- En 12 liter jord eller mere per plante vil være at fortrække, men det kommer an på hvor store de er, og dermed hvornår du sætter dem i blomst. Man siger at plantens rodnet er omtrent lige så stor som planten over jorden. Køb evt. firkantede potter, de er noget mere praktiske i et skab.
- Ja, det er nemmere at plante om, stort set umuligt at gøre hvis rødderne har viklet sig ind i hinanden, desuden er det en klar fordel når nogen af planterne viser sig at være han planter, hvis du har tænkt dig at adskilde han og hun planter. (hvis du ikke vil have frø).
- Jeg har ikke meget forstand på lamper, men mener da HPS er velegnet til blomstringsfacen. Hvilken én har du anskaffet dig?
- Jep spinkle planter er typpisk mangel på lys, en CFL lampe burde ikke blive så varm, så den kan du komme ret tæt på planterne uden bladene brænder af, hvor langt væk fra planterne er lampen?
- Typpisk er bægerbladene (det første bladsæt) ikke så store, de er til for at fange lys, og få energi til flere blade, så bare rolig, det skal nok komme. Men tjek afstanden imellem lampe og planter, hvis den er for stor strækker planterne sig for meget, er den for lille brændes planterne af.
|