Culpepers skrev:
KeepOnFlyin; Det er godt nok en tynd forklaring. Faktum er, at piller du partout dør en ubehagelig død af, nok aldrig bliver den store succes. Så vil det være mere interessant for en hvilken som helst dealer at sælge piller uden effekt fremfor at sælge piller med rottegift.
At man så i øvrigt aldrig har fundet piller med rottegift i, gør at vi nok lige så godt kan anse det for at være en skrøne.
At der så kan være andet psykoaktivt snask i, det er slemt nok. Hvem har lyst til at komme til at tage en høj dose piperaziner?
Som arpheus skriver, og jeg selv er inde på, så kan producenten være ligeglad, da dealer vel har købt pillerne derfra og derfor hænger på dem nu.
Hvor mange dealere rundt omkring har styr på hvad de har skaffet sig ?
Det kan også være enkelte piller der har været noget giftigt i, rottegift, noget andet lort som arpheus også skriver.
Rottegiften var bare taget ud fra et ovenstående eksempel.
Kan ikke se hvor "den tynde forklaring" ligger, har ikke sagt at dealer med vilje sælger crappiller, vel ?