Jeg har aldrig gjort forsøget og har ikke haft noget som helst med halm at gøre. MEN: De gængse teks går fra koloniserede gryn eller iturevne kager til halm, og det er der sandsynligvis en god grund til. Når man anvender tilpas store mængder mycelie kan halmen nå at blive koloniseret inden andre mikroorganismer når at komme ordentligt igang. Det er ikke sandt at halm er særligt fri for kontaminationer, halm er meget næringsrigt, der er noget at spise for alle! Hvis pasteuriseret halm forsøges koloniseret med flydende mycelie så er de to mest oplagte resultater, som jeg ser det. 1) bakteriel infektion fordi der er for meget flydende medie eller 2) en anden mug er hurtigere, fordi der ikke er nok startmycelie.
Hvis man tager et bulk substrat som halm og tryksteriliserer det istedet for pasteurisering er det en anden historie. Så ville flydende medier være en rigtig god idé.
Det er meget muligt du kan få det til at lykkes, men for at spare tid og kræfter kan det generelt anbefales at læse lidt om andres erfaringer istedet for at lægge ud med at forsøge at genopfinde hjulet. Der er meget få potentielle smutveje, der ikke har været afprøvet. Nogle teks er blevet tilbage og går igen i forskellige variationer - måske fordi de virker!
