http://ekstrabladet.dk/visartikel.iasp?pageID=264198Citat:
Skoleelever på speed
Flere elever på Bavneskolen i Dalby mellem Haslev og Fakse erkender, at de sniffer speed i frikvarteret
jr-b - 7:28 - 25. sep. 2004
En halv snes elever på Bavneskolen i Dalby mellem Haslev og Fakse er kommet tilbage efter sommerferien med et narkomisbrug. Det skriver Næstved Tidende.
- Problemet er poppet op efter sommerferien, og kan let brede sig til flere. Derfor går vi nu i aktion, fortæller SSP-formand Tim Arnoldi til avisen.
SSP har talt med omkring ti 14-15 årige elever på Bavneskolen, som er begyndt at sniffe speed - også kaldet amfetamin.
- Derfor farer vi nu frem med bål og brand. Vi har endvidere erfaret, at de unge kan blive tilbudt/skaffe rusmidlerne hash, ecstasypiller og amfetamin i lokalområdet - både i og uden for skoletid. Det er mest i weekenderne, at de unge tager rusmidlerne, men nogle af de unge har også fortalt at de sniffer speed i frikvarteret, siger Tim Arnoldi.
Skolen har nu indkaldt alle forældre i 7.-9. klasse til et stormøde.