http://www.skivefolkeblad.dk/article/20 ... /130819950Citat:
En 20-årig mand, som bor i Skive men er tilmeldt Folkeregisteret i Thorsø, forsøgte sig med alle mulige krumspring for ikke at skulle vinke farvel til 32 gram hash og 2,8 gram hashmix, som politiet onsdag middag fandt under en ransagning i hans lejlighed. Det skaffede ham dog blot yderligere problemer på halsen.
Den 20-årige var ikke hjemme, da ransagningen hos ham fandt sted, men han blev skriftligt tilsagt til at møde op på politistationen klokken 15.45, hvilket han også gjorde.
- Hans første kommentar var, at han ville have det halve af hashen udleveret. Han mente godt, vi kunne slå en handel af, men det blev selvfølgelig afvist. Bagefter ville han have os til helt at droppe sagen, da 32 gram hash efter hans mening var »ingenting«. Det blev også afvist. Da sagsbehandleren derpå tog sin telefon, der ringede, greb den 20-årige hashen og stak af med den. Heldigvis var sagsbehandleren hurtig, og han fangede den 20-årige henne ved den låste fordør. Så blev han også sigtet for tyveri af hashen. Han blev løsladt, da vi var færdige med at afhøre ham, fortæller vicepolitikommissær Lars Mikkelsen fra lokalpolitiet i Skive.
haha, det er fandme stilet nok det der.