Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 18 jul 2025 22:46

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 7 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 16 maj 2008 03:58 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 23 nov 2007 00:32
Indlæg: 46
Geografisk sted: Bag skærmen
Hej psy

Jeg har her for en lille måned siden, haft mit første trip på Morning Glory. Dosen lå på knap 400 frø, da jeg har plantet nogle af dem. Det var en rimelig voldsom oplevelse at bryde igennem, jeg havde før prøvet 300, men der brød jeg ikke igennem. Jeg havde samtidigt drukket en kop guldkakao, med 2 g 70'er i. Efter trippet lagde jeg mærke til at min højre pupil var større end den venstre, men tænkte at det nok ville gå over. Men nu her efter en lille måned, er min højre pupil stadigt større end den venstre, det lægger jeg specielt mærke til når de er store(pga mørke). Jeg har ikke taget nogle andre stoffer end Morning Glory og hash.

Ved i hvad det kan være? Og er det eventuelt farligt?


Top
 Profil  
 
Indlæg: 16 maj 2008 09:17 
Offline
Administrerende Direktør
Brugeravatar

Tilmeldt: 03 nov 2001 02:01
Indlæg: 2033
Min kæreste har haft dette symptom i mange år nu. På engelsk kaldes det 'Anisocoria' og i langt de fleste tilfælde er det totalt ufarligt og ikke noget man skal bekymre sig om. Det eneste madamen nogen gange klager sig over er at hun har svært ved at se i meget stærkt sollys og derfor er tvunget til at bruge solbriller. Det kan komme temporært i forbindelse med stofindtag, men kan også være genetisk betinget.

Læs evt. Wikipedias artikel: http://en.wikipedia.org/wiki/Anisocoria

Jeg vil foreslå dig at gå til lægen og prøve at få diagnosticeret hvad der præcis ligger til grund for din Anisocoria.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 17 maj 2008 02:25 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 07 maj 2006 03:44
Indlæg: 78
Geografisk sted: Der hvor det sker
min lære har det samme med sit ene øje, men det var fordi at hun fik en badminton bold i øjet, hun går også med solbriller når det er lyst. Det er jo også noget ala det samme.
har du problemer med sol lys.

_________________
http://soundcloud.com/de-rygeste


Top
 Profil  
 
Indlæg: 17 maj 2008 02:57 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 23 nov 2007 00:32
Indlæg: 46
Geografisk sted: Bag skærmen
Nej jeg har ikke nogle problemer med det, men alt er lidt lysere med det højre øje.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 17 maj 2008 17:35 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 07 maj 2006 03:44
Indlæg: 78
Geografisk sted: Der hvor det sker
sådanner er mine øjne også

_________________
http://soundcloud.com/de-rygeste


Top
 Profil  
 
Indlæg: 19 maj 2008 20:40 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 08 nov 2007 19:26
Indlæg: 1888
Læs dette meget grundigt igennem og beslut dig om det er noget du vil tage alvorligt http://www.psychedelia.dk/forum/viewto ... ilit=pupil

Citat:
Hvis din læge så at dine pupiller var af forskellig størrelse ville han tro at du havde en (alvorlig) hjerneskade. Det autonome nervesystem sørger nemlig altid for at pupillerne har samme størrelse.

_________________
Onemore skrev:
alle jer der er blevet hjernevasket til og leve lov og regler i kommer bare og får en kugle !!
Min adresse
6990 ulfborg
Ullsgade 4a


Top
 Profil  
 
Indlæg: 20 maj 2008 00:47 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 12 mar 2007 22:03
Indlæg: 489
Jeg vil sige at jeg lige for nyligt har oplevet det 2 timer efter indtagelse af 200mg 5htp. Det er gået over igen, men jeg ville nok lige bede min læge se på det hvis jeg blev ved med at have den forskel i pupilstørrelsen. Det kan jo aldrig skade at få det checket for en sikkerheds skyld hvis det fortsætter.


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 7 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 6 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team