Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 20 jul 2025 23:07

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 5 indlæg ] 
Forfatter besked
 Titel: Nikotin
Indlæg: 18 feb 2002 10:07 
Offline
In our memories
Brugeravatar

Tilmeldt: 12 sep 2001 01:01
Indlæg: 1406
Da jeg lige er gået igen med et projekt om nikotin mangler jeg en liste over alle tilsætningsstofferne (og deres effekt) i tobakken.
Er det ikke noget med at den liste blev offentliggjort sidste år?
Hvis der er nogen der ved hvor jeg kan finde den ville det være ret fedt..

[ 18 Februar 2002: Besked ændret af: Stonez ]


Top
 Profil  
 
 Titel: Nikotin
Indlæg: 18 feb 2002 10:34 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 21 aug 2001 01:01
Indlæg: 493
Geografisk sted: et eller andet sted
jeg har hørt et par historier, ved ikke om de er 100% sande, men de er ihvertfald interesante.

1 påstand.
-Når ryger holder op med at ryge begynder de at hoste meget kraftigt, den først stykke tid.
Dette skulle skyldes at der kommer "hostestillende" midler i cigaretterne, så når man ryger, at man ikke hoster. (på nær lige cancer vragne, eller de folk som er ramt med kronisk bronkitis)
2 påstand.
Blandningen i "light" cigaretter er stortset ikke forskellig for de almindelige, der er blot brugt et anderledes blend, og et par mg mindre tobak, så tjære, og nikotin indholdet ryger ned..

lige et par påstande... [img]images/smiles/icon_wink.gif[/img]


Top
 Profil  
 
 Titel: Nikotin
Indlæg: 18 feb 2002 15:14 
Offline
Dedikeret medlem

Tilmeldt: 04 feb 2001 02:01
Indlæg: 1284
Geografisk sted: Denmark
tjek eb.dk eller bt.dk - det var en af dem der offentliggjorde dem, ved ikke om de er tilgængelige på nettet


Top
 Profil  
 
 Titel: Nikotin
Indlæg: 18 feb 2002 17:06 
Offline
Insane psychedelia user!

Tilmeldt: 18 apr 2001 01:01
Indlæg: 4843
Now you might wanna check this, hvis du ikke allerede har gjort det : http://www.erowid.org/plants/tobacco/tobacco.shtml


Top
 Profil  
 
 Titel: Nikotin
Indlæg: 19 feb 2002 01:39 
Offline
Insane psychedelia user!

Tilmeldt: 18 jul 2000 01:01
Indlæg: 2998
Geografisk sted: On a placid island of ignorance amidst the black seas of infinity
@Poke> Jeg ved heller ikke alt for meget om emnet, men jeg har selv et par påstande som ikke helt passer med dine...
Grunden til at man begynder at hoste når man holder op med at ryge, er at de små fibriller i halsen ikke længer er lammede af en konstant tilførsel af røg, og begynder at arbejde på at rense lungerne for urenheder.
Så vidt jeg ved, er den største forskel på light-cigaretter og almindelige filteret. En lightcigaret har simpelthen et tættere filter, som sier mere af især tjæren fra. Nyere undersøgelser har for øvrigt vist at lightcigaretter er lige så skadelig som almindelige, fordi man per refleks suger mere røg dybere ned i lungerne.
Jeg er heller ikke sikker på at mine påstande passer...
Der er vistnok en liste over tilsætningsstofferne et eller andet sted, men jeg kan ikke finde linket. Anybody?


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 5 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 4 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team