Minimal skrev:
Jeg kan mærke, at jeg bliver påvirket, bare jeg sidder tæt på en joint. Får ikke en rus, men bliver lidt afdæmpet og lidt mere sløv. Har også prøvet at ryge folk sideskæve, som aldrig har røget hash, hvor en for eksempel blev virkelig skæv-dyb at høre på og hyggede sig gevaldigt, selvom hun påstod, at hun bestemt ikke var skæv. Man kan uden tvivl ryge folk sideskæve.
I mine øjne er det logisk.
Hvis du sidder i en bil hvor 3 ud af 4 ryger hver deres joints, skulle man så kunne sidde i en indelukket bil og indeånde cannabis-røg i måske en halv time, uden at få røg, og dermed thc ned i lungerne?
Grunden til, at folk ikke tror på, at man kan blive rumskæv, er nok fordi de selv ryger meget hash, og der derfor skal megen heftig rygning til for at få den ønskede effekt + at man jo altid render rundt og er lidt sløv osv hvis man er daglig hashryger.. Derfor kan en der ikke ryger sagtens blive rum/sideskæv..
Det er jo logik!