Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 27 jul 2025 15:27

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 40 indlæg ]  Gå til side Foregående  1, 2
Forfatter besked
Indlæg: 23 nov 2008 20:29 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 02 mar 2007 10:24
Indlæg: 576
Ja det kræver sku lidt selvkontrol ikk at ryge det :P
Det værste for mig er at jeg slet ikk har det som om jeg bare skal ryge når jeg ikk har noget, men har da købt et par store portioner nogle gange, og det er altid gået hen i hverdagsrygning... så går den med at man sparer så og så mange penge ved at købe store mængder af gangen lidt af :P
Men det os bar nederen at gi dobbeltpris fordi man køber en lille ´nold af gangen xD

Mht til at lave små cones, så er det os en del lettere hvis man bruger små papirer og tips. Hvilket jo egentlig siger sig selv.. Men ja det tager noget øvelse os :)


Top
 Profil  
 
Indlæg: 23 nov 2008 22:40 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 20 okt 2008 18:35
Indlæg: 1267
Ah, men nu laver jeg mine tips selv, så det var derfor det tog lidt tid at lære :)
Skulle lige vænne mit til at folde tippen så det blev den præcise filterform jeg søgte.
Og så bliver der ellers bare brugt grå rizzla.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 23 nov 2008 22:53 
Offline
Junior medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 23 nov 2008 22:49
Indlæg: 26
Geografisk sted: Vejle, Jylland
Hvis du rister det i en gryde, bliver det jo ligesom til et bongmix, hvilket jeg ikke synes om i en joint.

Men jeg har hørt at du kan gøre tobakken våd, samle det hele i midten på et håndklæde, og så kan du vride nikotinen ud af det.
Når du er færdig med det er det jo selvfølgelig stadig lidt vådt, så derefter smider du det hele op i en gryde, og varmer det op indtil vandet er fordampet. - Jeg har dog aldrig prøvet det, men har hørt fra en nær ven at det skulle virke meget fint.

Held og lykke med det i hvertfald.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 24 nov 2008 00:41 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 02 mar 2007 10:24
Indlæg: 576
Amendir skrev:
Ah, men nu laver jeg mine tips selv, så det var derfor det tog lidt tid at lære :)
Skulle lige vænne mit til at folde tippen så det blev den præcise filterform jeg søgte.
Og så bliver der ellers bare brugt grå rizzla.

HEhe gør jeg også til tider, men syns os smokers choice tipsne er nice nok, men kortene fra en flyttemappe er perfekte til tips :)

Rister som regel i gryde, da jeg er en dej til at riste med lighter, selvom jeg øver tiltider xD
Syns sku det fint med grydemix


Top
 Profil  
 
Indlæg: 24 nov 2008 09:33 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 16 okt 2008 11:24
Indlæg: 9
BLÅ SAVOY DRENGE!! :) så er det sagt.. der er 0,1mg nikotin i :) de smager faktisk ikk rigtig af noget så det er jo perfekt til mix..


Top
 Profil  
 
Indlæg: 06 dec 2008 19:10 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 12 jul 2006 23:00
Indlæg: 119
Geografisk sted: Dobbelt A, baby! Ok, ok Aalborg så
Som en del folk allerede har sagt er vandristning en mulighed hvis det du er interesseret i at få ud af processen er tobak uden nikotin. Problemet med metoden er at det ikke kun er nikotinen du rister ud af smøgerne, du udtørrer dem osgså og får derfor presset - og derefter brændt af - tobaksolie ud af tobakken. Det meste af tobakkens smag kommer fra tobaks olien, så hvis du er utilfreds med tobaks smagen så er varmeristning af foretrække.

Personligt foretrækker jeg at bruge en gryde hvis jeg skal riste store mængder tobak, du skal være opmærk som på at denne metode kommer til at lave MEGET røg, så det kan lugtes langt væk og det er ikke sundt at indånde. GØR DET UNDER EN EMHÆTTE.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 07 dec 2008 00:07 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 06 dec 2008 07:46
Indlæg: 23
Udtræk i vand er en af de bedste metoder til at få nikotinen ud af tobakken, men som ferret skriver, forsvinder smagen også. Slut resultatet smager ofte lidt af hø eller noget i den stil, men hvis du tørrer den (som MJ) på glas med lidt citron eller vanilje, kan den blive ret god. Men igen, hvor meget tid er det lige, man vil bruge på tobakken?

Måske er det mig, der aldrig har fattet det? Men jeg synes, at røgen er mindre krads, jo mere fugt tobakken indeholder.

