Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 27 jun 2025 20:17

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 20 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 07 okt 2007 19:20 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 26 aug 2006 13:54
Indlæg: 1816
Geografisk sted: Fælledparken :P
De sidste 4 gange jeg har indtaget svampe har jeg under trippet fået en solid hovedpine som forsvandt igen efter trippet.
Jeg har ladet mig fortælle at psilocybin går ind og rammer nogle bestemte receptorer som er forbundet både for og imod migræne.

Jeg var så i byen her i fredags, en tur der var præget af hensynsløs dødsdruk med guldbajere, gin og snaps.. Jeg var rigtig rigtig stiv, mistede min mobil og min pibe og lavede en kæmpe scene på burgerking.. Altså en rigtig stodderbrændert hvor jeg senere endte med nogle heavyhoveder på heimdals på nørrebro hvor jeg i min brændert valgte at spise lidt svampe (0,7 - 1g) hvilket gik fint, havde nogle sjove samtaler og følt mig godt tilpas både fysisk og socialt..

Da jeg vågner lørdag morgen har en ubeskrivelig intens hovedpine, det skal siges at jeg normalt aldrig får det så slemt efter druk.. Slet ikke i den grad. Hovedpinen fortsatte hele lørdagen som foregik i min seng.
Idag, søndag har jeg stadig hovedpine, dog ikke så vild som igår men jeg har også spist panodiler hvilket jeg normalt aldrig bruger.

Mine spørgsmål er så.. Kan jeg have erhvervet mig en permanent migræneagtig reaktion overfor psilocybin (hovedpine 4 gange i træk?)
Er der andre der har prøvet lignende?
Kan jeg i fremtiden undgå det?
Og hvorfor to dage i træk????


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 07 okt 2007 19:42 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 08 okt 2004 14:30
Indlæg: 1051
Mærkeligt. Jeg har netop læst det modsatte, i nogle artikler på Erowid. Artikler omhandlende migræneforebyggende (fremfor rekreationsmæssig) brug af psilocybin.


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 07 okt 2007 19:50 
Offline
Psychedelia Sponsor
Brugeravatar

Tilmeldt: 21 jun 2007 21:49
Indlæg: 2185
Geografisk sted: up yours
Jeg mærkede det som en snurren eller en knugende fornemmelse under trippet, men som ikke rigtig generer. Næste dag, intet.

_________________
Corporations cannot commit treason, nor be outlawed, nor excommunicated, for they have no souls. ~ Sir Edward Coke


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 07 okt 2007 20:02 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 26 aug 2006 13:54
Indlæg: 1816
Geografisk sted: Fælledparken :P
R. Girk skrev:
Mærkeligt. Jeg har netop læst det modsatte, i nogle artikler på Erowid. Artikler omhandlende migræneforebyggende (fremfor rekreationsmæssig) brug af psilocybin.


Præcis. Har selv søgt en del på emnet og jeg kan kun finde info om at det skulle have en positiv indvirkning på folk der lider af migræne og ikke omvendt.
Derfor syntes jeg det virker ydert mærkværdigt at jeg skulle få det sådan.

Fra mIRC:
Levose skrev:
Psilocybin er 5-HT3-agonister. Den receptor er impliceret i migræne.
Samtidig er det dog også 5-HT1-agonister, hvilket modvirker migræne.


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 07 okt 2007 20:09 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 08 okt 2004 14:30
Indlæg: 1051
Med hvilket interval er de sidste 4 doser blevet indtaget? Måske har du været lige lovlig gavmild mod dig selv.

Det kan måske også være fordi at du har blandet med rimeligt ubarmhjertige primære rusmidler. Du siger selv at du var på dødsdruk før din sidste omgang. Det var måske heller ikke særligt gennemtænkt...

Hvad med de forrige gange? Har det været rent psilocybin, eller blandings(mis)brug?


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 07 okt 2007 20:17 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 26 aug 2006 13:54
Indlæg: 1816
Geografisk sted: Fælledparken :P
Helt enig.. Den sidste gang her ville aldrig have sket hvis ikke jeg
1. Var så ubeskrivelig stiv
2. fordi jeg havde svampene på mig

Men de forrige gange har kun været med psilocybin.. Det værende af 2 milde doser (0.5 - 1.0) plus et mellemstort 2.5
Det mellemstore var af en hel anden høst end de efterfølgende og det har foregået med mindst 3 ugers mellemrum..
Altså har jeg spist svampe oftere end sædvanligt men stadig ikke så ofte at det skulle have en indvirkning i form af tolerance/dosis eller lignende.


