Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 27 jul 2025 12:42

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 20 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 27 sep 2010 13:19 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 04 jan 2010 13:34
Indlæg: 65
Hey.

Min ven påstår det er herre usundt og en dårlig ide at bruge husholdnings almindelig ethanol sprit, den blå flaske der.. AT der er noget der hedder fusel i som folk brækker sig af når man drikker ehanolen. Og det skulle være lige så usundt at ryge da det ikke fordamper med spritten...

Passer dette? Syntes nemlig jeg har læst utallige post her inde hvor folk har brugt det, uden der en der har sagt det var en dårlig ide pga. af fusel..

På forhånd tak.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 27 sep 2010 13:21 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 24 jul 2002 01:01
Indlæg: 1407
Geografisk sted: Tannhäuser Gate
Bruge det til hvad?
Du bør i hvert fald ikke drikke det...
Og forklar hvad du mener med at ryge det :)


Top
 Profil  
 
Indlæg: 27 sep 2010 13:28 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 04 jan 2010 13:34
Indlæg: 65
Ah sorry.. Har trukket nol af pot med det..


Top
 Profil  
 
Indlæg: 27 sep 2010 14:16 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 29 maj 2007 17:21
Indlæg: 1791
Geografisk sted: sydschlaraffenland
Der er delte meninger om hvorvidt det fordamper med spritten eller ej.. Isopropylalkohol har de samme egenskaber, men uden tilsætning af brækmiddel.

Det skal lige siges at jeg ikke aner om det rent faktisk fordamper sammen med spritten, selvom det i hvert fald bør.

Men better safe than sorry.. Det er en hel del kemi-kyndige her på boardet der til hver en tid vil fraråde at bruge husholdningssprit.

//blazR

_________________
Alice skrev:
Desuden er kviksølv ikke så slemt. Folk der var børn i 70'erne stod med det i hænderne.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 27 sep 2010 16:04 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 12 jan 2003 02:01
Indlæg: 4780
blazR skrev:
Men better safe than sorry.. Det er en hel del kemi-kyndige her på boardet der til hver en tid vil fraråde at bruge husholdningssprit.

//blazR


Hvem er de? Jeg regner mig selv som værende over genemsnittet mht. kemikundskaber, og så vidt jeg er orienteret, så er denatureringsmidlet ikke noget problem i denne sammenhæng. Jeg skal så ikke kunne udelukke at der er andre ting der taler imod at trække nol med sprit(det kunne eksempelvis være at THC ikke er frygteligt opløseligt i ethanol, eller at man får for meget andet med også). Men jeg lover dig at denatureringsmidlet forsvinder sammen med spritten.

_________________
Der er ingen planet B.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 27 sep 2010 17:37 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 27 dec 2006 16:38
Indlæg: 1440
Geografisk sted: !!!
De denatureringsmidler der er tilsat fordamper ved samme temperatur som ethanol - Ellers ville det være alt for let at destillere.

Men isopropanol er meget bedre til nol-ekstrakter efter min erfaring. Giver både et bedre resultat og det er lettere at arbejde med, da det fordamper hurtigere.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 27 sep 2010 21:21 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 11 feb 2003 02:01
Indlæg: 2386
Geografisk sted: NRBX
Hva med gas?

Er der nogen fare ved at bruge det, udover eksplosionsfaren selvfølgelig?

PS. både ethanol og cannabis er organiske...

_________________
Den røde knap →


Top
 Profil  
 
Indlæg: 27 sep 2010 21:27 
Offline
Dedikeret medlem

Tilmeldt: 08 jul 2009 16:48
Indlæg: 762
Citat:
PS. både ethanol og cannabis er organiske...

Huh?

Citat:
Hva med gas?

