bellaDonna atropa skrev:
Jeg ville sige at med den formulering så skal du ikke ryge natteskygger.
Fed og natteskygger ligger meget meget langt fra hianden. Dersuden er rygning af natteskygger lidt som at presse en appelsin og så kun spise det pressede kød du har tilbage, du får ikke ret meget af de sjove med natteskyggerne ved rygning, men kun de skrabede rester som kan minde om hvor fedt et trip det kan være men tilgændgøld får du alle de trælse natteskygge virkninger i fuld flor.
Det skal lige siges at bittersød natskygge (
Solanum dulcamara) ikke indeholder tropane alkaloider, som er de aktive stoffer i "gængse" psykoaktive natskygger. Den indeholder derimod alkaloider med steroidskelet, som ikke menes at være psykoaktive.
Jeg har godtnok hørt flere troværdige folk berette at det giver en vis, mild effekt at ryge planten, men er ikke helt overbevist.