beholder der passer ned i gryden og som så er fuld af huller, og fungerer som en si...Tænkte at den da må være idéel til formålet.
For på den måde, så behøver jeg ikke bekymre mig om kaktus materialet brænder fast i bunden og må spare mig for en hel del overvågning, røren rundt og bekymring, eftersom at det ikke vil betyde det store om jeg koger det så langt ned at der kun er 2-3cm vand tilbage i gryden, for kakti delene er jo i sien der befinder sig 3-4cm ovenover grydens bund, så vil jo kun være væsken der koger ind.

Spørgsmålet er så om det mon ikke ville være en fordel at koge det ned til 1-2cm hver gang, når kakti/væske alligevel er adskilt og gentage step 1 af kogningen indtil der ikke kan udvindes mere farve fra kakti materialet og så hoppe til sidste step? Eller er der ingen idé i det?


Skal nok lige fortælle, om det har virket når jeg er færdig med trippet søndag.
Har været lidt i tvivl...som nogen nok har set, så har jeg den anden dag oprettet en tråd hvor jeg spørger omkring holdbarhed**, da det tørrede kakti bare har lagt i en stueskuffe gennem 3-4 måneder, hvor jeg blev i tvivl om de 21-24celcius i stuen skulle have skadet eller forringet mescalin indhold.

**Synes ikke der er meget at finde omkring opbevaring af tørret kaktus materiale...Altså mht hvor længe eller hvad optimal emballage, opbevarings sted, temperaturer osv bør være, så hvis nogen kender til hvor man kan finde lidt læsning om det, så post venligst et link. Eller hvad er jeres personlige erfaringer? Hvor længe har i haft tørret meskalin liggende, hvordan og hvor potent var det endnu ved indtagelse?

Måske der er et par af jer der ved hvordan web butikkerne, som sikkert ikke bestiller hjem hver dag, opbevarer deres?


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 3 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 9 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team