Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Medicin gør dig spillegal
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=83&t=23571
Side 1 af 1

Forfatter:  Malkavian [ 05 mar 2008 12:54 ]
Titel:  Medicin gør dig spillegal

http://ekstrabladet.dk/kup/sundhed/article981278.ece

Handler om medicin mod Parkinsons Syge. Medicinen er en dopamin agonist, og jeg tænkte det kunne være interessant af den grund:

Citat:
Hold dig langt væk fra kasinoer, kortspil og enarmede tyveknægte, hvis du får medicin mod Parkinsons sygdom. Piller, der indeholder stoffet dopamin-agonister, har nemlig den kedelig bivirkning, at de kan føre til spilletrang.

I dag får 11.687 danske patienter medicinen, og det kan blive en dyr fornøjelse.

- Undersøgelser har vist, at medicinen kan påvirke trangen til at spille indenfor tre måneder efter, patienter har taget eller øget dosis af medicinen, siger Arne Møller, forskningsleder ved PET-centret, Århus Universitetshospital til Ekstra Bladet.

Der mangler dog stadig forskning, der skal slå fast præcis, hvordan det påvirker hjernen, og hvor mange det rammer. Derfor har Forskningsrådet for Samfund og Erhverv afsat 5,8 millioner kroner til blandt andet at forske i, hvad der sker hos patienter med Parkinsons sygdom, der udvikler ludomani som følge af den medicinske behandling.

Ekstra Bladet har talt med en 39-årig Parkinsonpatient fra Nordsjælland, der nåede at spille 400.000 kroner væk, før han opdagede, at det var medicinen Sifrol, der udløste ludomanien. I dag har han trappet den daglige dosis ned og er sluppet af med spilletrangen.

- Nu tænker jeg hold kæft, hvor har jeg været sindssyg. Jeg synes, det er flovt og pinligt, siger han til avisen.

Forfatter:  Paul Muad Dib [ 05 mar 2008 13:10 ]
Titel: 

Old news.. Gaaaaaab!!:)

Kan finde en sjov artikel om netop dette, med link til en medicin, hvis bivirkning er ufrivilige sexuelle udskejelser, samt voldsom spilmani:D
:lol:

Ikke at det som sådan er sjovt, men pudsige bivirkninger.

Tak for artiklen.

Forfatter:  blazR [ 05 mar 2008 13:10 ]
Titel: 

Spændende...!

Nu kan det godt være jeg spørger lidt dumt, men har dopamin agonister lammepotentiale??

//blazR

Forfatter:  Malkavian [ 05 mar 2008 16:20 ]
Titel: 

blazR skrev:
Nu kan det godt være jeg spørger lidt dumt, men har dopamin agonister lammepotentiale??


Kokain virker som en re-uptake inhibitor (og altså ikke som direkte agonist), men indirekte betyder det jo at dopaminen i store mængder kan agere agonist mod receptorerne. Så ja, jeg ville sige at det skulle være muligt (men jeg er ikke lige en haj indenfor dopaminagonister).

Min hensigt med artiklen var dog mest at give lidt indsigt i, hvordan en hjerne med overstimulerede dopaminreceptorer kunne tænke at ændre personens adfærd.

Forfatter:  spiffeh [ 05 mar 2008 17:02 ]
Titel: 

... nu ved jeg ikke helt hvad man giver idag.. men..

i gamle dage gav man jo bare amf/meth-amf til folk med parkinsonssyge... - og det er vidst stortset det samme idag... - af hvad jeg har set med folk på amf, så er de lidt mere villige til at tage risikoer?

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/