Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 19 jul 2025 12:44

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 10 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 06 aug 2001 13:32 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 05 dec 2000 02:01
Indlæg: 2137
Geografisk sted: Monkey Island
Ja da!!! Det har jeg hver gang jeg tager efedrin. Fuck det! Det er stadig bedre end en amf-nedtur dagen efter.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 06 aug 2001 13:40 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 22 feb 2001 02:01
Indlæg: 399
Der er "edermagme#@%&!" flere bivirkninger ved ephedra end ved ren amphetamin. Dagen efter er man sikkert mere flad af amph, men det skyldes jo udelukkende at kroppen har kørt i højeste gear en hel nat og der er mangel på seretonin etc mange steder. Ephedra er meget uspecifik mht virkemåde. Den virker også på alle mulige forskellige receptorer, der giver forhøjet blodtryk og alt muligt andet uønsket. Så forholdet mellem bivirkninger og effekt er LANGT lavere for ephedra. Amphetamine giver derimod en mere ren rus, da den er mere specifik end ephedrin...

Nedturen dagen derpå er jo ligefrem proportional med opturen... Så for at følge op på E-skræmmekampangen: "Hvis du ikke kan klare nedturen, så FUCK dig" hehe...

MVH
Bandil

[ 06 2001: Besked ændret af: bandil ]


Top
 Profil  
 
Indlæg: 06 aug 2001 13:42 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 03 jun 2001 01:01
Indlæg: 18
Geografisk sted: Aarhus
hmmmm det er jo stadig ikke så¨fedt at sidde til f.eks fest, og 2 timer efter at man har taget det får ens krop totalt nedtur!

Hvis alle har det ligesom jeg har haft det, fatter jeg virkeligt ikke hvordan der er nogen som gider tage det!!


Top
 Profil  
 
Indlæg: 06 aug 2001 13:58 
Offline
Insane psychedelia user!

Tilmeldt: 18 apr 2001 01:01
Indlæg: 4843
Jeg er oxo stoppet med at tage det, jeg har fået uregelmæssig hjertyrytme, tror jeg nok det hedder, mit hjerte banker ihvertfald sært, desværre har jeg stadig en masse caps liggende, men dem sælger jeg til de idioter der er dumme nok til at ta det...nej just kidding, Halluthore [img]images/smiles/icon_wink.gif[/img]


Top
 Profil  
 
Indlæg: 06 aug 2001 13:58 
Offline
Dedikeret medlem

Tilmeldt: 19 jan 2001 02:01
Indlæg: 934
Geografisk sted: Wild Wild Westjylland
Jeg tager det heller ikke mere, det ephedra stinker, hold kæft man kan få det skidt!
jeg lå engang 3½ time og og svedte vildt mens jeg rystede med smerter i brystkassen og ryggen!
Skod "drug"!


Top
 Profil  
 
Indlæg: 06 aug 2001 17:56 
Offline
In our memories

Tilmeldt: 18 jul 2000 01:01
Indlæg: 1323
Geografisk sted: Periferien af Århus
*G* er sku glad for at jeg ikke er den eneste der nogengange får det dårligt...

1. gang jeg tog det havde jeg det kanon fedt, men havde sku tømmermænd dagen efter, og jeg plejer sku kun MEGET sjældent at have tømmermænd.

2. gang var ved moesgaard. kanon effekt.. var en smule smadret dagen efter, men det skyldes sku nok mere få timers søvn og en rigtig gur hashkage *S*

3. gang var om lørdagen på moesgaard..... tog en større dosis end jeg plejer, men kunne ikke rigtigt mærke noget, og henad natten, fik jeg de vildeste sorte prikker for øjnene og havde svært ved at stå på benene, så jeg daffede ind i et telt, og lå og forsøgte på at sove hele natten, fik dog kun sovet 1 times tid.

Jeg tager sikkert ephedra igen, men der skal satme gå langt imellem... for 2 dage i træk kan jeg sku ikke holde til. så vil jeg sku hellere bare have en gang koffein [img]images/smiles/icon_smile.gif[/img]


Top
 Profil  
 
Indlæg: 06 aug 2001 18:10 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 17 okt 2000 01:01
Indlæg: 604
Jeh har aldrig haft sønderlige bivirkninger ved Ephedra, på nær første gang hvor jeg skulle fastslå en rimelig dose. Personlig vil jeg ikke anbefale mere end max. 3 g ekstrakt (2 g er også ok) Min erfaring er at alt over 3 g - kun medfører hjertebanken, søvnproblemer m.m. dagen efter.

(RygerSmiley)


Top
 Profil  
 
Indlæg: 06 aug 2001 20:54 
Offline
Dedikeret medlem

Tilmeldt: 15 feb 2001 02:01
Indlæg: 605
Geografisk sted: aarhus. (fra djurs)
jeg har en veninne der lå syg 3 dage efter en ephedrin tur, jeg mister barre mit humør et par dage efter nedern sår det bliver ikke sår tit vh. doeneg


Top
 Profil  
 
Indlæg: 06 aug 2001 21:23 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 10 aug 2000 01:01
Indlæg: 498
Geografisk sted: 2750
Jeg har selv taget begge dele en del gange. de stoffer minder meget om hinanden i virkning, speed og er dog temmelig meget mere intenst. Jeg har prøvet at få ondt i kæbemusklerne af ephedrin. Desuden virker det ikke som om man har sovet ordentligt dagen efter også selv om man har fået de timer man skal ha.
Jeg har dog aldrig prøvet noget så slemt som speed tømmermænd. Det er ikke kun den naturlige nedtur der altid følger efter en optur. Det virkelig slemme er ens krop der er blevet overbelastet samtidig med at man har sultet sig selv, fordi man slet ikke har kunnet mærke man er sulten. Jeg har prøvet at føle mig direkte syg i optil flere dage efter fordi det tærer så hårdt på psyken og kroppen. Det er også en hård belastning for ens hjerne da man aldrig kan sove på speed og derfor har holdt sig vågen en dag eller to for meget uden at sove.

Jeg har helt droppet begge stoffer. Tag en kop kaffe hvis i har brug for noget opkvikkende. Det ved man hvad er =). Det er også meget simpelt at dosere. Stop hvis du ikke har lyst til mere eller når du har racermave, for så har man fået for meget kaffe. En anden fordel ved kaffe er at det aldrig er cuttet op, desuden kan det købes overalt =).
Venlig hilsen
Fråder
ps. totalt nedtur de stoppede med at sælge koffein piller for et par år siden.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 07 aug 2001 00:46 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 03 jun 2001 01:01
Indlæg: 18
Geografisk sted: Aarhus
For nogen tid siden, var det en debat om hvad der var bedst, ephedra eller speed.

En af argumenterne for ephedra gik på, at der ingen bivirkninger var.

Nu har jeg taget ephedra ca 4 gange, og hver gang er jeg blevet totalt syg.
Mængden har varieret i alt mellem 1 og 4 gram.

selve "rusen" er sku fed nok. Men det er når effekten begynder at aftage, at jeg får det dårligt!!
Jeg får det som om jeg har feber, sveder og fryser sammentidig, kroppen ryster. Får kvalme, og generalt bare har det totalt dårligt i hele kroppen.

Så jeg ville lige høre om andre har haft det på samme måde, eller om det bare er mig som åbernbart ikke kan tåle det???


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 10 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 9 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team