Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 03 aug 2025 06:44

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 4 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 29 jan 2006 12:07 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 25 aug 2004 19:14
Indlæg: 591
Geografisk sted: Langeskov
Citat:
Unge tager stoffer som aldrig før

Danske unge helt ned til folkeskolealderen har taget stoffer som kokain, amfetamin og ecstasy til sig som en almindelig og accepteret del af deres fester.

Og fra København til provinsbyer som Vejle og Frederikshavn og landsbyer som Tinglev og Gram florerer narkoen efterhånden blandt de unge, advarer politiet, skriver Berlingske Tidende

Avisen har i en rundspørge til landets 54 politikredse spurgt til de unges brug af narkotika. 34 kredse har svaret, og af dem melder mere end tre ud af fire om en stigende accept af narkoen blandt de unge, og lige så mange kredse melder om et stigende narkoforbrug.

»Det er blevet mere ekstremt. Det er mange gange ikke nok, at man er påvirket, man skal være nærmest helt bevidstløs, så savlet drypper ud af munden, og man er »væk« i flere timer,« som Haderslev Politis vicekriminalinspektør Hans Chr. Roost beskriver udviklingen blandt de unge.

En Gallup-undersøgelse foretaget for Berlingske Tidende blandt 1.003 unge mellem 15 og 25 år bekræfter de unges stigende accept af narko. Knap halvdelen af dem - 47 procent - oplever, at det er blevet »meget mere acceptabelt« eller »noget mere acceptabelt« end tidligere at tage stoffer.

I Gallup-undersøgelsen svarer 28 procent af de unge, at de har prøvet at tage stoffer. Politiet frygter, at den stigende accept af stoffer kan føre til, at flere unge eksperimenterer med narko.

JP 29/01 2006

http://www.jp.dk/indland/artikel:aid=3524304/


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 29 jan 2006 12:45 
Offline
Psykedelisk Syreperker
Brugeravatar

Tilmeldt: 21 maj 2003 01:01
Indlæg: 2633
Geografisk sted: Acidophilic environments
Hvad kan jeg sige? You can't stop the narko.

_________________
"I don't know if God exists, but it would be better for his reputation if He didn't." -Jules Renard
"Then there was LSD, which was supposed to make you think you could fly. I remember it made you think you couldn't stand up, and mostly it was right.“ -P. J. O'Rourk


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 29 jan 2006 14:24 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 17 jan 2006 23:57
Indlæg: 75
Geografisk sted: Helvede
Jeg fatter ikke at politiet faktisk tror, at de kan udrydde stofferne. Narkotika kan ikke udryddes!


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 30 jan 2006 23:23 
Offline
Admin
Brugeravatar

Tilmeldt: 25 maj 2005 23:45
Indlæg: 2487
Geografisk sted: Inside the animal
Kan faktisk huske undersøgelsen fra Gallup, valgte at være med for en gangs skyld da det var noget lidt interessant.. :)

_________________
- Spis ild
Støt Psychedelia
Psychedelia.dk på facebook


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 4 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 6 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team