Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Årets stof 2007
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=85&t=22579
Side 1 af 4

Forfatter:  Zarathustra [ 21 dec 2007 15:44 ]
Titel:  Årets stof 2007

Nu nærmer sig det nye år, og det er tid til at kigge tilbage på begivenhederne i det forgangne.

Hvilket stof er "Årets stof 2007" efter jeres mening? Det kan både hænge sammen med, at brugen er eksploderet, eller at I selv har haft nogle positive oplevelser med det.

Hvis I ikke kan finde jeres favorit under afstemningsmulighederne, kan i skrive den i indlægget.

Edit: Det er pga. at der er begrænsning på antallet af afstemningsmuligheder, at jeg ikke har taget kratom, bulmeurt, banan-skræller osv. med

Forfatter:  Қeta-Smølfen [ 21 dec 2007 15:46 ]
Titel:  Keta, keta og mere keta...

Keta, keta og mere keta...

Forfatter:  Zarathustra [ 21 dec 2007 15:48 ]
Titel: 

Jeg stemte "Amfetamin/meth", da jeg har taget en ordentlig røvfuld meth i løbet af 2007.

Og så synes jeg rigtig godt om Meth - perfekt til at gå på drukture på, hvor folk ikke skal vide, at man er på stoffer.
Og perfekt at vælte rundt fuldstændig væk på en blanding af sprut og meth til raves. Også godt at danse på. Og indfølingen i musikken bliver lidt større, som havde man røget hash eller taget MDMA.

Forfatter:  Xpert [ 21 dec 2007 15:55 ]
Titel: 

LSA

...og til dels cannabis, men det er IMO at sammenligne med vand og mad som nødvendigt :)

Forfatter:  Portuz [ 21 dec 2007 15:59 ]
Titel: 

Ketalar

Forfatter:  Xtreme [ 21 dec 2007 16:33 ]
Titel: 

MDMA: Fordi det er verdens fedeste stof og det er det der er hovedårsagen til jeg har fundet den mest perfekte pige i verden :)

Forfatter:  Ayers Rock [ 21 dec 2007 16:33 ]
Titel: 

Well, eftersom methylon har fået rigtig meget omtale og jeg selv har haft nogle positive oplevelser med det ligger min stemme der.
Dog har svampe stadig en stor plads, og cannabis har da også været oftest frekventeret.

Forfatter:  waggafnipsen [ 21 dec 2007 16:34 ]
Titel: 

jeg har stemt svampe, nok grundet at de har givet mig flest gode psykedeliske oplevelser.

dog synes jeg keta+mdma var en storslået oplevelse.

men den største oplevelse er helt klart lsa, men kunne desværre ikke stemme på dem, og så må jeg jo tage svampene da jeg selv dyrker mine kære små skabninger og har nærmest et forhold til dem :oops: '

synes egentlig det er svært, har stiftet bekendskab med 5 nye stoffer dette år og alle har hver sin plads i min sjæl.

Forfatter:  Nomad [ 21 dec 2007 16:44 ]
Titel: 

Jeg har stemt methylon, for det har været en udpræget positiv og samtdig ny oplevelse dette år. Et dejligt lattemildt stof med en rar stimulerende effekt og jeg håber at jeg kan lære det nærmere at kende i '08.
Cannabis har en speciel plads hos mig, men det byder ikke på så meget nyt efter næsten 13 års brug af det og desuden betragter jeg det mest som et kosttilskud.

Forfatter:  zappa [ 21 dec 2007 17:14 ]
Titel: 

Jeg har også stemt methylon fordi det er nyt for mig og synes det er sjovt, mildt og rart. :)

Måske jeg ville ha stemt ketamin hvis jeg havde prøvet det, men det finder jeg måske ud af efter nytårsaften. :D

Forfatter:  G e n e t i c [ 21 dec 2007 17:34 ]
Titel: 

Jeg stemte mdma, da jeg syns at det er et genialt stof, sammen med hash.

Forfatter:  Åndsamøbe [ 21 dec 2007 17:55 ]
Titel: 

Hvis jeg skal bedømme det ud fra, hvad jeg har taget mest af må det vel nødvendigvis (lidt desværre, ihvert fald alt for meget, blive hash).
Men har ikke stemt da jeg savnede kratom på listen, som har givet mig nogle stenede, hyggelige kreative stunder og hygge i årets løb. Jeg savner også lidt Alvlvia D på listen, som gav mig årets foreløbigt mest mystiske oplevelse :lol:

Forfatter:  Xpert [ 21 dec 2007 17:58 ]
Titel: 

Alvlvia D? Salvia D.? :)

Forfatter:  Peakeye [ 21 dec 2007 18:13 ]
Titel: 

Jeg har sat min stemme på methylon , lidt af samme grund som de andre - og det var at det har fået en masse omtale i '07 , også at det var det år jeg prøvede det, og nok også det stof jeg har taget mest i '07 - en rigtig lækker følelse og mildt - alt i atl lækkert stof :)

Forfatter:  sicris [ 21 dec 2007 18:20 ]
Titel: 

Cannabis, ikke mere at sige der.

Forfatter:  Cubensis [ 21 dec 2007 19:16 ]
Titel: 

LSD og SVAMPE.. Det er sgu en sikker vinder hvert år og ligemeget hvor mange nye pseudopsykadeliske stoffer der kommer frem vil de ikke være til at slå, så var de nok kommet lidt før!
Og cannabissen har jeg ikke gjort mig meget i dette år, de gange jeg har røget har været semifedt så den er røget langt ned af ranglisten!


Næste år stemmer jeg med al sandsynlighed på ayahuasca :P

Forfatter:  kemal [ 21 dec 2007 19:24 ]
Titel: 

Cannabis.
Som SiCriS siger, så er der ikke så meget at sige.

Forfatter:  Cubensis [ 21 dec 2007 19:27 ]
Titel: 

kemal skrev:
Cannabis.
Som SiCriS siger, så er der ikke så meget at sige.


Haha.. Det er fordi i er for skæve til at sige noget! *fnis*

Forfatter:  OLE_F [ 21 dec 2007 20:50 ]
Titel: 

ren MDMA - den jomfrutur på roskilde var en helt vild oplevelse, og jeg håber muligheden dukker op igen 8)

Forfatter:  Zarathustra [ 22 dec 2007 01:21 ]
Titel: 

Jeg stemte forresten sidste år på MDMA... tæt efterfulgt af GHB

Side 1 af 4 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/