Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 27 jul 2025 13:00

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 7 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 11 okt 2007 11:32 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 11 okt 2007 11:24
Indlæg: 1
Hey.
Her i tirsdags sad mig og min ven og snakkede om at han havde været på damp piller i weekenden, han havde vist været rimelig blæst. Da en anden ven så overhører vores samtale siger han "Hey, sådan nogle har jeg inde på værelet" (Vi går på efterskole). Han fortæller så at han faktisk er damp barn, men vi ikke må fortælle det til nogen. Det så okay. Vi får så 10 piller af ham, og da mig og min ven, begge to har hørt at det er amf der er i damp piller. æder jeg 2, og min ven 1. (Det var 30 mg Ritalin i pillerne)
Jeg fik det fedt den første time eller to, (Åd dem om morgenen kl 9.) men gik og var som en zombie lignede, kedelig person, helt til om aftenen ved 8-9 tiden. Det var virkelig nederen. Kunne intet æde, spise drikke eller lignede.
Har aldrig prøvet at tag andet end hash.
Nogen der ved om der er en måde man kan få et ordenligt trip på damp piller? Var 60 mg for meget eller for lidt?
Og kan man se det i en pistest?


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 11 okt 2007 12:04 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 06 jun 2007 01:54
Indlæg: 400
Geografisk sted: In the middel of nowhere? - wtf? I am in the middel of nowhere?
Tror ikke du får den store tripper ud af de piller..
en af mine kammerater ville også prøve, så han åd et par stykker , og han blev bare SUPER træt , og sov så 5 timer eller sådan , også var han sådan oki normal i hovedet igen , men total træt ...

^^ han fik intet trip ud a det .. :roll:


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 11 okt 2007 12:07 
Offline
Methylon Connoisseur

Tilmeldt: 20 jan 2006 21:23
Indlæg: 1079
Geografisk sted: Roskilde
Det er menthylpenidat, ikke amf der er i.

Anyway, man kan godt få en god tripper ud af, men synes ikke det er det værd :) jeg har stort set kun haft brugt dem til at holde mig vågen..

Dog har jeg en enkelt gang prøvet at knuse indholdet af en kapsel og sniffe det, gav faktisk en god, men kortvarig blæser :)

Dog kan det næppe anbefales da der nok er en del "bonus" stoffer i, der ikke er for sunde for slimhinderne.


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 11 okt 2007 17:39 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 15 jun 2004 17:06
Indlæg: 830
Mht. urintest, samt dit spørgsmål vedrørende dosis, kan du ganske sikkert finde svar, og en helt masse anden brugbar viden omkring stoffet, på erowid.org.

Et megett, meget fornuftigt alternativ kunne være at søge lidt på Ritalin eller methylphenidat her i syntetiske.


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 11 okt 2007 18:19 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 10 aug 2004 11:26
Indlæg: 2208
Jeg har spist damp piller i store mængder engang, og blev ret så blæst. Rusen var præcis som amfetamin, måske en smule nemmere at holde tilbage dog. Lækker eufori og med de samme bivirkninger efter 12 timer.


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 11 okt 2007 19:45 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 01 feb 2007 15:07
Indlæg: 316
Da jeg tog dem fik jeg bare en let eufori og ikke mere.. Kan være du får mere ud af dem det nok lidt forskelligt :)


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 12 okt 2007 19:56 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 18 feb 2003 02:01
Indlæg: 73
De fleste piller med methylphenidat er i dag depottabletter - hvilket vil sige de er designet til at afgive stoffet meget langsomt, som regel over 8-9 timer. Derfor, hvis du har tænkt dig at få eufori ud af det, bør du knuse pillerne og æde dem i bomber, eller sniffe dem.
Sidstnævnte frarådes dog, da der som Winta nævner er en masse fyldstoffer i, der som regel gør nas i næsen.

Til sidst: Methylphenidat er udviklet som alternativ til amfetamin med den fordel, at det skulle give mindre eufori, og derfor have mindre misbrugspotentiale. Så hvis du absolut vil tage de (efter min mening) lortestimulanser, så tag da amf.


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 7 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Google [Bot] og 11 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team