Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 13 aug 2025 09:39

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 14 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 16 jan 2010 17:37 
Offline
Psychedelia Sponsor
Brugeravatar

Tilmeldt: 04 maj 2007 01:34
Indlæg: 564
Geografisk sted: Lige rundt om hjørnet
[iframe]http://politiken.dk/politik/article880102.ece[/iframe]


Top
 Profil  
 
Indlæg: 16 jan 2010 17:48 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 09 feb 2007 11:23
Indlæg: 2308
Geografisk sted: Hippieville Freakston Downtown. Earth
HURRA TOM BEHNKE

der satte du lige menneskehandel og våbenhandel i samme kategori som hashhandel......

Er det din intelligens der er problemet eller har du bare ikke lært at sammenligne...

F.eks er der gode grunde til at de to første ting er ulovlige, men ikke rigtig noget der taler for at hash burde være det, især ikke når alkohol er lovligt.

FUCK JER POLITIKERE I FATTER HAT.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 16 jan 2010 17:52 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 07 nov 2008 11:51
Indlæg: 1219
Hvad sker der? Man skulle tro de alle render rundt med en hash psykose fra da de var unge og derfor afviser alle beviser som peger på at hash burde være lovligt. Det jo sygt.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 16 jan 2010 17:57 
Offline
Psychedelia Sponsor
Brugeravatar

Tilmeldt: 04 maj 2007 01:34
Indlæg: 564
Geografisk sted: Lige rundt om hjørnet
Og så skal Karen Hækkerup også lige ha et klap på skulleren for denne udtalelse: »Vi støtter ikke fri hash. Vi læner os meget op ad misbrugskonsulenter, der fraråder det«
Især når danmark førende misbrugs ekspert (Rindom) siger dette: »Markedet er mættet. Vi er ude i et forbrug, der er så astronomisk, at vi bør turde prøve andre strategier«
»Den største risiko vi løber, er at det bliver en fiasko, og at vi må give markedet tilbage til rockerne« :roll:


Top
 Profil  
 
Indlæg: 16 jan 2010 19:26 
Offline
Wiki Admin
Brugeravatar

Tilmeldt: 09 nov 2000 02:01
Indlæg: 1890
Geografisk sted: Vest for Roskilde
Det burde ikke komme som nogen overraskelse at regeringen blokerer for dette forslag. De har hele tiden været imod enhver lempelse af narkolovgivningen. Argumenterne er som sædvanligt tilfældige og usammenhængende. Nok fordi der ikke rigtig findes nogen gode argumenter for hvorfor hash skal forhandles illegalt. Dybest set handler det vel bare en form for rusmiddelkonservatisme, der ikke rigtig har nogen rationel basis, men snarere er baseret på følelser, vel primært angst og så vrede over at folk ikke retter sig ind efter de snævre rusmiddelnormer. En vrede der kommer til udtryk i stadigt strengere straffe overfor de ca. 50% syge afvigere i enhver ungdomsårgang, der tillader sig den utilstedelighed selv at vælge sine rusmidler.

Gud hvor kunne vores samfund dog godt bruge en indsprøjtning storsind, tolerance og empati. Både på dette område og mange andre.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 16 jan 2010 19:41 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 09 feb 2007 11:23
Indlæg: 2308
Geografisk sted: Hippieville Freakston Downtown. Earth
LOL - fed ting der atna... det skulle man næsten sende til en eller anden skandale avis, regeringen modsiger sig selv... LOL


Top
 Profil  
 
Indlæg: 17 jan 2010 03:05 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 09 jan 2009 17:34
Indlæg: 58
syntes tom behnke er indblandet hver eneste gang der bliver lavet ualmindelig dårlige beslutninger inde i det folketings bullshit..
det skuffende de ikke har indset noget endnu..... meeen på den anden side er det jo politikere vi har med at gøre..


Top
 Profil  
 
Indlæg: 17 jan 2010 03:26 
Offline
Psychedelia Sponsor
Brugeravatar

Tilmeldt: 04 maj 2007 01:34
Indlæg: 564
Geografisk sted: Lige rundt om hjørnet
@CoA Det kunne være meget sjovt, men jeg tror ikke det er nogen nyhed at regeringen modsiger sig selv... :lol:


Top
 Profil  
 
Indlæg: 25 jan 2010 10:32 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 12 apr 2007 11:55
Indlæg: 1272
Geografisk sted: hulen
Jeg hader argumentet med "Jamen så kan vi jo også fjerne fartgrænser på motorvejen, afkriminalisere mord og menneskehandel og så videre, for så er der ingen kriminalitet tilbage!"

