http://www.dr.dk/Nyheder/Indland/2009/0 ... m?rss=true med debat. IS THIS FOR REAL???????
Citat:
Borgmester: København skal have hashcafeer
København skal have hashcafeer - og det er det offentlige, der skal stå for at dyrke hashen på udvalgte marker.
Sådan lyder et forslag fra Københavns socialborgmester, Mikkel Warming.
Hverken godt eller dårligt
Forslaget kommer, efter at Socialforvaltningen har undersøgt muligheden for at lave en forsøgsordning med fri hash på særlige caféer.
Og her er konklusionen, at styrelsen hverken kan anbefale eller advare mod en forsøgsordning, da der ikke er dokumentation for at fri hash fører til mere kriminalitet.
Flere skadevirkninger ved et forbud
Forslaget får opbakning fra Lars Dueholm fra Venstres gruppe på Københavns Rådhus.
- Jeg mener ikke, at skadevirkningerne ved hash nær opvejer den kriminalitet, der følger med et forbud. For mig at se er det lidt som forbuddet mod alkohol i USA i 30'erne. Derfor støtter jeg personligt en øget legalisering, siger Lars Dueholm til Ritzau og understreger, at han i den forbindelse taler på egne og ikke partiets vegne.
Københavns Teknik- og miljøborgmester Klaus Bondam (R) har tidligere meldt ud, at han går ind for en såkaldt hollandsk model, hvor hash kan købes og ryges lovligt på caféer.
Det vil sætte en stopper for den ulovlige hashhandel og dermed de mange ulovlige penge, som banderne kæmper om, mener han.
og lidt kommentarer:
Citat:
Rigtig god idé. Faktum er fra de lande hvor Hash er lovligt, at man slipper for den ulovlige hashhandel. Dvs. at mange af de problemer med bandekriminalitet vil forsvinde, derudover vil sundhedsfagligt personale være i stand til at sikre at hashen bliver indtaget forsvarligt. Til slut er det samtidigt smartere at sætte statslige afgifter på, så vi kan få en ekstra indkomst til afholdelsen af vores velfærdssamfund.
Jeg vil ønske at folk i denne debat vil forholde sig til forslaget, og ikke det faktum at Mikkel Warming kommer fra enhedslisten.
#2 15-06-2009 14:18 Optimisten
Hvilke latterlige indput at komme med.
Ren tåbesnak, vi ved jo at det er Forbudt at ryge offentligt og på Værtshuse.
Så dette foreslag Pisser bare Rygerne ned ad ryggen, hvis Hashrygere skal have lov til deres Rygning.
Totalt Hjernedødt. Det må være en Hashmisbruger der har foreslået dette.
Tobaksrygere i Danmark bliver diskrimineret til foredel for Hash og Pot rygere...
Barnagtig pladder at fyre Mikkel Warming.
#3 15-06-2009 14:22 Ikke-rygeren
Optimisten> Ja det er selvfølgelig et problem, men man kunne jo evt. ændre lidt i loven så det er tilladt med dedikerede ryge cafeer, hvor cigaretter, joints og vandpiber ligestilles.
En ting der er sikkert, cannabis bør legaliseres. Kan vi få folk til at drikke mindre alkohol, og eventuelt ryge lidt hash i stedet, kan mange liv reddes. Der er trodsalt aldrig nogen der er døde af at ryge tjald, og hundredvis dør årligt i danmark alene, hvor alkohol er den direkte årsdag.
#4 15-06-2009 14:23 Aaberg
Øgede indtægter til staten fra salg af hash; lavere udgifter med bekæmpelse af hash-relateret kriminalitet (bander, etc.) . Lettere kontakt med misbrugere; grundet den allerede lette adgang til hash lav risiko for øgning af misbrugere.
Det er ikke den perfekte løsning, men klart den mindre af to onder.
#5 15-06-2009 14:28 Lasse
^^Hvert år er mindst 6,300 dødsfald i Danmark relateret til alkohol, baseret på tilgrundliggende og medvirkende dødsårsager.
Det svarer til 20 dødsfald i døgnet.
Så at der åbnes caféer hvor det er tilladt at ryge lidt hash, skader ikke spor! Legaliser det dog..
#6 15-06-2009 14:38 Kassen
#2 Det virker tilsyneladende i Amsterdam, der er underlagt de samme regler som vi. Man ja det er paradoksalt at man må ryge hash/skunk men ikke tobak.
