Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 20 jul 2025 22:25

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 10 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 08 jun 2011 16:14 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 18 apr 2011 12:01
Indlæg: 165
sendte denne mail til manden.

Hej Alex

Jeg vil lige høre din mening om hash inden jeg bestemmer mig for hvem jeg skal stemme på 100%.

Jeg mener det skal blive ved med at være forbudt og loven skal strammes op.Hårdere straffe for at ryge det og besidde det selv ned i helt små mængder.Tænk hvor mange mennesker der dør hvert år pga hash rygning,det er jo helt horribelt.Har du nogen tal på hvor mange det er ?

mvh Denis


svar

Hej Denis

Enig, men jeg kender ikke tallene.

Vh. Alex


tænk sig at være enig i noget man ikke ved noget om lol


Top
 Profil  
 
Indlæg: 08 jun 2011 16:24 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 27 dec 2010 02:20
Indlæg: 134
Har du tallene? haha, der er da ingen mennesker der NOGENSINDE er død af at ryge cannabis!

_________________
This song is magic. It beat its way into my brain and burrowed deep where the dopamine grows and it fertilizes it and it waters it and it harvests it. I am the dopamine king of my kingdom and i can knock a dragon out of the sky, 10000 feet high, by visualizing guitars.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 08 jun 2011 16:36 
Offline
Moderator
Brugeravatar

Tilmeldt: 03 apr 2002 01:01
Indlæg: 2454
Geografisk sted: Sjælland
God stil, det der. Vi burde allesammen trolle de kommende folketingskandidater og så derefter få.deres inkompetencer eksponeret bedst muligt op til valget.

_________________
All perverts may not be marijuana smokers, but practically all marijuana smokers are perverts.
Colonel Garland Williams, former head of U.S. Narcotics Enforcement


Idag kan vi dø af at elske med hinanden
Så vi lever som vi gør. fordi vi ved vi' på spanden
Verden er for fuld af lort, til jeg kan sortere
Så jeg prøver bare på at få mit liv til at fungere


Top
 Profil  
 
Indlæg: 08 jun 2011 16:40 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 18 apr 2011 12:01
Indlæg: 165
@bubber

Det er en syg verden vi lever i,hvorfor finder vi os at være styret af totalt inkompetente politikere ? de vil sige alt for at redde deres elendige røv.

Jeg har været meget politisk interesseret hele mit liv men er blevet mere og mere apolitisk på mine gamle dage.De er ikke noget værd nogen af dem.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 08 jun 2011 16:44 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 19 okt 2010 19:59
Indlæg: 966
Det er fandme sjovt det dér! :lol:

_________________
Every individual reacts differently to every chemical.
Know your Body - Know your Mind - Know your Substance - Know your Source.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 08 jun 2011 16:51 
Offline
Moderator
Brugeravatar

Tilmeldt: 04 dec 2004 14:22
Indlæg: 2447
Geografisk sted: Schwiez
Citat:
An idiot, dolt, or dullard is a mentally deficient person, or someone who acts in a self-defeating or significantly counterproductive way. Archaically the word mome has also been used. The synonymous terms moron, imbecile, and cretin have all gained specialized meanings in modern times. An idiot is said to be idiotic, and to suffer from idiocy. A dunce is an idiot who is specifically incapable of learning. An idiot differs from a fool (who is unwise) and an ignoramus (who is uneducated/an ignorant), neither of which refer to someone with low intelligence.

_________________
Magien, er dig selv.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 08 jun 2011 16:52 
Offline
Moderator
Brugeravatar

Tilmeldt: 03 apr 2002 01:01
Indlæg: 2454
Geografisk sted: Sjælland
Nææh... der er sgu ikke rigtig nogen der repræsenterer mig i det repræsentative demokrati. Men jeg ved sgu ikke hvordan man skulle ændrer det. Lobbyisterne ejer verden, fordi vi har været dumme nok til at lade dem få magten. Nu kan vi så se politikerne forære alle det statsejede institutioner til private firmaer og fonde. Hvis jeg var min forældres generation,der har brugt så mange penge på at få etableret sygehusvæsenet, jernbanenettet, postvæsenet etc. ville jeg blive stik tosset over at se det altsammen blive privatiseret.

Og så alle de latterlige love, der skal begrænse folk i alt muligt. Hvordan kan man kalde sig selv liberal og samtidigt være så meget imod personlig frihed?

_________________
All perverts may not be marijuana smokers, but practically all marijuana smokers are perverts.
Colonel Garland Williams, former head of U.S. Narcotics Enforcement


Idag kan vi dø af at elske med hinanden
Så vi lever som vi gør. fordi vi ved vi' på spanden
Verden er for fuld af lort, til jeg kan sortere
Så jeg prøver bare på at få mit liv til at fungere


Top
 Profil  
 
Indlæg: 08 jun 2011 16:57 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 18 apr 2011 12:01
Indlæg: 165
lol kaktus

@bubber ja det er helt væk.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 08 jun 2011 17:29 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 17 mar 2009 19:14
Indlæg: 653
Men hvem skal man egentlig stemme på?

Jeg mener at rusmiddel politik er så vigtig for mig, men også vigtig for et bedre samfund/verden, at jeg er villig til at lade min stemme blive styret af om den enkelte politiker har sat sig ordentligt ind i detaljerne, og om han, eller hun, aktivt kæmper for at stofbrugere skal afkriminaliseres. Så for mig at se har hele det konservative parti , og hele venstre, samt hele Dansk Folkeparti, gjort alt hvad de kunne for ikke at få min stemme de sidste 10 år, og det ønske skal jeg gerne opfylde for dem.

Men jeg synes egentlig også at det er underligt at hele oppositionen ikke har fundet ud af at netop rusmiddel politik er et område hvor de virkelig kan tage afstand fra regeringspartierne, og samtidig være på den rigtige side etisk og moralsk, og menneskeretsligt. Jeg tror de undervurderer hvor populært det ville være hvis de meldte klart ud...

Men hvis ikke jeg finder en anstændig politiker(pfft) at give min stemme, så ryger den til enhedslisten.. Men en ting er sikker, at stemme , det gør jeg.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 08 jun 2011 17:34 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 18 apr 2011 12:01
Indlæg: 165
@cookie

"Men jeg synes egentlig også at det er underligt at hele oppositionen ikke har fundet ud af at netop rusmiddel politik er et område hvor de virkelig kan tage afstand fra regeringspartierne, og samtidig være på den rigtige side etisk og moralsk, og menneskeretsligt"

Det er fordi det er yt at være etisk og moralsk.


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 10 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 0 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team