Twoshot


Top
 Profil  
 
Indlæg: 08 dec 2008 23:54 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 20 okt 2008 18:35
Indlæg: 1267
Jeg købte en gang posetobak. Escort White, tror jeg endda.
Jeg havde regnet med masser af røg, men ikke at det ville svie i den omfang som det gjorde! Der var fuld knald på emhætten og godt med gennemtræk, men føj alt det nikotin (går jeg ud fra det var) gjorde ondt!

Men effektivt. Det smager ikke af så meget mere. Og det er dejligt at have en pose tør, ristet og smuldret tobak, lige klar til at fylde i jointen.

Og ja, grunden til at jeg ikke har gidet prøve vandtræk, har været det med tiden. Som du siger, Twoshot, hvor meget tid er det lige man gider bruge på tobakken...
Jeg gider i hvert fald ikke bruge meget :)
Men jeg vil dog lige prøve det en gang for at prøve resultatet.

Men nu der bliver sagt, at tobaksolie også ryger ud. Er det så ikke lig med et sundere produkt?


Top
 Profil  
 
Indlæg: 09 dec 2008 06:53 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 06 dec 2008 07:46
Indlæg: 23
Generelt er det vist sundhedsskadeligt at indånde noget som har været udsat for en forbrænding...
(Så ja uanset om man ryger urtetobak eller ultra super duber light uden tilsætningsstoffer, lagt i vand i 25 år, bliver det aldrig sundt. :( )

Men fordelen KAN være at man får mindre hjertebanken, nikotin chok og en renere skævert. :peace:

Som jeg forstår det er det ikke nikotinen der slår os ihjel, men tjæren, men jeg er ikke 100% sikker. Måske olierne giver mere tjære og så er der lidt at hente der? Til gengæld er det jo netop olierne i Cannabisen som vi ikke kan få nok af :evil:

Twoshot


Top
 Profil  
 
Indlæg: 28 jul 2010 06:05 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 28 jul 2010 05:51
Indlæg: 244
Det virker som om der hersker en del tvivl her, så selvom tråden er 2 år gammel, ville jeg hive den op som info til folk.

1. Det er primært tjæren og andre stoffer som giver kræft dog har nikotin også ind indflydelse på dette. Forskning viser at nikotin tyggegummier giver øget risko for kræft.

Kilde: http://i.pol.dk/tjek/sundhedogmotion/article695160.ece

2. Hash derimod er ikke skadeligt at ryge og man får ikke kæft af det, det er faktisk sundt. Dog har grunden til at man rister smøgen altid været for at få en så ren hashrus som muligt og bare bruge smøgen som "brændstof".

Kilde: http://www.youtube.com/watch?v=kUU2YB9O ... re=related

KIlde: http://www.youtube.com/watch?v=jvhVbL_A ... re=related Emnet bliver snakket om ca. 7 min inden.

Man er selvfølgelig velkommen til at se begge film fra start til slut :)


Top
 Profil  
 
Indlæg: 28 jul 2010 18:50 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 23 apr 2009 11:37
Indlæg: 319
Geografisk sted: Helt væk
Jeg vil nu ikke mene at det er pålidelige kilder du linker til.
Dit punkt 2.. er jo direkte absurd
Som beskrevet tidligere afgiver alt forbrændt materiale røg med rest stoffer i, blandt andet tjære som jo er "smeltet/fordampet" træ og plante materiale. Og det er aldrig sundt at få ned i lungerne.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 28 jul 2010 19:42 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 28 jul 2010 05:51
Indlæg: 244
Tja, jeg synes nu det er ganske velbegrundet fakta jeg kommer med. Ikke et dødsfald af en overdosis nogensinde. Den rød du får ned i lungerne er meget lidt skadeligt og de virkninger hampen har vil i mange tilfælde være mere vej end det du får ned. Der er indtilvidere ingen beviser på at det er kræft fremkaldende at ryge hash så længe det ryges rent.
Det er sgu også skadeligt at gå rundt i byen og indånde bilos. Så længe du ikke har frembragt nogen fakta om at det er dybt skadeligt og er kræftfremkaldende, ville jeg passe på med at kritisere det mine kilder.

At det er mindre skadeligt for dine lunger ved at spise og drikke det, kan vi hurtigt blive enige om, men at begynde at lå cannabis op som ekstremt farligt ved at ryge det, er der ingen beviser for.

