De mexicanske narkokarteller er nu begyndt at bruge kanoner for at få narko over på den amerikanske side af grænsen, skriver Time Magazine.
Det er politiet i den mexicanske grænseby Mexicali, der har beslaglagt en hjemmelavet kanon, som er blevet brugt til at skyde pakker med narkotika til USA.
Kanonen er en gammel ombygget bilmotor, der driver en kompressor, og den kan skyde op til 13 kilo narko mere end 500 meter, hvilket er mere end rigeligt til, at den ender i på USA's side af grænsen.
Mistanke om kanonen
Myndighederne har længe haft mistanke om kanonerne. Sidste år fandt en amerikansk grænsepatrulje pakker med over 40 kilo marihuana og efter en gennemsøgning af området, blev der fundet en tank med kuldioxid.
Ligeledes fandt mexicansk grænsepoliti i 2011 en katapult, som også skød narko over grænsen.
Ifølge en rapport fra den politiske tænketank, Rand Corporation, stammer 67 procent af alt marihuana i USA fra Mexico,
kildeHmm tænker lige at hash måske ligefrem kan medføre døden - altså hvis man bliver ramt af sådan en 40kg pakke der