Forskellen, som alle burde være bevidste om, er at de ovennävnte eksempler er ulovlige fordi de bringer andre mennesker i fare, imod deres vilje. Menneskehandel er et markede baseret på slaveri og mishandling. Hashhandel er et markede hvor alle parter er overens, sælgeren sælger et produkt, køberen skader sig selv en lille smule - præcist som i værtshusbranchen, omend værtshusbranchen afføder hærværk og tømmermænd. Ved hashbrug vælger man at skade sine egne lunger, ved køb af en sexslave vælger man at torturere et ydmyget menneske. Ved fartoverskridelser på motorvejen vælger man at skade miljøet lidt ekstra, samt gamble med alle andres liv, så fremt de har valgt samme strækning som du selv har.

Og en til forskel: Menneskehandel (jeg taler ikke om frivillig prostitution) skader på flere måder. Hvis det var lovligt ville det skade ofret, men være ufarligt for køber og sælger. Det ville givetvis være et brud imod menneskerettighederne, men hvad fanden, de bliver jo brudt alligevel. Her har vi allerede gjort anledningen til forbudet klart for os: Det er en handling som strider imod vores vigtigeste rettighed, retten til frihed og et værdigt liv (om alle har det er jo så en helt anden diskution). Hvorfor kriminaliserer vi cannabis? Fordi folk skader sig selv lidt. Hvad sker der når vi kriminaliserer det? Markedet går til undergrunden, produktet bliver dårligt og Taleban tjener kassen. War against terrorism? Legalize!


Top
 Profil  
 
Indlæg: 25 jan 2010 12:36 
Offline
Admin
Brugeravatar

Tilmeldt: 25 maj 2005 23:45
Indlæg: 2487
Geografisk sted: Inside the animal
Jeg synes Tom Behnke siger det ganske fint selv:

Citat:
Det giver ingen mening at argumentere på den måde

_________________
- Spis ild
Støt Psychedelia
Psychedelia.dk på facebook


Top
 Profil  
 
Indlæg: 25 jan 2010 16:06 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 08 nov 2005 19:15
Indlæg: 1331
Geografisk sted: Neogen
Citat:
»Borgerrepræsentationen ved udmærket godt, at et stort flertal på Christiansborg er imod fri hash - også som forsøg. Jeg undrer mig over, at de ikke i stedet bruger kræfterne på at gennemføre en bedre social- og integrationspolitik i de belastede områder for at nedbringe kriminaliteten i København«, siger Venstres retsordfører, Kim Andersen.


Sikke en lorte udtalelse at komme med. Hvilke parti er det nu der bruger tid og kræfter på at fordømme de lærere der undervise i burka, trods der ingen burka klædte lærer er. Hvem er det nu der har brugt tid og kræfter på en burka rapport midt i krisetider hvor burka klædte damer er den mindste af alle vores bekymringer. Hvorfor overhoved bruge kræfter på dette emne(burka) efter en total fiasko af et klimatopmøde?

Sorry for mit off-topic men jeg bliver så rasende når dårlig argumenter spærre vejen for fri hash.

Hvordan kan vi overhoved have folk siddende på christiansborg, der har brugt hele deres liv på at uddanne sig. De har aldrig manglet penge, de har aldrig mærket hvordan den nederste del af samfundet fungere. Disse mennesker styrer vores land og sidder i en fantasi verden hvor kun gode mennesker kan bestå i. Og gode mennesker er ikke folk der ryger hash, for de hørte hjemmefra, at hash, det giver psykose ved første sug og fører til heroin dagen efter. Så de ved jo selvfølgelig bedst når de laver en lovgivning der er imod fri hash. Sikke mange mennesker de reder i deres fantasiverden. Ladi-fucking-da!!!

Billede


Top
 Profil  
 
Indlæg: 29 jan 2010 12:13 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 21 sep 2005 16:43
Indlæg: 1465
Det var, hvad man kunne forvente. Suk!


Top
 Profil  
 
Indlæg: 29 jan 2010 18:36 
Offline
Junior medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 24 jan 2010 18:38
Indlæg: 28
???? 41 for og 12 imod vedtog



WTF jeg trode vi var et demokratisk samfund ??????


Top
 Profil  
 
Indlæg: 29 jan 2010 19:54 
Offline
Psychedelia Sponsor
Brugeravatar

Tilmeldt: 21 jun 2007 21:49
Indlæg: 2185
Geografisk sted: up yours
det var i byrådet, christiansborg sagde nej.

_________________
Corporations cannot commit treason, nor be outlawed, nor excommunicated, for they have no souls. ~ Sir Edward Coke


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 14 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 5 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team