Hvis du får fat i en nogenlunde ren blanding af lavtkogende alkaner (f.eks butan- og propangas), så skulle der ikke være noget problem ved det. Personligt vil jeg til enhver tid foretrække at bruge lightergas frem for f.eks isopropanol (IPA) eller ethanol.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 28 sep 2010 02:18 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 04 okt 2007 22:37
Indlæg: 119
Geografisk sted: Jorden, mellem nogle intermolekylære kræfter.
Nu til dags er husholdningssprit denatureret med en række af midler, alt efter fabrikant og årgang... Det spænder lige fra IPA over MEK til diverse tin-forbindelser. Der er umådeligt svært at skille disse fra ethanol med gængse midler, som f.eks. destillation. Man kan forsøge at trække spritten gennem aktivt kul og el. CaO (cement). ikke at det skulle virke i noget tilfælde, det kræver et indgående kendskab til hvilket denatureringsmiddel der er i produktet. Ps. Det er strafbart at fjerne denatureringsmidlet fra den slags produkter, SKAT slår pænt hårdt ned på det...


Top
 Profil  
 
Indlæg: 28 sep 2010 16:03 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 04 jan 2010 13:34
Indlæg: 65
min ven skriver det her i en mail til mig:

det du kommer aldrig til at får stå det husholdningsprit i en blå flaske kaldes metanol og ikke ethanol... ethanol er helt fucking rent det er l lige som træ sprit heder metanol og det er stort set det samme, som bare lige den store forskel at metanol er det urene product som lige meget hvordan du vender og drejer det efterlader en masse lort som ikke er sundt og ryge, der findes ikke en eneste fucking person som bare har trukket mere end 100g nol i sit liv som kunne finde på at bruge det lort,det de der taber der inde er nogen fucking udvidne fjolser hvis de mener husholdningssprit er iorden at bruge men tror ikke du, vil forstå det, ethanol er det fucking rene fin sprit som man skal bruge til det!!! og methanol er er det der er i husholdningssprit og i træ sprit forskellen på træ sprit og husholdningssprit er bare den at der er højer procenter i husholdningssprit end i træ sprit,og heder bægge ting methanol så du har brugt methanol og ikke ethanol der imod er ethanol samme procent som husholdningssprit det er bare et helt rent produckt som du slet ikke kan købe nogen steder i dk, i håndkøb det skal brygges selv, og det er det man bruger! og så ud over det så forstod du hvis heller ikke hvad fusel er! det er nemlig ikke det du brækker dig af det er et gift stof som dannes når men brænder spriten hurtiger og ved en højer temperatur,sådan laves husholdningsprit!!! fusel det får dig ikke til kaste op, det kan gøre det virklig syg, på alle mulige andre måder, også fusel der gjore at mange svensker døde på stribe i en lang periode når de selv brygget deres sprut og ikke lige fik brændt det rent nok! og så heder det methanol fordi der er dannet fusel i! ud over det er der bræk midel og andre virklig klamme ting i. men kommer ikke videre, med dig i den her sag. syndes du skulle prøve at sælge det til en pusher inde på staden eller et andet sted hvor de haft lidt mere med sprit og nol at gøre,end nørder på nettet som en enket gang eller to har trukket i sit liv!!! hehe det kunne sku være sjovt!!! det dur bare ikke at bruge,


Top
 Profil  
 
Indlæg: 28 sep 2010 16:25 
Offline
Insane psychedelia user!

Tilmeldt: 18 jul 2000 01:01
Indlæg: 2998
Geografisk sted: On a placid island of ignorance amidst the black seas of infinity
*suk* Der er simpelthen for mange fejl og misforståelser til at jeg gider begynde at rette dem fra en ende af. Jeg tager bare lige et par af de værste fejltagelser, så må andre bidrage med de rettelser de nu har lyst til.
Husholdningssprit er ikke methanol, og er ikke tilsat methanol. Det er ethanol som er tilsat denatureringsmidler, som godt nok kan være ubehagelige, men ikke er modbydeligt giftige som methanol er det. Methanol: CH[sub]3[/sub]OH. Ethanol: C[sub]2[/sub]H[sub]5[/sub]OH. Fusel består af højere alkoholer som er dannet under gæringen, såsom amylalkohol, og vil næppe forefindes i husholdningssprit. Denatureringsmidlerne i husholdningssprit er udvalgt og tilsat for at gøre det umuligt at anvende spritten til beruselse, og gøre det meget svært at adskille den rene ethanol fra denatureringsmidlerne, så kogepunktet på denatureringsmidlerne vil oftest ligge meget tæt på ethanol for at man ikke kan destillere denatureringsmidlerne fra.
Jeg skal ikke kunne sige hvorvidt husholdningssprit fordamper rent, og kan anvendes til at trække nol med. Jeg ville nok forsøge at finde et renere opløsningsmiddel som ikke indeholder en cocktail af stoffer jeg ikke ved hvad er.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 28 sep 2010 16:26 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 12 jan 2003 02:01
Indlæg: 4780
Illusioon skrev:
min ven skriver det her i en mail til mig:

