Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Politiet fandt speed efter skudepisode
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=83&t=27976
Side 1 af 1

Forfatter:  Tralala [ 11 apr 2009 14:40 ]
Titel:  Politiet fandt speed efter skudepisode

http://nyhederne.tv2.dk/krimi/article.p ... 40174.html

Forfatter:  Thomhash [ 11 apr 2009 17:23 ]
Titel:  Re: Politiet fandt speed efter skudepisode

Hej tak for artiklen :) Bare lige til en anden gang er det god kotume lige at copy/paste artiklen herinde, så den ikke lige pludselig er væk fra tv2 arkiver, og dermed ikke kan læses herinde.

Her er den:


Fandt speed efter skud gennem dør

11-04-09: 09:53 | opd. 11-04-09: 13:45 | af: jely / ritzau
Amfetamin


Sagen om et skud ind i en lejlighed i Rønne tidligt i går morges har ført til afsløringen af en større portion amfetamin, oplyser politiet.

En 32-årig mand i en lejlighed på Store Torvegade blev tilsyneladende forsøgt dræbt med et skud fra et haglgevær lidt før kl. fem, og i første omgang anholdt politiet to mænd på 23 og 26 år. Begge nægter at have deltaget i skyderiet, og sagen tog en ny drejning, da betjente på deres adresser fandt, hvad politikommissær Peter Jørgensen beskriver som et større kvantum amfetamin.

"De vil blive fremstillet i grundlovsforhør med krav om fængsling på grund af amfetaminen," siger Peter Jørgensen.

Mødte skudoffer på værtshus
En tredje person - en mand på 33 år - er også blevet anholdt, og han sigtes for at ville dræbe manden i lejligheden. Også han skal i et grundlovsforhør i eftermiddag. Denne mand nægter sig skyldig. Inden skyderiet mødtes han med den 32-årige på et værtshus i byen, oplyser Peter Jørgensen, som ikke ønsker at gå yderligere i detaljer.

"Vi håber, at vi er på rette vej," siger han om efterforskningen.

I øvrigt har et kvindeligt vidne meldt sig. Hun så tilsyneladende de mænd, der løb væk efter at have affyret skuddet med et haglgevær mod den 32-åriges entrédør.

De to narkosigtede mænd fra Rønne er blevet varetægtsfængslet frem til henholdsvis 7. maj og 27. april. Politiet ønsker ikke at oplyse om mængden af amfetamin, som blev fundet.

Forfatter:  CannaChem [ 15 apr 2009 11:47 ]
Titel:  Re: Politiet fandt speed efter skudepisode

Citat:
Politiet ønsker ikke at oplyse om mængden af amfetamin, som blev fundet.


Der blev beslaglagt ~200g "amfetamin". Men mon ikke provinsbanditterne har cuttet det ned til en 5-10%, så de nu kan sigtes for videresalg, i stedet for at have haft 10g rent "til eget forbrug" :D

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/