Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Ginseng kan forebygge forkølelse(ritzau)
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=83&t=9083
Side 1 af 1

Forfatter:  Hypnotika [ 20 okt 2004 09:43 ]
Titel:  Ginseng kan forebygge forkølelse(ritzau)

Information - 19. oktober 2004 kl. 14.54

Ginseng kan forebygge forkølelse

En forkølelse kan standses i opløbet, hvis man husker et tilskud ginseng, når de første symptomer mærkes. Den gamle lægeurt har ifølge forskere på Rigshospitalet vist en forbløffende evne til at aktivere immunsystemet og derved beskytte mod infektioner.
- Vi ved nu præcist, hvordan ginseng styrker immunsystemet og gør os i stand til bedre at bekæmpe infektioner. Det næste bliver forhåbentligt, at vi får lov til at afprøve produktet på patienter med forskellige infektioner, siger forskningsleder Arsalan Kharazmi til Ritzau.

Han understreger, at ginseng aldrig kan komme til at erstatte antibiotika, sådan som man tidligere har haft forhåbninger om. Det skyldes, at ginseng ikke kan slå bakterier ihjel, men alene hjælpe immunsystemet til at bekæmpe infektionen.

/ritzau/

http://www.information.dk/Fremvisning/R ... 6218870294

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/