Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

I form vs. tolerance
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=85&t=26458
Side 1 af 1

Forfatter:  LSDrejø [ 15 nov 2008 19:22 ]
Titel:  I form vs. tolerance

Hvem skulle ha troet det; men det er faktisk lykkedes mig at begynde at dyrke sport nu og er derfor allerede nu efter 3 måneder i mit livs form (hvilket ikke siger meget :oops: ); men jeg har altid haft ret lav tolerance over for stoffer og har derfor spekuleret over om det kunne have noget at gøre med den latterlige form jeg var i?

Eller spurgt på en anden måde, skal jeg forvente at øge dosis nu kondien er forbedret... hvad siger erfaringerne?

Og er det et tåbeligt spørgsmål, så beklager jeg :peace:

Forfatter:  Francis Begbie [ 15 nov 2008 20:33 ]
Titel:  Re: I form vs. tolerance

altså eftersom motion øger antallet af endofiner burde du tage mindre.

Forfatter:  Åndsamøbe [ 15 nov 2008 22:09 ]
Titel:  Re: I form vs. tolerance

Mit umidelbare bud, hvis der da er mærkbare ændringer, er også at din tollerance ville blive mindre.

Forfatter:  extanor [ 16 nov 2008 16:30 ]
Titel:  Re: I form vs. tolerance

nu i siger hans tollerence bliver lavere i forhold til stoffer, hva menes der så ? alle stoffer, også hash og sådan ?

Forfatter:  LSDrejø [ 17 nov 2008 00:30 ]
Titel:  Re: I form vs. tolerance

Ha ha pas nu på hvad vi konkluderer - ellers ender det med hele boardet kommer i superform for at spare penge :lol:

Forfatter:  zappa [ 17 nov 2008 10:59 ]
Titel:  Re: I form vs. tolerance

LSDrejø, Det ville nok ikke skade.. :-P

Forfatter:  Kixen [ 18 nov 2008 20:37 ]
Titel:  Re: I form vs. tolerance

har en ven som vejer ca 45-50kg mere end mig han bliver lige så nemt påvirket som jeg gør, har faktisk oplevet at han er blevet påvirket hurtigere og bedre end mig. men det er fedt det hele så ved ikke om man kan sammenligne det.

Forfatter:  Bismann [ 20 nov 2008 00:38 ]
Titel:  Re: I form vs. tolerance

@Kixen Nu kan man jo teoretisk set godt have en god kondition og være overvægtig, ligesom man godt kan have en dårlig kondition og være normalvægtig.

Kondition er kroppens evne til at optage, transportere og udnytte ilten. Transportens af ilt foregår jo i blodet, så mit bud er at jo bedre kondition man har, jo hurtigere føres stofferne rundt i kroppen, og derfor at de vil virke hurtigere.

Forfatter:  Zorglub [ 20 nov 2008 23:38 ]
Titel:  Re: I form vs. tolerance

Jeg tror personligt at tolerance hovedsageligt hænger sammen med stofskifte, naturligt forekomst af diverse enzymer (produktion og nedbrydning af stoffer), antal og følsomhed af de forskellige receptorer i hjernen. Selvfølgelig er der også en sammenhæng med statur og fysik, og det må formodes at god fysisk form giver god forbrænding/stofskifte og derfor måske gør dig lidt mere tolerant, men jeg tror de andre ovennævnte faktorer har en stor betydning hvis man snakker tolerance forskelle to personer imellem.

Jeg er almindelig af statur men er af en eller anden årsag meget svært påvirkelig med alle stoffer, hvorimod jeg har venner der er større end mig og i bedre form men alligevel ikke skal have nær så meget for at blive påvirket

Forfatter:  DR-D [ 21 nov 2008 00:01 ]
Titel:  Re: I form vs. tolerance

Din tolerance mht. psykedeliske stoffer vil med stor sandsynlighed ikke ændre sig. Husk på at stofferne virker i CNS og ikke i musklerne. Selvfølgeligt vil ens fysiske niveau også indvirke på koncentrationen af receptorstoffer i CNS, men en mærkbar forskel tvivler jeg på at det vil give.

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/