Jeg har 75 planter på vej ud i udendørs jord, så vil da håbe det ikke er forsent
Der er dog fortrinsvis tale om tidligt blomstrende danske sorter, men da sollys længden stadigt er til den vegetative fase, vil jeg mene at det ikke er forsent, høsten blir bare lidt mindre, da den vegetative fase blir lidt kortere i forhold til blomstringsfasen.
Uanset hvor tidligt eller sent du planter ud kan du få problemer hvis arten ikke er tilpasset dansk klima.
Dette vil forværres hvis efteråret blir meget regnfyldt eller frosten kommer tidligt, men lad os da krydse fingre for at vi allesammen får en god og indbringene høst!
Ifølge Hr Lomborg er det RENT TILFÆLDIGT at somrene bliver længere og varmere, men lad os da i det mindste glæde os over at den globale opvarmning giver os bedre og mere hamp
