Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 20 jul 2025 22:20

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 6 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 11 jul 2012 03:15 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 11 jul 2012 03:10
Indlæg: 1
Hej Psychedelia

Jeg blev i sidste uge under dette års roskilde festival taget af civilpoliti for besiddelse af hash. De sigtede mig for 5-10 gram og jeg fik en bøde på 2000,-
Jeg har derefter diskuteret frem og tilbage med flere venner om, hvorvidt jeg får en plet på min straffeattest. Jeg fik at vide af betjenten at jeg ville få en plet i to år, og det er ikke fordi jeg mistror hvad han har fortalt, men når jeg har snakket med flere af mine venner som har været ude for det samme, har de ikke hørt noget om at få en plet på deres straffeattest.
Er der nogle som har erfaringer og kan give et endegyldigt svar på mit spørgsmål?

Mvh.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 11 jul 2012 11:51 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 10 jul 2012 22:40
Indlæg: 214
Geografisk sted: Vatikanstaten
Det kommer på den private straffeattest, som kun politiet og dig kan se. Ikke din offentlige straffeattest, som din chef osv. skal se.

_________________
It is no measure of good health, to be well adjusted to a sick society.




Alt jeg skriver og tidligere har skrevet, er baseret på fantasi, eller mangel derpå, og forestillinger. Jeg tager intet ansvar for mine udtalelser, ej heller for dine beslutninger baseret her på. Mine holdninger er baseret på opdigtede scenarier, har ingen troværdighed, og bør forstås med kraftig ironi. Jeg har intet kendskab til stoffer, eller folk der tager dem.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 11 jul 2012 12:50 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 08 nov 2007 19:26
Indlæg: 1888
Er det ikke den private i 10 år og den offentlige i 2 år?

_________________
Onemore skrev:
alle jer der er blevet hjernevasket til og leve lov og regler i kommer bare og får en kugle !!
Min adresse
6990 ulfborg
Ullsgade 4a


Top
 Profil  
 
Indlæg: 11 jul 2012 14:00 
Offline
Stodder
Brugeravatar

Tilmeldt: 26 jun 2007 15:19
Indlæg: 716
http://www.politi.dk/da/borgerservice/s ... eattester/
Skriget skrev:
Det kommer på den private straffeattest, som kun politiet og dig kan se. Ikke din offentlige straffeattest, som din chef osv. skal se.
Det er lige omvendt. Den private straffeattest er den til chefen osv. hvor den offentlige kun er synlig for politi og anklagemyndighed.
http://www.politi.dk/da/borgerservice/s ... eattester/


Top
 Profil  
 
Indlæg: 11 jul 2012 22:45 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 20 nov 2011 13:21
Indlæg: 274
For det første, hvor gammel er du? For hvis du er under 18 eller i gang med et studie (kan ikke huske hvilken det er) så bliver der skåret stort af bøden, og grænsen for en højere bøde går desuden ved 10g så hvis du kan huske noget mere om hvor meget de konfiskerede kan det være forskellen på nogle 1500 kr før bøden er nedskåret (hvis du altså egner dig til den luksus).

Når du får din bøde leveret har du 20 dage efter opgørelsen til at betale bøden - bemærk dog at opgørelsen sagtens kan have været måske 14 dage før du faktisk får brevet, så begynd at spare op nu hvis du har behov for det :)

Blev selv stoppet på christianshavn her i maj, så har lige været igennem møllen..... Nu venter der kun SSP møde og andet lort.

- legalisér -


Top
 Profil  
 
Indlæg: 12 jul 2012 09:24 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 11 mar 2006 15:09
Indlæg: 117
Geografisk sted: Norge tæt på slalom bakkerne
Skulle kun mene at det står der hvis du er blevet nakket for handel

Jeg blev selv for nogen år siden taget med en klump i lommen (og en joint i hånden) og det kom ikke på straffeattesten som din chefer får .... Politiets egen står det dog på i X antal år + de resten af livet kan se at du ikke har været et af guds bedste børn

Til visse jobs kræves den fulde attest bla hvis du vil ind til politiet eller være vagt


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 6 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 2 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team