*en masse bræk klippet fra*


Din ven har ingen anelse om hvad han snakker om, og jeg vil til enhver tid fraråde dig at lytte til hvad han siger. Der er ikke methanol i husholdningssprit, det består af 93% ethanol, resten er denatureringsmiddel og vand. Læs f.eks. sikkerhedsdatabladet for Borup husholdningssprit, som fortæller at deres husholdningssprit indeholder 93% ethanol og 1-5% methylethylketon som denatureringsmiddel. Og bed din ven om at lukke røven når han ikke aner hvad han snakker om. Tror han også på julemanden?

_________________
Der er ingen planet B.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 28 sep 2010 16:30 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 24 jul 2002 01:01
Indlæg: 1407
Geografisk sted: Tannhäuser Gate
Prometheus og yeti: Jeg er ret imponeret over I rent faktisk kunne få noget sammenhængende ud af den mail :shock:


Top
 Profil  
 
Indlæg: 28 sep 2010 16:30 
Offline
Dedikeret medlem

Tilmeldt: 08 jul 2009 16:48
Indlæg: 762
Det er meget svært at få nogen som helst mening ud af det din ven skriver. Meget af det er umiddelbart nonsens, f.eks
Citat:
og så heder det methanol fordi der er dannet fusel i!
Methanol er et rent stof (nemlig alkoholen af methan), og der er altså ikke nogen fusel-alkoholer i ren methanol.

Han har dog ret i, at husholdningssprit ikke er ren ethanol (jeg går ud fra at det er det han forsøger at sige), men at det er denatureret. Dog er det netop meningen, at denatureringsmidlerne skal fordampe sammen med ethanolen - ellers ville det jo være for nemt at separere ethanolen fra denatureringsmidlerne. Der burde altså ikke være nogen "farlige" restprodukter i nolen, men jeg ville dog stadig hellere bruge et andet opløsningsmiddel end ethanol...

Edit; yeti kom mig vist i forkøbet :P


Top
 Profil  
 
Indlæg: 28 sep 2010 16:47 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 11 feb 2003 02:01
Indlæg: 2386
Geografisk sted: NRBX
Illusioon skrev:
min ven skriver det her i en mail til mig:

det du kommer aldrig til at får stå det husholdningsprit i en blå......


HAHAHAH!!! Hvis din ven havde brugt lige så lang tid i dansktimerne i folkeskolen, som vedkommende åbenbart har brugt på nol og træsprit, havde den mail givet noget mere mening tror jeg...

_________________
Den røde knap →


Top
 Profil  
 
Indlæg: 28 sep 2010 19:40 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 09 jul 2010 09:47
Indlæg: 95
Geografisk sted: Omnipresent
Jeg tror at du bliver nødt til at fortælle os præcis hvad det sprit indeholdte udover ethanol. Ellers bliver det svært at sige om det kan indtages eller ej ;) Men diskussionen er nu meget hyggelig, og elsker også at din ven er så blank :D Folk som ham får mig til at føle mig så klog.

_________________
My thoughts follow my feelings, that is how I think,
the sceptics are rarely convinced, their feelings are exempt.
What is the point of thought, if you can not control the result,
what is it worth - if anything at all?


