Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Kaffe gør dig gladere
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=83&t=42699
Side 1 af 1

Forfatter:  Obama [ 13 nov 2012 12:11 ]
Titel:  Kaffe gør dig gladere

http://nyhederne.tv2.dk/article.php/id- ... adere.html

Citat:
Nu er der en god undskyldning for at drikke kaffe. En ny undersøgelse har nemlig vist, at koffein hjælper dig til at se verden med positive øjne.

Undersøgelser viser, at folk som har indtaget koffein er hurtigere og mere præcise til at genkende postive ord som f.eks. "glad" end negative ord som "vred". Det samme gælder billeder og lyde.
Det fortæller den tyske psykolog Lars Kuchinke fra Ruhr Universitetet i Tyskland til LiveScience.
Forskere bad 66 testpersoner scanne positive og negative ord i nogle breve på en computer. Halvdelen af deltagerne fik en neutral pille ca. 30 minutter inden testen gik i gang, mens den anden halvdel fik en pille med 200 miligram koffein, svarende til to eller tre kopper kaffe.
Deltagerne som havde indtaget koffeinpillerne før forsøget, var op til syv procent bedre til at genkende positive ord.
Tidligere undersøgelser har antydet at koffein muligvis forhøjer niveauet af dopamin i centralnervesystemet. Dette stof er forbundet med bl.a. belønning, kreativitet, impulsivitet og afhængighed. Sammenhængen mellem koffein og dopamin skal nu undersøges nærmere.

Forfatter:  incase [ 13 nov 2012 13:31 ]
Titel:  Re: Kaffe gør dig gladere

Selvfølgelig bliver man gladere af stimulanser :D

Forfatter:  skål [ 13 nov 2012 17:03 ]
Titel:  Re: Kaffe gør dig gladere

Citat:
Deltagerne som havde indtaget koffeinpillerne før forsøget, var op til syv procent bedre til at genkende positive ord.


Virker "op til syv procent" og 66 testpersoner ikke som nogle alt for små tal?

Forfatter:  .....? [ 13 nov 2012 17:06 ]
Titel:  Re: Kaffe gør dig gladere

Selvfølgelig bliver man gladere af stimulanser :D


Ja det er jo sådan set lidt det de gør - nu også bevist på 66 forsøgs personer :roll:

Forfatter:  Jaija [ 13 nov 2012 19:40 ]
Titel:  Re: Kaffe gør dig gladere

Syntes også at have læst et sted at det skulle have en anti-kedsomheds effekt - fantastisk arbejds drug alligevel...

Og i øvrigt skulle man udvikle fuldstændig tolerance hvis man i 2 uger drikker 2 cups o' coffee dagligt.

Forfatter:  Xenofanes [ 13 nov 2012 21:23 ]
Titel:  Re: Kaffe gør dig gladere

i øvrigt skulle man udvikle fuldstændig tolerance hvis man i 2 uger drikker 2 cups o' coffee dagligt.


Arrh, den tror jeg nu ikke holder :?:
Men den sorte nektar er guld værd :gud:

Forfatter:  Hypnos [ 14 nov 2012 15:57 ]
Titel:  Re: Kaffe gør dig gladere

LOLLOLLOL.....

1. 66 testpersoner - are you kidding me?

2. 7% :lol:

Forfatter:  Herminator [ 14 nov 2012 18:05 ]
Titel:  Re: Kaffe gør dig gladere

Ja, og selvfølgelig er man mere positiv hvis man kan finde positive ord i en tekst?

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/