Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Station 2 med Cannabis som tema
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=83&t=48680
Side 1 af 1

Forfatter:  Farmand [ 21 aug 2014 11:23 ]
Titel:  Station 2 med Cannabis som tema

I aften (torsdag d.21) kl 20:50 på TV2.

Programmet skulle blandt andet komme omkring emner som: Øget potens i Cannabis produkter og relationen til psykoser, de "nye" regler omkring Cannabis og det at færdes i trafikken, det illegale marked og danskernes forbrug af Cannabis.

Jeg har ikke ligefrem de mest positive forventninger til udsendelsen men ses det skal det vel.

Forfatter:  Hindbaerroulade [ 21 aug 2014 12:03 ]
Titel:  Re: Station 2 med Cannabis som tema

Det skal ses. Jeg fornemmer en skræmmekampagne.

Forfatter:  Fso [ 21 aug 2014 12:31 ]
Titel:  Re: Station 2 med Cannabis som tema

Klap mig en og kald mig Kai, hvis der kommer noget positivt om thc i den udsendelse - jeg tager til åen i stedet, der eksistere muligheden for glædelige overraskelser :)

Forfatter:  Lektier [ 21 aug 2014 21:35 ]
Titel:  Re: Station 2 med Cannabis som tema

Haha latterligt program...

Forfatter:  Farmand [ 21 aug 2014 21:57 ]
Titel:  Re: Station 2 med Cannabis som tema

^ Ja, det kan man vidst roligt sige. Det gør mig ikke det store at jeg endte med at misse de første 20 minutters tid. Dog er jeg ikke videre overrasket over de mange fejl og mangler, heldigvis havde et par stykker af dem et komisk element til sig som bestemt ikke gik ubemærket hen i min skævert.

Forfatter:  Hindbaerroulade [ 21 aug 2014 22:05 ]
Titel:  Re: Station 2 med Cannabis som tema

Orkede ikke at se det

Forfatter:  Alakazam [ 21 aug 2014 23:50 ]
Titel:  Re: Station 2 med Cannabis som tema

De kunne ligeså godt have lavet et stort skilt hor der står "Hash=psykose". Dog syntes jeg ham forfatteren havde en delvist fornuftig holdning og han formidlede det rigtig godt i forhold til resten af programmet der virkede som om det skulle virke så farligt og yderst kriminelt at ryge en lille Bob en gang i mellem... Men med så meget fokus der er på cannabis i medierne for tiden er det jo også vigtigt at udstråle enten den ene eller den anden holdning og jeg synes man kan mærke en markant stigende kriminalisering af stoffet jo tættere på legaliseringen kommer... Hvis den kommer :)

Forfatter:  Hindbaerroulade [ 22 aug 2014 01:02 ]
Titel:  Re: Station 2 med Cannabis som tema

Det gør den ikke.

Forfatter:  sicris [ 22 aug 2014 08:53 ]
Titel:  Re: Station 2 med Cannabis som tema

Hvor var det skræmmende at se en akedemiker stå og teste indholdet af thc og stadig være så uinformeret.

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/