Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 19 jul 2025 16:26

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 2 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 11 apr 2013 10:28 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 08 apr 2013 14:17
Indlæg: 7
Jeg er endt med at beslutte mig for et udendørs guerilla grow og har 15 små pussenusserplanter der snart skal ud i den store verden. Jeg kunne dog godt bruge lidt tip til setup.

Jeg havde egentligt tænkt mig at købe nogle store billige 11 liters potter til ca 15 kr stykket og så bare plante i dem med et lille hegn af hønsetråd omkring. Der ville jeg så hænge nogle hår fra min hund og jævnligt pisse når jeg var forbi. Jeg håber at potterne beskytter mod snegle og at hegn, hår og pis beskytter mod dådyr etc.

Ulemperne er jo at det bliver lidt mere tydeligt, og jeg er også i tvivl om hvorvidt det er bedre at grave ud direkte i jorden til planterne frem for at de står i potter. Så skal jeg nok også bare sætte et decideret sneglehegn op, og så bliver det omstændigt og smådyrt.

Jeg har tidligere fået en masse godt feedback herinde, og håber at få mere her. Hvordan lyder min plan? Vi taler 8 white widows, 3 blandede femi og 4 lowryders. Jeg forventer at fordele dem på 3 forskellige spots.

På forhånd tak for hjælpen.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 12 apr 2013 03:15 
Offline
Moderator
Brugeravatar

Tilmeldt: 29 mar 2006 02:27
Indlæg: 5100
Du kan købe billige 12-20 liters murespande i byggemarkeder, til 4-5 kroner stykket, så har du råd til en hobbykniv til at skære drænhuller, og stadig en besparelse. :) Dem kan du så passende grave helt eller delvist ned, for at være mere stealth. Hegn vil jeg nok råde dig til at undgå hvis det skal være stealth, og så bare tage risikoen for at der kommer et dyr forbi og guffer hamp.


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 2 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 12 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team