Top
 Profil  
 
Indlæg: 28 sep 2010 21:31 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 12 apr 2007 00:31
Indlæg: 819
Geografisk sted: ved havnen
Illusioon skrev:
min ven skriver det her i en mail til mig:

det du kommer aldrig til at får stå det husholdningsprit i en blå flaske kaldes metanol og ikke ethanol... ethanol er helt fucking rent det er l lige som træ sprit heder metanol og det er stort set det samme, som bare lige den store forskel at metanol er det urene product som lige meget hvordan du vender og drejer det efterlader en masse lort som ikke er sundt og ryge, der findes ikke en eneste fucking person som bare har trukket mere end 100g nol i sit liv som kunne finde på at bruge det lort,det de der taber der inde er nogen fucking udvidne fjolser hvis de mener husholdningssprit er iorden at bruge men tror ikke du, vil forstå det, ethanol er det fucking rene fin sprit som man skal bruge til det!!! og methanol er er det der er i husholdningssprit og i træ sprit forskellen på træ sprit og husholdningssprit er bare den at der er højer procenter i husholdningssprit end i træ sprit,og heder bægge ting methanol så du har brugt methanol og ikke ethanol der imod er ethanol samme procent som husholdningssprit det er bare et helt rent produckt som du slet ikke kan købe nogen steder i dk, i håndkøb det skal brygges selv, og det er det man bruger! og så ud over det så forstod du hvis heller ikke hvad fusel er! det er nemlig ikke det du brækker dig af det er et gift stof som dannes når men brænder spriten hurtiger og ved en højer temperatur,sådan laves husholdningsprit!!! fusel det får dig ikke til kaste op, det kan gøre det virklig syg, på alle mulige andre måder, også fusel der gjore at mange svensker døde på stribe i en lang periode når de selv brygget deres sprut og ikke lige fik brændt det rent nok! og så heder det methanol fordi der er dannet fusel i! ud over det er der bræk midel og andre virklig klamme ting i. men kommer ikke videre, med dig i den her sag. syndes du skulle prøve at sælge det til en pusher inde på staden eller et andet sted hvor de haft lidt mere med sprit og nol at gøre,end nørder på nettet som en enket gang eller to har trukket i sit liv!!! hehe det kunne sku være sjovt!!! det dur bare ikke at bruge,

Damn, kan slet ikke forstå du kan finde på at tro bare en lille smule på en fyr der ikke kan formulere tingene bedre end han gør i den mail. den usammenhængene måde han formulere sig på, eller prøver at formulere sig på beviser da 100% at han har trukket nol af noget han aldrig skulle have trukket nol af:O
Forresten kig dog bag på den flaske. havde det ikke været nemmere ?


Top
 Profil  
 
Indlæg: 28 sep 2010 21:55 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 18 jul 2006 18:12
Indlæg: 251
Geografisk sted: Seks kilo!
Når jeg hører folk udtale sig på den måde, og det ville tage for lang tid at argumenterer imod (Hvorefter jeg nok stadig ville "tage fejl"), plejer jeg at nikke og sige: "Nåh ja. Det er også rigtigt" :P
Det er virkelig som om han ikke prøver, men bare slynger noget ud i håbet om at han har ret :D

-Tramper


Top
 Profil  
 
Indlæg: 28 sep 2010 21:56 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 24 jul 2002 01:01
Indlæg: 1407
Geografisk sted: Tannhäuser Gate
extanor skrev:
Forresten kig dog bag på den flaske. havde det ikke været nemmere ?


Nu skal du ikke ødelægge en god tråd med logik :P


Top
 Profil  
 
Indlæg: 30 sep 2010 08:50 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 12 apr 2007 00:31
Indlæg: 819
Geografisk sted: ved havnen
Nomad skrev:
extanor skrev:
Forresten kig dog bag på den flaske. havde det ikke været nemmere ?


Nu skal du ikke ødelægge en god tråd med logik :P

haha nej okay :D ville os bare lige fortælle hvad jeg gjorde da jeg blev i tvivl om hvad det indeholdt og jeg skulle trække nol hehe


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 20 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 17 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team