Hvis du mener det ikke er sundt kan du jo spørge en med skirose om han ikke er glad for det. Men det er faktisk gjort fo dig.

http://www.youtube.com/watch?v=lmt3mtWf ... re=related fra 7.45


Top
 Profil  
 
Indlæg: 28 jul 2010 20:24 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 23 apr 2009 11:37
Indlæg: 319
Geografisk sted: Helt væk
Du misforstår mig vist. Du skriver at det er direkte sundt at ryge hash og det er ikke korrekt... det er aldrig sundt at få røg i lungerne uanset om det er bil oss eller what ever.
En kammerat af min har aldrig røget smøger kun rent skunk og efter 10 år med bong kun med skunk har han fået en meget slem bong host. Hash, skunk og ryst afgiver også tjære når det bliver brændt af, ikke i samme mængder som tobaks planter men de gør også.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 28 jul 2010 21:56 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 28 jul 2010 05:51
Indlæg: 244
Nu vil jeg mene der kæmpe forskel på at ryge en joint hver dag og så bong, da der kommer langt mere røg end du får af en joint. At cannabis er det medicin som har flest virkninger det kan buges mod rigtig mange sygdomme, intet lægeligt fremstillet stof kan held brede disse sygdomme. Jeg vil ikke anbefale at man ryger hver dag, medmindre man ha bug for det (pga sygdom). Men det har nu langt flere fordele end ulemper. Der til kommer at man kan få en hel masse psykiske følge virkninger af hash, hvis man ryger hver dag, som mangle på energi og ikke i kontakt med om verden. Jeg snakker om brug ikke misbrug.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 28 jul 2010 23:29 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 23 apr 2009 11:37
Indlæg: 319
Geografisk sted: Helt væk
Faktum er stadig at det ikke er helt uskyldigt for lungerne som du fremstiller det, heller ikke joints...


Top
 Profil  
 
Indlæg: 29 jul 2010 00:49 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 28 jul 2010 05:51
Indlæg: 244
Har jeg sagt ikke er skadeligt? Nej!
Jeg har sagt, at du ikke få kræft af det. Jeg tro også de vens dårlige lunger kan hænge sammen med mangle på motion leve usundt ect. Dermed ikke sagt det ikke skader lungerne, for det gør det. Da jeg skrev sundt mente jeg alle de gode egenskaber plante har. Hvis plante bruges fornuftigt vil jeg ikke finde den usund på nogen måde, da røge simpelthen der er for lille til at have den store effekt. Men ryger du bong hverdag i ti år, så ødelægger du også dine lunger, men det gør du også ved at bor i København kontra på landet.
Den skade man får af at ryge er sgu ikke derfor jeg ikke ryger hver dag, det er pga. min sindstilstand, vil ikke side hver eneste aften og være skæv.


Senest rettet af TAP 29 jul 2010 05:04, rettet i alt 2 gange.

Top
 Profil  
 
Indlæg: 29 jul 2010 01:22 
Offline
Junior medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 19 mar 2010 21:32
Indlæg: 28
Geografisk sted: SeaWorld, baby!
Blå rög er meget mild i min mening, og helt klart min yndlings tobak til cannabis. Jeg foretrækker dog joints med ren pot / skunk - jeg finder at det kradser mindre og giver en "friskere" rus - men dette kommer jo selvfølgelig også an på om det er sativa, indica eller ruderalis domineret cannabis.

Men du må jo selv prøve dig frem - der er ikke andet at gøre ;)
Bare gå efter nogle "light" smøger med mindre nikotin og tjære end standarden.

EDIT: Må se om jeg kan få fat på de der Blå savoy - hvis der kun er 0.1mg nikotin i, lyder det som den perfekte tobak til joints...

_________________
"Among the drugs that are currently illegal, I have chosen not to use marijuana, as I feel the light-headed intoxication and benign alteration of consciousness does not adequately compensate for an uncomfortable feeling that I am wasting time." - Alexander Shulgin


Top
 Profil  
 
Indlæg: 29 jul 2010 08:38 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 23 apr 2009 11:37
Indlæg: 319
Geografisk sted: Helt væk
TAP skrev:
2. Hash derimod er ikke skadeligt at ryge og man får ikke kæft af det, det er faktisk sundt.

Fail


Top
 Profil  
 
Indlæg: 29 jul 2010 09:30 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 28 jul 2010 05:51
Indlæg: 244
Hvis du så gad og læse diskussionen igennem, kan du så se at hele den forklaring er blevet udpenslet. Der er ingen beviser for at hash forsager kræft og det er den medicin (kunstig som naturlig) som ha flest positive egenskaber, hvis det ikke er en sund plante så ved jeg ikke hvad en sund plante er.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 29 jul 2010 13:55 
Offline
Dedikeret medlem

Tilmeldt: 27 dec 2006 02:16
Indlæg: 783
Geografisk sted: I centrum af solsystemmet.
Puha vandristet toak til joints puha det var ikke nogen god oplevelse :roll:


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 40 indlæg ]  Gå til side Foregående  1, 2

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 12 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team