Hvordan kan du udtale, vi aldrig bliver enige?
Det får mig til at tænke dette om dig:
Du er en person der VIL have ret, du vil have så meget RET, at du ikke lytter til hvad andre siger, dette har du gang på gang vist, ved kun at argumentere mod udvalgte argumenter og ved at bruge det samme argument, igen og igen.
Hvordan vil du nogensinde have jeg skal tage dig seriøst? Tro mig, jeg prøver virkelig. Det er bare skide svært når du indskrænket sidder og leder efter konspirationer. Der er ikke nogen konspirationer. Det er noget du forstiller dig!
Hvis der havde været en konspiration blandt kommunen og faderhuset, tror du så kommunen havde tilbudt ungdomshuset et andet hus? Det er så langt ude hjernevask det du lukker ud. Det minder om propaganda. Du ved, sig det nok gange, så skal svage sjæle nok falde for den. Ligesom med skræmmekampagner!
Kom nu med nogle rigtige argumenter og svar på de spørgsmål der bliver stillet, i stedet for at springe let over dem alle, indtil du finder et let et. Det minder om et barn i en hjælpeklasse der kun gider lave det lette. Det lærer man ikke noget af.
Du har nemlig slet ikke lyttet til nogle af os, jeg har mange gange sagt at jeg er imod volden mod politiet, du sidder og siger du ikke sympatisere med dem, men godt kan forstå deres reaktion. Det forstår jeg ikke helt, hvis du kan forstå det, er du jo også med på den.
Politiet sviner du til, de har gjort både det ene og det andet. Du smider omkring dig med udtryk, fra en tid verdenen prøver at ligge i gemmebogen.
Eedeola skrev:
Fremmedfjenskheden kommer ind i billedet på den måde at Df, nynazisterne og racisterne er lykkelige over at deres væreste fjene, nemlig den ydereste højrefløj i Ungdomshuset langt om længe har mistet deres eneste tilholdsted.
Tornen i øjet på de højre liberale kapitalist hygge nazist racist facister er endelig bleven trykket ud. I disse dage triumfere I sammen over sejeren
Få lige dit ego ned ikke? Du har lidt for høje tanker om ungdomshuset. Jeg er helt sikker på Thy-lejren mere vil være en torn i deres øje, hvis det altså var Danmark, var skruet sammen sådan som du tror.
Men lad os lege med teorien.
Ungdomshuset: En samling unge mennesker der kæmper imod det onde nazisme og racisme præget Dansk Folkeparti og deres onde medløbere Venstre, Konservative og faderhuset.
Staten: Den onde, onde totalitære magtfaktor der prøver at "ensrette" Danmark.
Faderhuset: Den onde, onde fundamentalistiske sekt der dyrker Jehova på den forkerte måde.
Befolkningen: En flok mennesker der er dummere end køer, der bare følger strømmen og holder med alle de onde, onde facistsvin.
Fint nu har vi vores sider, fordi helt sikkert at Ungdomshuset er Socialismens Højborg.
Lad os for sjov kigge lidt på socialisme.
Stalins Sovjetunion: Blev hold i jerngreb af deres regering, tilfældige henrettelser hist og pist, bare for at skræmme befolkningen, så de lytter efter.
Hitlers Tredje Rige: Nogenlunde samme taktik som Stalin, hold befolkningen i et jerngreb, bestem over hvad de må læse, høre og gøre. Giv dem billige ferieboliger, VolksWagen og et stærkt militær.
Der findes flere eksempler på Socialisme der slår fejl.
Ud fra dette, kunne jeg let brygge en konspirationsteori op, omkring ungdomshuset. Det vil nok være lidt overdrevet, lidt ligesom dine teorier.
Lad os så kigge på Faderhuset. Dem som købte ungdomshuset af kommunen. Hovsa, der lavede jeg lige en fejl. Human A/S købte huset, de overbød nemlig Faderhuset, men solgte senere alle aktier i firmaet til Faderhuset. De gav nok op, gad nok ikke have noget med den flok unge voldpsykopater at gøre. De er ca. 40 i menigheden. Jeps de er klart en trussel imod Danmark. Det er da derfor de har købt alle politikerne og politiet.
Banner på Ungdomshuset skrev:
"Til salg inklusive 500 stenkastende autonome voldspsykopater fra Helvede."
http://www.cphdox.dk/D1/ft.lasso?s=2006117&ser=376http://www.dfi.dk/filmstoette/filmvaerk ... he+dox.htmSiger det lidt om husets brugere? Der bliver vel ikke hængt et banner op ,som "ledelsen" af huset ikke er med på?
Så dem der startede ud, var ungdomshuset, de skulle jo starte deres kamp imod denne farlige og onde fjende. Faderhuset.
Lad os kigge på staten og befolkningen:
De 2 ting hænger lidt sammen, Regeringen er folkevalgt, så vidt jeg ved var der rimelig god backup, til ungdomshuset, blandt befolkningen. Indtil de 500 stenkastende autonome fra helvede dukkede op. Så var det ligesom slut.
Tror ikke jeg behøver sige mere, det hele er nok lidt rodet, men jeg er også pisse sur i denne skrivende stund.
[Tilføjelse]
http://web.ekstrabladet.dk/grafik/aftale1982.pdf Den originale aftale fra 1982, med BZ-Brigaden.
http://web.ekstrabladet.dk/grafik/aftale1997.pdfDen nye aftale fra 1997. Med underskrifter af ungdomshusets kontaktgruppe.
Forstå nu Ungdomshuset skød sig selv i foden. Hvorfor skriver man under, på en aftale man ikke kan holde? Tænker man sig så om?
De eneste der har brudt nogle love og aftaler er ungdomshuset.