Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Euforiserende stoffer ?
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=85&t=3280
Side 1 af 1

Forfatter:  hamp [ 09 feb 2002 17:39 ]
Titel:  Euforiserende stoffer ?

Jeg ville ekstremt gerne høre jeres personlige foltolkning (jo flere jo bedre) af hvad ordene "Euforiserende stoffer" dækker over !!! jeg kan ikke finde det i nogle leksikoner... Det jeg gerne vil finde ud af er om udtrykket dækker over noget med om det pågældende er ilegalt eller om det slet og ret er alt man bliver påvirket af...? jeg har brug for et hurtigt svar !

Forfatter:  Dr. Phibes [ 09 feb 2002 17:56 ]
Titel:  Euforiserende stoffer ?

Hey, såvidt jeg ved euforiserende stoffer, stoffer som bringer en i en eufori, altså en lykketilstand, hvor alle ens problemer virker fjerne. Sådanne stoffer kunne være alkohol, heroin, mdma.

Desværre bliver euforiserende stoffer brugt af nogle, som en betegnelse for alle stoffer, eller ulovlige, hvilket ikke er helt rigtigt.

Forfatter:  hamp [ 11 feb 2002 01:12 ]
Titel:  Euforiserende stoffer ?

Hejsa Jensus jeg anede ikke du hed Jens Christian, og nej det var faktisk ikke helt det jeg mente...Tror I at det er den mest almindelige opfattelse at man mener ulovlige eller at det er alt andet en alkohol og nitotin (og egentligt også koffein)

Forfatter:  briller [ 11 feb 2002 19:02 ]
Titel:  Euforiserende stoffer ?

Jeg tror at 9 ud af 10, "alm. borgere", tænker på ulovlige substanser når ordet "Euforiserende stoffer" bliver nævnt.

... ellers er jeg af samme mening som Jensus.

MTV
Mads Jensen

PS! Fedt blad

Forfatter:  Bjørn [ 13 feb 2002 10:35 ]
Titel:  Euforiserende stoffer ?

Jo, men 9 ud af 10 almindelige borgere ved ikke en skid om nogetsomhelst...for dem er det hele "narko". Det bliver f.eks. pot og khat åbenlyst kaldt i vores statsfinancierede TV-kanaler, så hvordan skulle de vide andet?

Men ja, "euforiserende" er noget der giver eufori, dvs. opstemt lykkefølelse. Psykedeliske stoffer er noget helt andet, osv. Det ved vi alle her, men vi tilhører det mindretal af befolkningen, som faktisk interesserer sig for sagen. Resten af befolkningen har bare brug for noget at være forarget over, en syndebuk. Om det så er "narko", "perkere", pædofile, jøder, bøsser, nynazister, eller kommunister, kommer sig ikke så nøje. [img]images/smiles/icon_mad.gif[/img]

Forfatter:  bandil [ 13 feb 2002 12:09 ]
Titel:  Euforiserende stoffer ?

Hehe... Det er da rart at aMT ikke er et "euforiserende stof", så kan jeg jo godt tage det. Tror jeg vil tage en røvdosis og møde op til en narko debat møde hehe...

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/