Stonez skrev:
Mit bud er en skidt pH- værdi.

Det hvide i potterne er vel ikke kalk?
Jeg har ikke mulighed for pt at måle PH værdi, men deres jord blanding består af blomstermuld, plantesæks jord, leca ærter og lidt sand.
De er vandet med postevand og er først for nyligt begyndt at gøde forsigtigt.
Lala skrev:
Dejligt at se de er kommet ud, det er de heltsikkert lykkelige for!
men som du helt sikkert også selv har erfaret, er vind omkring planterne en vigtig faktor for deres opvækst, for at undgå de ranglede stængler..
glæder mig til at se mere fra din have

Takker.
Kom lidt i klemme pga Frøbankens pludselige "ferie", da jeg havde bestilt en hel del forskellige frø til et rent udegrow.
Men nogle DCF brugere sprang til undsætning og lovede mig lidt frø.
Har modtaget lidt Ramone79 udeskunk Mix, som pt spirer og er på vej ud i jord.
Har også bestilt lidt Royal Dane hos Topskud, men dem venter jeg stadigt på? ( bestilt den 30. så måske skulle man holde sig til at bestille hjem fra Holland, da jeg har bedre erfaringer med det derfra, ikke mindst mht leveringstiden.
Alt hvad jeg har bestilt herhjemmefra kommer enten slet ikke, eller er over en uge om at komme, hvorimod det fra Holland typisk kommer indenfor 3-5 dage).
Har også et par frø ( af ukendt oprindelse) fra lidt pot jeg fik af en kammerat som også er på vej til spiring og ud i jord.
Der vil komme en seperat grotråd når mit udegrow er kommet lidt længere frem.