Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 23 jul 2025 12:35

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 6 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 11 mar 2014 23:19 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 11 mar 2014 23:00
Indlæg: 1
Substans/er: Hask/nold
Setting: Hjemme eller hos ven
MODs installed: Ja
Erfaring: Erfaren bruger med omfattende viden

Dosering og anden informaton om substanserne:


Mere information om settings,mental tilstand og evt. sygdomme mm:
Kinda bad trip

Triprapporten
Mit første indlæg.
Ret mig endelig hvis jeg skulle have sat det her emne i en forkert kategori.

Jeg har nu røget hash i to år. Omkring 1-3 gange om måneden. Jeg har oplevet få bad trips, men ellers har jeg nydt hver og en joint, med god fråder, en masse mad og et alletiders smil på læben.
Jeg ryger altid i mit stabile og godt humør (jeg lider af angst og depression), så jeg holder mig altid i min sikre båse med mit alle tiders humør. Det skal siges at jeg er påpasselig hvis jeg har en dårlig periode.


Pointen i dette opslag er, at jeg tænker der måske er et eller andet i vejen. Jeg oplever for tiden (hvori jeg er i strålende humør) når jeg ryger, hygger mig og får fråder, at jeg får det lidt dårligt efter jeg har spist et godt måltid i velbehag.
Det er når jeg sidder i min glade og snaksagelige tåger, at jeg bliver lidt paranoid efter et godt og lækkert måltid.
Det sniger sig ind efter maden.

Jeg har altid kunnet spise dejlige mængder lækkert mad og slik når jeg har været skæv, men nu føltes det meget anderledes når jeg så endelig slår mave.

Jeg håber at jeg kan få mig et svar eller en teroi om hvorvidt mit "problem" finder sted og om der er andre erfarende hashrygere der også har fået den pludselige fornemmelse.

Kærligste og krammende hilsner
Stine :-)


Top
 Profil  
 
Indlæg: 12 mar 2014 13:32 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 07 mar 2009 18:08
Indlæg: 292
nu ved jeg ikke hvilken slags mad du indtager efter lidt røg..:)
men personligt kan jeg godt lide mad med masser af vitaminer, mineraler og hvad der ellers burde være nødvendigt for at kroppen er i balance.. så får jeg det ligesom bedre med mig selv.. fordi jeg har fyldt det rigtige benzin på vis man kan sige det sådan :)


Top
 Profil  
 
Indlæg: 12 mar 2014 14:41 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 03 jul 2013 18:25
Indlæg: 928
Geografisk sted: Midtjylland.
Hvis du lider af angst og depression, er det ikke så godt at ryge hash.
All right - du ryger ikke alverden, men pas på.
Du kan komme til at hænge på den (on and off), de næste mange år..

Du fokusere meget på mad..?
Spiller det den største rolle for dig, når du er skæv?
Det er skam fedt at få fråder på engang imellem, men for mit vedkommende er det langtfra hver gang.
Ellers ville jeg blive endnu tykkere end hvad jeg er :wink:

Kan ikke følge dig, ang den parnoide fornemmelse, efter fråden..
Forklar det evt nærmere :)

_________________
This is the life we chose, the life we lead.
And there is only one guarantee:
None of us will see heaven.
-John Rooney.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 12 mar 2014 19:27 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 03 maj 2010 12:37
Indlæg: 836
Har oplevet at få det dårligt når jeg er skæv, simpelthen fordi jeg har spist for meget. Prøv at skru ned for alt fråsseriet og se om det har nogen effekt næste gang.

_________________
NL: Efter der var problemer med vaskemaskine i lidt over en måned har jeg fået et nyt forhold til at vaske tøj. I stedet for at udskyde det indtil jeg ikke har andre muligheder end at vaske, får jeg rent faktisk gjort det løbende.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 12 mar 2014 19:59 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 10 okt 2013 17:47
Indlæg: 84
Hold dig fra hash, så slipper du for dårlig mave og andre problemer. Hash + angst = mega angst.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 15 apr 2014 19:08 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 11 mar 2014 23:00
Indlæg: 1
Tak for jeres indlæg :-)
For tiden ryger jeg ikke da jeg har nemt ved at blive følelsesladet. Jeg havde den tanke for nogle måneder siden om hvorfor jeg egentlig er begyndt at få det "dårligt" efter indtagelse af mad.

Som sagt ryger jeg når jeg føler mig mest sikker og overskuelig i min krop og mit sind, så angsten ikke indtræder i min rus.

Men udover det er det som om min angst indtræder en lille smule, efter at jeg har spist. Det er ikke voldsomt, men det føles jo ubehageligt.

Men jeg vil sørge for vitaminerne og noget vand i stedet for al den usunde slags af fødevarer.

Min krop er i et med mit sind, har researched meget omkring psyke og hash. Deri har jeg for længst fundet frem til hvornår jeg føler mig tryk ved at ryge og det virker super da jeg er ret meget påpasselig omkring hvad min krop fortæller mig.
Selvfølgelig kan det forekomme, men jeg har ikke haft oplevelsen af bad trip i 1 år til 2, da jeg holder mig til hvad min krop fortæller.
(Det var lige et sidespring fra emnet, og jeg mener intet af det som i at være hellig omkring det.) :-)

Men tak for jeres indlæg.
Næste gang jeg har mit super humør og psyke, vil jeg få noget ordenligt mad inden jeg ryger.
Igen.. mange tak for jeres svar :-)


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 6 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 4 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team