Jeg mener at det vil være meget givende for det danske samfund at legalisere Cannabis, da det netop ikke har nogen langtidsskadelige virkninger der kan sammenlignes med dem der kommer af alkohol.
#7 15-06-2009 14:39 Avisby
Godt at se at der er en opblødning på vej fra borgerlig siden i den her sag. Lars Dueholm skal ha ros for sit mod i sagen om legalisering af cannabis.
#8 15-06-2009 14:40 Morten Larsen
Rigtig god idé. Det er logik i harehøjde, at man ved en lovgørelse af hash slipper for den ulovlige hashhandel. Problemerne med bandekriminalitet vil naturligvis på ingen måde forsvinde; bandekriminaliteten vil blot relatere sig til hårderde stoffer, som der er mange penge i. Folk må i øvrigt som ved alkohol selv sikre, at hashen bliver indtaget forsvarligt. Det er ikke samfundets problem. Med en legalisering skal der naturligvis straks lukkes ned for ethvert afvænningsprogram m.m. Som det ofte er fremført, er hash ikke farligt, og der er stor penge ikke mindst lønudgifter til specialister at spare på den konto. Penge der kan bruges på uforskyldt syge, børne- og ældreomsorg osv. Ingen grund til bekoste afvænning af folk fra noget, der er ufarligt. Vi bestemmer selv over vore liv, misbruger eller ej, også på hvad vi smide dårlige penge efter.
#9 15-06-2009 14:44 boesen
Endelig en fornuftig Venstre-mand, hvor er det dejligt. At legalisere hash vil befri samfundet for en masse kriminalitet, give penge i statskassen og spare kolossale ressourcer hos politiet, der så måske får tid til at komme, når samfundsborgere har hjælp behov.
Om der skal være deciderede hashcaféer, ved jeg ikke, men i givet fald vil Optimisten givetvis være velkommen til at ryge sin tobak der.
#10 15-06-2009 14:49 PP
Har prøvet at lede efter en negativ effekt ved at legalisere cannabis, men har ikke fundet den endnu. Så derfor kan jeg kun gå ind for det.
#11 15-06-2009 14:53 Thor
Bedre sent end aldrig. Al forskning viser at en legalisering ville komme alle til gode. Hvorfor skulle hash også være ulovligt til at starte med? Uforståeligt for mig i hvertfald.
#12 15-06-2009 15:17 W Wedeltoft
Endelig. Det er jo så uendelig åbenlyst en super løsning!
#13 15-06-2009 15:21 AdamZack
Erklærering af nederlag. Tabt kampen mod narko! De går simpelthen ned med flaget. Lidt hurtigere vej til hårde stoffer. De starter med alkoholen herafter hashen. Så er det blevet for kedeligt. Så prøver man noget sjovere. Det sidste nye har jeg hørt, er viagstasy. Så det er ikke kun flaget der går ned.
Skam jer. Ta jer sammen.
Smuglerne skal i spjældet til de bliver munke, eller sendes til zoo, for at ødelægge vores børn. Ved godt det er forældrenes ansvar. Men ....DET ER SKU FOR DÅRLIGT AT POLITIKERENE FRALÆGGER SIG MED ANSVARET, OG OPGIVER KAMPEN.
#14 15-06-2009 15:30 Carsten
Det har min fulde støtte og jeg er sikker på at ved at fjerne hash og pot fra de kriminelle miljøer hjælper man mange mennesker, det er bevist at man ikke kan dø af at tage for meget hash, medmindre man ødelægger sit liv pga. misbrug. men så er det efter min overbevisning ikke hashen der kun er skyld i det men sociale problemer og svigt. Mhs. til staten. De tænker kun i penge, f.eks. Cigaretter, den eneste grund til at de blander sig så meget er pga. de omkostninger der følger i kølvandet på rygning. Hvad der er sundt for sindet er skidt for kroppen
#15 15-06-2009 15:32 Mads Kristiansen
Det er ærgeligt, at der er så mange, der ikke forstår konsekvensen af at ryge hash. Samtlige af de narkomaner jeg har talt med, har fortalt, at de startede med at ryge hash, hvorefter de gik over til hård narko. Så det kunne være rart, hvis politikerne undlod at udtale sig, når de fik en tilfældig hjerneblødning.
Kære venner, legalisering er sgu da ikke den hellige gral. Hvad med estacy, amf, kokain og heroin. Der vil da ALTID være narkokriminalitet. Nej, jeg håber aldrig hash bliver lovligt!
