Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 19 jul 2025 13:10

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 6 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 13 jun 2005 14:27 
Offline
Dedikeret medlem

Tilmeldt: 15 feb 2001 02:01
Indlæg: 605
Geografisk sted: aarhus. (fra djurs)
er der mon en her som ved hvor høj alkohol procent forskællige gær typer kan komme op på fk. bagegær, tørgær, hreifs portvis sherry og bourgogne gær, tak


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 13 jun 2005 14:52 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 07 aug 2000 01:01
Indlæg: 1461
Geografisk sted: Sjælland
Jeg brugte en hedvinsgær (måske var det en maidera gær) til mjød engang, hvor alkohol procenten lå på omkring 14-15%. Jeg tror det er svært at komme meget højere end det. Svarer ikke direkte dit spørgsmål, men de andre slags gær du nævner ligger i hvertfald under de 14-15% - mener jeg.. :P


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 13 jun 2005 14:56 
Offline
In our memories
Brugeravatar

Tilmeldt: 30 jan 2001 02:01
Indlæg: 3348
Geografisk sted: Danmark
har brugt alm. bagegær og det fik også én på en 15%


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 13 jun 2005 15:17 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 07 aug 2000 01:01
Indlæg: 1461
Geografisk sted: Sjælland
DR-D>>Godt, så er der ihvertfald ingen grund til at investere i dyrt gær. Hvad med smagen på produktet når man bruger bagegær? Er den mere gæret eller er der ingen forskel?


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 13 jun 2005 16:02 
Offline
In our memories
Brugeravatar

Tilmeldt: 01 okt 2000 01:01
Indlæg: 7066
Geografisk sted: København
Den dannede alkohol dræber gærcellerne, så derfor vil det aldrig være muligt at komme højere op end de 14-15% i selv nævner.


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 13 jun 2005 18:39 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 10 sep 2001 01:01
Indlæg: 2921
Geografisk sted: Danmark
Dextrose > Det kommer helt an på hvilke gærceller, og hvilken temperatur. Gær er jo organismer, og forskellige typer har forskellige tolerancer overfor alkoholprocent.

Du kan få turbogær fra http://www.partyman.se som gærer til 20%, stort set uden at danne fusel og methanol i mæsken. Almindeligt bagegær vil gære til maksimalt 18%, og heller ikke danne særlig mange urenheder.

Hvis man gærer ved lav temperatur bruger gæret længere tid til gæringen, men samtidig gærer det til en højere alkoholprocent og danner færre biprodukter.

Hvis det er til hjemmebrænd skal der dog altid filtreres med aktivt kul for at fjerne fusel, ellers smager det af rævepis og terpentin som man siger.

Meld da endelig tilbage om projektet i øvrigt, er der andre der går og roder med den slags? Har selv brygget mjød med bagegær som smagte fint nok, og skal i gang med noget ale efter sommerferien.

PS: På tidligere nævnte adresse kan du til få penge også købe en oechselvægt (til måling af alkoholprocent i mæsk/øl) og et alkometer (til måling af alkoholprocent i brændt sprit). Så kan du jo selv tjekke efter.


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 6 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 35 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team