Citat:
I Californien, USA, bliver det ifølge BBC, lige så let at trække en joint i en automat, som at trække en cola.
Staten er nemlig i fuld gang med at sætte automater op så patienter, som bruger marihuanaen medicinsk, let kan få adgang til den uden at skulle ud og finde pushere.
Dog kræver det adgangskort og fingeraftryk for at kunne få fingrene i sagerne i automaterne, så det er kun patienter, som får adgang til sagerne, og ikke alle andre.
Patienterne bliver nemlig skannet, førend de får adgang til sagerne, og herefter skal de kunne fremvise en recept.
”Et kamera tager her et billede af personen for at verificere, at de rent faktisk har været ved maskinen, og så får de deres medicin og kan komme videre”, siger Vince Mehdizadeh, der ejer en af de helsebutikker, hvor de første automater bliver sat op.
11 amerikanske stater tillader brugen af marihuana for medicinske formål, der hovedsageligt er til smertestillende brug.
http://www.flips.dk/modules/nyheder/vis ... hp?id=1333Jeg troede at patienterne fik udleveret deres midicinal-pot af en læge som receptmedicin? Men sådan fungere det åbenbart ikke..
Og de automater skal da pansres hvis det kun er patienter der skal have adgang til dem..