Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Narkoen vælter ind over grænsen(DR)
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=83&t=9290
Side 1 af 1

Forfatter:  Hypnotika [ 24 nov 2004 20:04 ]
Titel:  Narkoen vælter ind over grænsen(DR)

DR - 24. november 2004 16:57 - Opdateret : 24. november 2004 16:57


Narkoen vælter ind over grænsen


85 kilo hash, 25 kilo amfetamin, 5 kilo heroin, 2 kilo kokain, 500 kilo khat-planter, et antal ecstasy-piller og 164 kilo skunk.

Så meget har grænsepolitiet, politi-og-toldgrupperne og narkohundene fanget ved kontroller langs den dansk-tyske grænse i år.

- Og det er rekord, siger kriminalinspektør Jørgen Søndergaard fra Aabenraa Politi.

For 30 millioner kroner
De mange beslaglæggelser repræsentererer en værdi på gadeplan på over 30 millioner kroner, og beslaglæggelserne er ifølge kriminalinspektør Jørgen Søndergaard fra Aabenraa Politi de hidtil største langs den dansk-tyske grænse.

Blandt årets kvantum-mæssigt største fangster er en bil med næsten 23 kilo amfetamin skjult, een med 2 kilo heroin skjult, een med 107 kilo hash og een med 30 sække khat.

Ialt 32 personer fordelt nogenlunde ligeligt mellem danskere og udlændinge sidder fængslet eller har fået domme i de største af årets sager.

Desuden har beslaglæggelserne ved grænsen og den efterfølgende efterforskning ført til anholdelser mange andre steder i landet, fortæller Jørgen Søndergaard fra Aabenraa Politi.

http://www.dr.dk/nyheder/kriminalitet/a ... eID=216237

Forfatter:  noname [ 25 nov 2004 02:01 ]
Titel: 

Hehe, imponerende at de kan finde en bil med 107kg hash og så kun have beslaglagt 85kg på et helt år... Hvor er de sidste 22kg blevet af?

Og iøvrigt en kende skrømmende at de har fanget mere hero end coke, men nogle typer er åbenbart bedre til at smugle end andre...

Forfatter:  Magnum [ 25 nov 2004 10:01 ]
Titel: 

Der står også 185 kg i artiklen + 164 kg skunk.

Der er de sidste 22 kg noname..

Forfatter:  snufkin [ 30 nov 2004 13:53 ]
Titel: 

Så må der virkelig blive smuglet meget uden om hvis en bil udgør over 60% af fangesten af hashish

Forfatter:  Infected Cope aka. Lila [ 30 nov 2004 15:59 ]
Titel: 

Jeg kørte lige bagved den der blev taget og jeg havde dobbelt så meget med... HA!! :twisted: :twisted:

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/