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 07 okt 2007 23:25 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 24 apr 2007 17:03
Indlæg: 529
Geografisk sted: Astralt plan
Jeg får altid fuldstændig vanvittig hovedpine dagen efter et trip. uanset hvor mange jeg har spist.


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 07 okt 2007 23:39 
Offline
Dedikeret medlem

Tilmeldt: 18 mar 2007 22:07
Indlæg: 650
På de fleste psykedeliske ture har jeg når jeg har været på comedown eller helt nede fået hovedpine - ret meget faktisk. Det har jeg også gerne dagen efter.


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 08 okt 2007 04:31 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 26 aug 2006 13:54
Indlæg: 1816
Geografisk sted: Fælledparken :P
Men jeg har altså oplevet det PÅ trippet..!?


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 08 okt 2007 14:31 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 27 jan 2007 02:10
Indlæg: 269
Geografisk sted: vestsjælland
Jeg skal ikke kunne sige, hvorfor du får det, men jeg har oplevet en lang række bivirkninger af psykedelia, som alle er forsvundet efter længere tids pause. Jeg er sikker på det samme vil ske for dig. Du kan jo evt. tage en slapper det næste halve/hele år, så skulle du være klar igen.


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 08 okt 2007 18:51 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 26 aug 2006 13:54
Indlæg: 1816
Geografisk sted: Fælledparken :P
Bergthora skrev:
Du kan jo evt. tage en slapper det næste halve/hele år, så skulle du være klar igen.


Du får det til at lyde hel vild let.. At holde mig fuldstændig fra psykadelika i op til et halvt år, virker når jeg tænker over det. Nærmest umuligt!!
Jeg kom i tanke om at jeg på det sidste også har taget LSD en del flere gange en normalt, måske er det som nævn for meget af det gode, LSD oplever jeg derimod ingen bivirkninger med.
Jeg vil ihverttfald lægge svampene på hylden et stykke tid.


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 08 okt 2007 19:35 
Offline
Insane psychedelia user!

Tilmeldt: 18 jul 2000 01:01
Indlæg: 2998
Geografisk sted: On a placid island of ignorance amidst the black seas of infinity
Jeg går ud fra at du ikke lider af migræne i nogen grad normalt? Migræne er ret forskelligt fra andre hovedpiner. Og det er så vidt jeg ved kun i forbindelse med deciderede migrænelidelser at nogen mener psilocybin / psilocin kan have en forebyggende eller behandlende effekt.
Psilocybin / psilocin virker blandt andet som partielle agonister på 5-HT[sub]1B[/sub] og 5-HT[sub]1D[/sub] receptorerne, ligesom triptanerne (f.eks. Sumatriptan), som anvendes meget til anfaldsbehandling af migræne. Prøv at slå strukturformlerne op og bemærk den store strukturelle lighed, det er ikke så mærkeligt at de til dels påvirker de samme receptorer.
Der er forsøg igang i USA med behandling af såkaldt cluster headache / Horton's headache / klyngehovedpine med psilocybin. Denne lidelse er så seriøs at de eventuelle fordele der vil være ved behandling med psykedeliske stoffer er vurderet at overskygge de risici og ulemper der er - selv i prohibitionismens højborg, USA. Der er en interesseorganisation for behandling af Horton's hovedpine med psykedelika her: http://www.clusterbusters.com/
...Men det var vist nok noget af et sidespring. Jeg ved ikke hvorfor svampe skulle udløse så led en hovedpine i dit tilfælde. Det kan eventuelt være fordi du spænder op i visse muskler i ansigt eller nakke på en uhensigtsmæssig måde.


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 08 okt 2007 19:53 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 26 aug 2006 13:54
Indlæg: 1816
Geografisk sted: Fælledparken :P
Prometheus skrev:
Der er forsøg igang i USA med behandling af såkaldt cluster headache / Horton's headache / klyngehovedpine med psilocybin. Denne lidelse er så seriøs at de eventuelle fordele der vil være ved behandling med psykedeliske stoffer er vurderet at overskygge de risici og ulemper der er - selv i prohibitionismens højborg, USA.


Mange af de artikler jeg læste virkede ret positivt stemte over denne forskning som iøvrigt er omtalt op til flere steder hvor man ellers ikke ville finde artikler om sådan noget kvaksalveri. Det må siges at blive noget af et kvantespring for psykadeliske stoffers anderkendelse hvis psilocybin først bliver alment anvendt. Det glæder mig sgu.. :)

Prometheus skrev:
...Men det var vist nok noget af et sidespring. Jeg ved ikke hvorfor svampe skulle udløse så led en hovedpine i dit tilfælde. Det kan eventuelt være fordi du spænder op i visse muskler i ansigt eller nakke på en uhensigtsmæssig måde.


