Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 21 jul 2025 09:07

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 28 indlæg ]  Gå til side Foregående  1, 2
Forfatter besked
Indlæg: 21 dec 2010 17:23 
Offline
Psychedelia Sponsor
Brugeravatar

Tilmeldt: 21 jun 2007 21:49
Indlæg: 2185
Geografisk sted: up yours
nårh, METHYLAMFETAMIN!!

_________________
Corporations cannot commit treason, nor be outlawed, nor excommunicated, for they have no souls. ~ Sir Edward Coke


Top
 Profil  
 
Indlæg: 21 dec 2010 17:27 
Offline
Admin
Brugeravatar

Tilmeldt: 19 maj 2003 01:01
Indlæg: 2754
4-methylamfetamin (amfetamin analogen til mephedrone) måske? Det har ry for at være noget rimelig nasty stads.

_________________
Penalties against possession of a drug should not be more damaging to an individual than the use of the drug itself.

-Jimmy Carter


Top
 Profil  
 
Indlæg: 22 dec 2010 15:06 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 14 sep 2008 16:12
Indlæg: 263
Prometheus skrev:
Nu synes jeg at forvirringen og misinformationen er ved at kamme over; check den her:
DR Region Sjælland - Nyt dræbende narko i Danmark


DR Region Sjælland skrev:
Nyt dræbende narko i Danmark
21. dec. 2010 07.09 Slagelse
Stoffet, som i tirsdags kostede en 27-årig mand fra Slagelse livet, er aldrig før set i Danmark, skriver Sjællandske, der har talt med afdelingsleder Kristian Linnet fra Retsmedicinsk Institut på Københavns Universitet.
Stoffet hedder methylamfetamin og minder om meth-amfetamin, som allerede er kendt.
- Meth-amfetamin og methylamfetamin er begge typer af amfetamin og ligner hinanden i molekylær opbygning, men er ikke de samme stoffer. Begge har kraftigere virkninger end »almindelig« amfetamin og går hurtigere op i hjernen, siger Kristian Linnet, der bekræfter, at det er første gang nogensinde, at stoffet er opdaget i Danmark.
Politiet har tidligere afvist, at stoffet er i omløb i Slagelse efter dødsfaldet.

WTF?!? Hvad mener de? Jeg har ingen anelse om hvilket stof de nu mener det kan være.


Det kan ihf. ikke være N-methylamfetamin (meth).
Citat:
Læge Kristian Linnet fra den retskemiske afdeling af Retsmedicinsk Institut på Københavns Universitet vil ikke afvise, at methylamfetamin har været i Danmark tidligere, men det er første gang, han og kollegerne har set det livsfarlige stof.
fra: http://www.sn.dk/Nyt-draebende-narko-i-Danmark/Slagelse/artikel/102666
Retskemisk har vel set N-methylamfetamin før.

Måske er en advarsel alligevel en god idé for hvad fanden er det for et stof???
PMA (som tidligere har været nævnt) kan vel også være en forkortelse for para-methylamfetamin = 4-methylamfetamin som imp er inde på (jeg er klar over at det i PIHKAL betyder noget andet).
Her http://www.dr.dk/Nyheder/Indland/2010/12/15/162319.htm nævnes ordet "vareprøve". Det kan selvfølgelig være en ærlig sag så at sige, men det lugter sgu langt væk af et Kina RC synes jeg.

Men fuck spekulationer, hvordan bliver vi klogere på facts?


Top
 Profil  
 
Indlæg: 22 dec 2010 21:44 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 04 sep 2009 23:03
Indlæg: 19
Lige for at sammenfatte hvad Imp og onkel fister allerede har sagt: Det man kalder "meth" er N-methylamfetamin. Der er masser af andre steder på et amfetaminmolekyle hvor methylgruppen kan sættes. Imp foreslog, det kunne være 4-methylamfetamin. Nu citerer jeg lige Shulgin om methylamfetaminer:
Shulgin skrev:
All three isomers of monomethylamphetamine have also been looked at in man. The ortho- and meta-isomers, 2-methyl- (and 3-methyl- ) amphetamine are weak anorexics. At doses of up to 150 milligrams orally, there were signs of stimulation noted--talkativeness and loss of appetite. The para-isomer, 4-methyl-amphetamine or Aptrol, is more potent. At 75 milligrams (orally, in man) there is clear adrenergic stimulation, and at twice this dosage there are signs of mild toxicity such as salivation, coughing and vomiting.

Shulgin skriver om 3 isomere, det forekommer mig lidt underligt. Der må være 8 i alt (inkl. meth), men de resterende er måske inaktive... teksten her tyder i hvert fald på at 4-methylamfetamin kunne være det stof der har været på færde her.

RETTET: Well, en af de isomere Shulgin ikke nævner er Phentermine, som har været brugt som anorektikum, så deet...


Top
 Profil  
 
Indlæg: 24 dec 2010 06:10 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 05 okt 2007 16:14
Indlæg: 206
Derudover mangler han derfor kun at nævne den N-methylsubstituerede (meth) og den beta-substituerede isomer. Husk, der er fri drejelighed for phenylgruppen.

God jul, og pas på jer selv! :)


Top
 Profil  
 
Indlæg: 25 dec 2010 02:20 
Offline
Junior medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 26 okt 2010 04:54
Indlæg: 12
techno-tramperen skrev:
Legaliser MDMA

-Tramper


Jaer.

Dét ska nok komme til at ske..


Top
 Profil  
 
Indlæg: 26 dec 2010 13:55 
Offline
Moderator
Brugeravatar

Tilmeldt: 13 maj 2004 12:28
Indlæg: 866
Geografisk sted: KBH
LOL forvirring på højeste plan!


Top
 Profil  
 
Indlæg: 28 dec 2010 22:56 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 11 feb 2003 02:01
Indlæg: 2386
Geografisk sted: NRBX
DR Region Sjælland skrev:
siger Kristian Linnet, der bekræfter, at det er første gang nogensinde, at stoffet er opdaget i Danmark.


Det er nu flere år siden jeg prøvede methylamfetamin, det var dog også en bekendt der selv havde fremstillet det.

Var sgu ikke klar over at det var så farligt

_________________
Den røde knap →


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 28 indlæg ]  Gå til side Foregående  1, 2

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 7 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team