#16 15-06-2009 15:58 Martin
Nogen der kan huske Kampen om Hampen på DR1?
#17 15-06-2009 16:07 boesen
Mads K., alle de hashrygere, jeg kender, har prøvet stærkere sager, men uden at blive afhængige af eller misbruge det. Der var for tre år siden 27.000 narkomaner i Danmark ifølge Sundhedsstyrelsen. Antallet af hashrygere (storrygere såvel som lejlighedsbrugere) er vist ukendt, men skal vi lavt sat gætte på, at der er mindst ti gange så mange. Tallene taler vel egentlig for sig selv.
#18 15-06-2009 16:15 Lisa
Nej nu må i sku stoppe, man må ikke ryge cigaretter på værtshuse og lign. så hvorfor skulle det så være lovligt at ryge hash sådan steder, så kan det da godt være at det ville bekæmpe en masse kriminalitet, men vi vil også få flere misbruger når hashrygning lovliggøres, så hash skal ikke legaliseres det er for langt ude.
#19 15-06-2009 16:47 john
Såvidt jeg ved bliver der ikke brugt tobak når der ryges hash på cafeerne i Holland. Så jer tobaks rygere der er imod hash kan ikke bruge det som argument for at I ikke må ryge men andre må godt hvis hash bliver legalt på disse cafeer. Og så er der jo stadig mindre værtshuse hvor der ryges.
Det er et glimrende forslag og dejligt med en fornuftig holdning hos venstre manden angående emnet.
#20 15-06-2009 16:56 Christian
Nej, legalisering af cannabis er ikke den hellige gral, men det er stadig en skide god ide. Selvfølgelig vil bandekriminaliteten stadig eksistere efter en legalisering, men hvad kan egentlig stoppe den? Derudover kriminaliserer man ikke længere alle hashrygere, pt skal de jo opsøge kriminelle for at købe lidt tjald. Så er der selvfølgelig også lidt ekstra penge i statskassen, og med tiden vil legalisering betyde et mere afslappet og fair syn på hash i samfundet. Til sidst og ikke mindst er det vel en menneskeret at kunne bestemme hvad man gør og bruger sin tid og penge på. Jeg er imod legalisering af fx kokain, men når vi snakker om hash kan jeg kun gå ind for det.
Det her forslag skal bare igennem, det kan kun gå for langsomt... Til jer der gerne vil vide mere kan i se Kampen om hampen på youtube.
#21 15-06-2009 17:14 jens buchhardt
I stedet for ,om hash skal være lovlig eller ej, skulle vi hellere snakke lidt om ,HVEM der skal bestemme HVAD over andre mennesker..så længe man ikke skader andre ,andres ting eller naturen..er det vel MIN sag om jeg vil ryge lidt at bøgehækken eller holder vejret til jeg bliver svimmel..
at sige at ,hash fører til hardnarko,forbyd hash = at sige at, kørerkort fører til dødsulykker,forbyd biler- -
folk starte dagen med at hælde kemikalier i håret ,i munden ,i vasken og ud i naturen ,så kører den ellers hele dagen med at forurene og midt i den afmagt kan man så lige brokke sig over andre og deres hash..
Engang til på dansk:
det RAGER ikke ikke-rygere en skid..!
#22 15-06-2009 17:42 Modstand
Jeg kan ikke lige helt finde ud af hvad jeg mener om forslaget, men et eller andet sted er det vel et ok forslag, hvis det kan dæmpe på kriminaliteten, men på den anden side, så er jeg i mod, da jeg ikke tror at det kommer til at hjælpe overhovedet, jeg tror ikke at de kriminelle tænker: hold da op, nu kan det købes lovligt, så finder jeg mig et arbejde i stedet og opfører min ordentligt, det kommer aldrig til at ske, glem det....
Men hvorfor skal det kun være i København at man skal have den slags cafeer, hvis det skal være, er der ikke også problemer andre steder i landet?
#23 15-06-2009 17:43 AdamZack
Her bliver der snakket om det skal være lovlig eller ej. IKKE hvem der skal bestemme HVAD over andre mennesker. Det står jo også klart på dansk Jens Buchhardt. Og selvfølgelig RAGER DET IKKE MIG HVAD DU FORETAGER DIG.
