Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 20 jul 2025 02:36

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 9 indlæg ] 
Forfatter besked
 Titel: Insekt gift
Indlæg: 21 jun 2013 11:22 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 06 mar 2013 20:55
Indlæg: 25
Nu hvor 2 ud af mine 3 planter er gået ud, udendørs. :cry: Føler jeg for at give den sidste noget insekt gift. Men er det nu klogt eller er der farligt? Nogle der har nogle råd hvad jeg ellers kan gøre hvis jeg ikke kan give den ¨gift¨. :!:


Top
 Profil  
 
Indlæg: 21 jun 2013 14:12 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 28 maj 2010 22:06
Indlæg: 957
Geografisk sted: Syd for Skagen
Ved du noget om det er snegle eller insekter?
Hvordan ser angrebet ud på de andre og er du sikker på det ikke bare er grundet chok de er gået under?

Hvis planterne stadig er små, kan du sætte en 1,5 l flaske (anden gennemsigt beholder er også acceptabel), hvor bunden er savet af, hen over planten. Det vil holde de fleste insekter/andet ude.

Hvis det er større dyr, skulle en sok med hundehår, bundet op i et træ (2-3 meter), være løsningen mod de store dyr ellers pis, pis for satan rundt omkring din plante.

_________________
Bagsidens gule sider - Giftlinjen, rådgivning om misbrug mm.
Bekendtgørelse om euforiserende stoffer
Cannabis Guide

DDSIT: LÆS OP PÅ DIT STOF kong.svamp, inden du udtaler dig om noget du tilsyneladende ikke aner en skid om...
kong.svamp: øhm har du HTX på 2 år med fyskik OG kemi på A?


Senest rettet af Xenofanes 21 jun 2013 16:31, rettet i alt 1 gang.

Top
 Profil  
 
Indlæg: 21 jun 2013 16:15 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 25 jan 2009 22:17
Indlæg: 95
Alternativ til insektcider: http://www.gourmethaven.dk/artikel/vis.php?id=29 Bare husk ikke at give det i blomst ;)

Som Xenofanes skriver, så skal du selvfølgelig være sikker på, at det rent faktisk er insekter, for der er mange andre muligheder! Der er jo ingen grund til at sprøjte dyrt gift ud, og måske samtidig forurene naturen, hvis det alligevel ikke er insekter. :)


Top
 Profil  
 
Indlæg: 18 jul 2013 14:55 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 06 mar 2013 20:55
Indlæg: 25
Efter man har haft det sidste kig til sin plante underdørs kan det bekræftes det ikke bliver høstet noget i år. Det er bare noget lort! :(


Top
 Profil  
 
Indlæg: 18 jul 2013 15:59 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 02 jun 2010 17:13
Indlæg: 2690
Geografisk sted: over stok og sten
det var ikke meget info du gav.. skal du have hjælp med noget vedr dine planter ?
edit : aah... viewtopic.php?f=17&t=45202

surt show :( men du kunne nu bare ha skrevet det i tråden istedet for at oprette en ny. hvis du er heldig og går i gang NU kan du måske nå at få nogle autoer færdige, især hvis du har dem i potter, evt har et drivhus og en have.

edit : der blev vist lige rykket rund på det af en mod, således at mit post nu ingen mening giver :D

_________________
Because Im a faggot alright
Skal du have et gok i nøden din skidespræller ?


Top
 Profil  
 
Indlæg: 18 jul 2013 16:33 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 01 apr 2012 00:29
Indlæg: 405
I feel with you my brodah :(
Fik også taget mine damer væk alt for tidligt, Ca 2 måneder gamle :(

_________________
Chicks N Weed + Loads of funny cannabis pictures - https://www.facebook.com/pages/Chicks-N ... 8084602410


Top
 Profil  
 
Indlæg: 18 jul 2013 17:26 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 06 mar 2013 20:55
Indlæg: 25
@Viridis. Jeg er desværre kun 16 år gammel og tror ikke mor og far er med på et par autoer i haven eller drivhuset ! :D Tror måske også det desværre er for sent :(


Top
 Profil  
 
Indlæg: 18 jul 2013 17:57 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 02 jun 2010 17:13
Indlæg: 2690
Geografisk sted: over stok og sten
ja det er rigtigt, jeg glemte også at tilføje (have dem i potter så du kan rykke dem indenfor i vindueskammen eller bruge en billig gro pære til at gøre jobbet færdigt) men den går jo nok ikke når forældrene er der.. surt surt.. til næste sommer må du bare op på hesten igen - jeg håber når man tænker på hvor gammel du er, at du går mere op i at dyrke det end at ryge det :) (HVAD TROR DU SELV VIRIDIS?) :D - bare pas på ikke at gå for meget amok med røgen, det er ikke godt for din mentale udvikling i den alder.... just saying. Men hvis du ved hvad der dræbte dine planter (f.eks snegle) kan du forberede dig bedre til næste gang og evt lave nogle sneglefælder af dåser eller andet. Ved du hvad der tog livet af dem ?

_________________
Because Im a faggot alright
Skal du have et gok i nøden din skidespræller ?


Top
 Profil  
 
Indlæg: 18 jul 2013 19:30 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 06 mar 2013 20:55
Indlæg: 25
Tror første gang det var myrer og anden gang var det helt sikkert sneglene. De kravlede rundt på planten, selvom jeg havde lavet "tricket" med toppen af cola flasken. Og ja.. Tager det chill. Ryger ikke det helt vilde, kun til afslappende brug :) Dyrkning er fedt, og ved det er ens eget produkt! ;)


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 9 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 3 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team