kayser skrev:
det er altså logik at når der er en støre bræne flade vil lortet bræne hurtiger
Hehe.
Det afhænger af lidt af hvert
Hvis varmen er nogenlunde konstant, så tager det længere tid at brænde en stor overflade, end en lille.
Hvis vi antager at samme mængde tobak og hash bruges i både en kort, tyk joint og en lang, tynd joint, så vil de stadig brænde lige hurtigt.
I og med der er en mindre overflade, er der mindre der skal brændes. Altså går det en smule hurtigere. Til gengæld er der mere længde der skal ædes igennem, så det går op i sidste ende.
En tyk joint får en større overflade, dvs. mere brændsel der skal ædes igennem, så det tager længere tid. Til gengæld er den kortere, så det går op med den lange, tynde joint.
Anyway. Desto større gløden er, desto kraftigere bliver varmen. Hvilket vil sige det nok går en lille smule hurtigere at ryge en tyk joint. Men det hænger også ofte sammen med at der bliver taget kraftigere og større sug på en tyk joint.
Mere ilt giver en større glød.
Hvis man ryger behersket på en tyk joint, uden at suge tyrepik, så burde det tage omtrent lige så lang tid at ryge en kort, tyk joint, som det gør at ryge en lang, tynd joint.
Nå.
Men personligt foretrækker jeg en tynd joint når jeg er alene eller sammen med en enkelt ven.
De store, lange, tykke joints bliver smidt omkring når der er flere i selskabet. Det er sgu bare mere hyggeligt med en kæmpe fætter der går på omgang.
Ikke mindst fordi der kan være mere i, så den brænder i længere tid.