#24 15-06-2009 17:52 AdamZack
Selvfølgelig dæmper det kriminaliteten en måned eller to. Men smulerne skal jo også tjene penge. De skal sku nok finde på andre ulovlige ideer. Finanskrise/arbejdsløshed specielt blandt unge, er en rigtig god cocktail for smuglere. Nem løsning=dårlig resultat, Sådan er generelt i denne verden.
træerne vokser nok ikke ind i himlen after all
http://www.dr.dk/Nyheder/Indland/2009/06/15/140941.htmCitat:
Modstand mod hashcafeer
Talrige skudepisoder og knivoverfald er det blevet til siden årsskiftet. Meget af skylden falder på bandegrupperinger, der kæmper om hashmarkedet.
Det har fået socialborgmester Mikkel Warming fra Enhedslisten til at foreslå, at legalisering af hashcafeer er vejen frem. Og hashen skal dyrkes af det offentlige.
Han bakkes op af den radikale teknik- og miljøborgmester, Klaus Bondam.
Spiller hasard med de socialt udsatte
Men den tanke møder massiv kritik hos de Konservative.
- Han spiller hasard med de socialt udsatte. Dem, der er ressourcesvage og flygter fra virkeligheden med rusmidler, har ikke meget at stå imod med, og de bliver lette ofre. Dem taber man. De stærke, der kan sidde og diskutere de seneste litteraturudgivelser i en hashrus, skal nok overleve, siger den konservative sundheds- og omsorgsborgmester Mogens Lønborg til Ritzau.
Han bakkes op af Finn Rudaizky fra Dansk Folkepartis gruppe i Københavns Borgerrepræsentation.
Minder om USA i 30'erne
Forslaget møder overraskende opbakning fra Lars Dueholm fra Venstres gruppe på Københavns Rådhus. Han ser flere fordele ved den frie hash.
- Jeg mener ikke, at skadevirkningerne ved hash nær opvejer den kriminalitet, der følger med et forbud. For mig at se er det lidt som forbuddet mod alkohol i USA i 30'erne. Derfor støtter jeg personligt en øget legalisering, siger Lars Dueholm og understreger, at han i den forbindelse taler på egne og ikke partiets vegne.
Hashcafeer mindsker ikke kriminalitet
Embedsmænd i Københavns Kommune har netop undersøgt erfaringerne med at sælge hash på lovlig vis rundt om i verden.
Erfaringerne fra for eksempel Holland, hvor hashcafeer er lovlige, viser at den samlede kriminalitet ikke falder af den grund.
Undersøgelsen viser dog, at når hash kan købes og ryges lovligt på caféer, giver det ikke flere hashbrugere.
Borgerrepræsentationen i København skal nu kigge nærmere på undersøgelsen.
http://ekstrabladet.dk/nyheder/politik/ ... 181918.eceCitat:
V-medlem bakker op om hashcaféer
Lars Dueholm fra Venstre går imod partilinjen og ser muligheder i forslag om hashcaféer i København. Det møder dog klar modstand fra partiets top
Forslaget om at åbne særlige caféer i København, hvor det er muligt at ryge hash helt legalt, får overraskende opbakning fra dele af Venstres gruppe på Københavns Rådhus.
Idéen kommer fra socialborgmester Mikkel Warming fra Enhedslisten, og Lars Dueholm fra Venstre ser flere fordele ved den frie hash.
- Jeg mener ikke, at skadevirkningerne ved hash nær opvejer den kriminalitet, der følger med et forbud. For mig at se er det lidt som forbuddet mod alkohol i USA i 30'erne. Derfor støtter jeg personligt en øget legalisering, siger Lars Dueholm og understreger, at han i den forbindelse taler på egne og ikke partiets vegne.
Venstremanden siger, at hashcaféer naturligt udløser behov for at dyrke hash legalt, og det skal være et helt almindeligt produkt på linje med andre afgrøder.
- En lovliggørelse må være fra vugge til grav, og hash skal være noget, man producerer ligesom kartofler, siger Lars Dueholm, der er nummer to på Venstres liste til efterårets kommunalvalg efter Pia Allerslev.
Netop Pia Allerslev, som er Venstres leder i København, har svært ved at se lyset i udmeldingen fra sin partifælle. Kultur- og fritidsborgmesteren er således meget klar i mælet, når det gælder hashcaféer.
- Venstre er både i København og på landsplan klart imod legalisering af hash, for slet ikke at tale om, at det offentlige skulle kaste sig ud i dyrkning af hash, skriver hun i et svar til Ritzau
http://nyhederne.tv2.dk/article.php/id- ... 6.html?rss med afstemningCitat:
København skal have en række hashcaféer, hvor det er muligt at ryge hash, som det offentlige selv har dyrket på udvalgte marker.