Det er en mulighed, i så fald er det ikke noget jeg har den fjerneste umiddelbare kontrol over. Jeg har ikke bemærket at jeg spænder nogen steder. Hovedpinen er svingende, altså den kommer lidt i bølger og virker som om den har udgangspunkt bagerst, inde i hovedet. Hvis jeg fokuserer på den og lader mig irritere af den bliver den kraftigere men er mere tålelig hvis jeg koncentrerer mig om noget andet.
Jeg har ikke hovedpine normalt (ingen migræne) og tømmermændspinen (alkohol) er som regel også minimal. Jeg skal generelt virkelig være ude i tovene i form af stress eller dehydrering før jeg mærker noget til det.


Top
 Profil  
 
 Titel: .
Indlæg: 17 nov 2007 16:44 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 12 apr 2007 00:31
Indlæg: 819
Geografisk sted: ved havnen
Prometheus skrev:
Det kan eventuelt være fordi du spænder op i visse muskler i ansigt eller nakke på en uhensigtsmæssig måde.


Det tror jeg faktisk også der er stor canche for det er.
det plejer man tit at komme til og det er ik altid man selv ved man gør det. da det er svampene der får en til at gøre det


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 19 nov 2007 19:25 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 29 apr 2007 15:24
Indlæg: 791
Geografisk sted: der hvor det sker...?
jeg kan osse skrive under på de mærkelige smerter man har efter et svampetrip.. mine knogler i nakken var ømme i 2 dage efter mit sidste trip :cry: :cry:

men noget for noget 8)


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 20 nov 2007 18:22 
Offline
Site Admin
Brugeravatar

Tilmeldt: 30 sep 2003 01:01
Indlæg: 3460
Geografisk sted: Nord for københavn
waggafnipsen skrev:
mine knogler i nakken var ømme i 2 dage efter mit sidste trip :cry: :cry:


Mærkeligt.. Havde du lavet nogle mærkelige bevægelser med nakken?

_________________
Carpe Diem ~ Memento Mori
Mere rugbrød - mindre LSD! - Velmendende råd til psykedelisk ekstremsportspiller


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 23 nov 2007 05:34 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 24 apr 2007 17:03
Indlæg: 529
Geografisk sted: Astralt plan
waggafnipsen skrev:

men noget for noget 8)


Præcis! Selvom jeg er fuldstændig ukampdygtig pga hovedpine dagene efter et trip, føler jeg stadig (modsat alkohol, hvor jeg altid har bandet det langt væk dagen efter) at det har været det værd.


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 25 nov 2007 23:55 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 24 apr 2007 17:03
Indlæg: 529
Geografisk sted: Astralt plan
I går spiste jeg 70 g. friske cubensis, og er alligevel på toppen og hovedpinefri i dag. Underligt...


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 26 nov 2007 06:51 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 29 apr 2007 15:24
Indlæg: 791
Geografisk sted: der hvor det sker...?
Fanny skrev:
waggafnipsen skrev:
mine knogler i nakken var ømme i 2 dage efter mit sidste trip :cry: :cry:


Mærkeligt.. Havde du lavet nogle mærkelige bevægelser med nakken?


ikke lige umiddelbart, det føles som om jeg havde fået et slag i nakken.. men hva, det gik jo over igen :)


Top
 Profil  
 
Indlæg: 26 nov 2007 12:25 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 03 aug 2005 09:17
Indlæg: 1752
Cubensis skrev:
Mine spørgsmål er så.. Kan jeg have erhvervet mig en permanent migræneagtig reaktion overfor psilocybin (hovedpine 4 gange i træk?)
Er der andre der har prøvet lignende?
Kan jeg i fremtiden undgå det?
Og hvorfor to dage i træk????


Det har intet med migræne at gøre, såvidt jeg kan forstå. Ægte migræne er jo decideret invaliderende, og det kommer ofte lidt "ud af det blå". Men det kan jo være - hvis psilocybin normalt virker mod visse typer migræne - at din hjerne skal have tid til at svinge tilbage til normalen?

Får du også hovedpine ved andre serotonin-virksomme stoffer, som f.eks. MDMA? Hvis det er tilfældet, kan det måske skyldes serotoninens sammentrækkende virkning på blodkarrene(?), og så kunne du måske prøve at tage Gingko Biloba? Men det er et vældig løst gæt.

I et lidt andet spor, så husker jeg at Levose i en tråd om piperaziner snakkede om at visse stoffer der virker xxxx på xxxx-nervesystemet var en opskrift på hovedpine. Måske kommer han ind i kampen :)


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 20 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 0 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team