Forslaget kommer fra Københavns social*borgmester, Mikkel Warming, Enheds*listen, efter Socialforvaltningen har lavet en redegørelse om muligheden for at ansøge Justitsministeriet om en forsøgsordning med fri hash på særlige caféer. Forvaltningen konkluderer i sin redegørelse, at den hverken kan an*befale eller advare mod forsøget, da der ikke er nok dokumentation for kon*sekvenserne i forhold til kriminalitet.
Ikke større misbrug
Forvaltningen har gransket erfaringer fra udlandet. Alligevel ser Mikkel Warming flere ting i redegørelsen, der tale for en forsøgsordning.
"Redegørelsen afkræfter, at afkriminalisering af hash fører til et større misbrug," siger socialborgmesteren.
Forslaget får overraskende opbakning fra dele af Venstres gruppe på Københavns Rådhus. Lars Dueholm fra Venstre ser flere fordele ved den frie hash.
"Jeg mener ikke, at skadevirkningerne ved hash nær opvejer den kriminalitet, der følger med et forbud. For mig at se er det lidt som forbuddet mod alkohol i USA i 30'erne. Derfor støtter jeg personligt en øget legalisering," siger Lars Dueholm og understreger, at han i den forbindelse taler på egne og ikke partiets vegne.
Og hans udmelding får ikke opbakning i partiet. Pia Allerslev, som er Venstres leder i København, har svært ved at se lyset i udmeldingen fra sin partifælle. Kultur- og fritidsborgmesteren er således meget klar i mælet, når det gælder hashcaféer.
"Venstre er både i København og på landsplan klart imod legalisering af hash, for slet ikke at tale om, at det offentlige skulle kaste sig ud i dyrkning af hash," skriver hun i et svar til Ritzau.
http://www.berlingske.dk/article/200906 ... 906150358/Citat:
K: Hashcaféer er hasard med udsatte
Den konservative sundheds- og omsorgsborgmester Mogens Lønborg kalder forsøg med hashcaféer for hasard med socialt udsatte.
Det er en overordentlig dårlig idé at åbne hashcaféer i København for at bekæmpe den kriminalitet, som salg af hash forårsager.
Den konservative sundheds- og omsorgsborgmester Mogens Lønborg reagerer skarpt imod forslaget fra sin borgmesterkollega Mikkel Warming, som er åben over for hashcaféer, der sælger hash dyrket af det offentlige på udvalgte marker.
- Han spiller hasard med de socialt udsatte. Dem, der er ressourcesvage og flygter fra virkeligheden med rusmidler, har ikke meget at stå imod med, og de bliver lette ofre. Dem taber man. De stærke, der kan sidde og diskutere de seneste litteraturudgivelser i en hashrus, skal nok overleve. Men dem, han spiller hasard med, er dem, som socialborgmesteren burde værne om. Derfor er jeg lodret uenig, siger Mogens Lønborg
Mikkel Warmings forslag kommer efter, at Socialforvaltningen i København har lavet en redegørelse om muligheden for legal brug af hash på særlige caféer. De Konservative stemte for, at redegørelsen skulle laves, men det ændrer intet for Lønborg.
- Jeg stemte for, at vi blev klogere, men der er ikke kommet noget frem, der har ændret mit synspunkt. Det havde jeg nok heller ikke forventet, siger Lønborg.
Dansk Folkeparti stejler også over forslaget.
- Det kan absolut frarådes. København bliver Europas centrum for narkohandel, og det er skruen uden ende på både det kriminelle og det sundhedsmæssige område, siger Finn Rudaizky fra DF.
/ritzau/
TV2 nyhederne kl 19:
http://nyhederne.tv2.dk/video/index.php ... 44368.htmlTV Lorry 19.30: Ryg din hash på cafeen (04:42)
Det skal være muligt at gå ind på en cafe og ryge sig en pibe hash eller en joint. Det mener Københavns Socialborgmester Mikkel Warming. Og det kontroversielle forslag skaber splittelse i den borgerlige lejr. Sundhedsborgmester Mogens Lønborg (Kons.) og medlem af BR Lars Dueholm (V) er gæster i studiet
http://www.tv2lorry.dk/moduler/nyheder/ ... vId=488810