Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Skolens indblanding
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=82&t=48129
Side 1 af 1

Forfatter:  Donkeykong [ 24 apr 2014 19:27 ]
Titel:  Skolens indblanding

Hej alle her inde på Psy.
Som de fleste her inde ligesom mig, ryger jeg jeg en pind i hverdagen.
Jeg har så på min skole deltaget i en undersøgelse for de ældste klasser (Jeg går i tiende) om stoffer og alkohol. Den var så hemmelig og lærene kunne ikke se hvem der svarede osv. De sagde at det bare skulle bruges til at skabe et overblik over det. Dog her igår kiggede de så på den. Og så at over halvdelen af klassen har prøvet hash. De fortalte så her idag at de har tænkt sig at underette forældrene, det ser jeg så ikke som noget problem. Dog ser jeg problemet i at de har set nogen af os tage ned på havnen i min by for at ryge en fed. Det har været efter skole. Og for det meste op til en weekend men ellers uden for skoletiden. De har ikke på nogen måde kunne se på nogen af os at vi har været påvirket. Men alligevel har de så tænkt sig at blande policen og SSP/ Den matrikelløse klub. Jeg ser ikke at det er et problem som skolen skal tage sig af. Men alligevel gør det.

Er jeg forkert på den, eller det rigtig nok det jeg siger. Da jeg er pænt pissed over det.

Forfatter:  Renton [ 24 apr 2014 19:32 ]
Titel:  Re: Skolens indblanding

10. klasse er måske lige sidste udkald til at blande sig i den slags, men nu er det jo enormt mange elever i din klasse, der gør det så kan godt forstå de gør noget ved det.
Synes det er fint hvis politiet kommer forbi på en razzia. Skole og hash er et no go.
Hvis du tænker du er gammel nok til at administrere det, er det vel også lige meget hvad skolen siger? Så kan dine forældre jo passende få det at vide, hvis du ikke har fortalt dem.
Jeg ser ikke noget problem i det.

Men måske har jeg misforstået. Har de anmeldt dig til politiet?

Forfatter:  Georg Gearløs. [ 24 apr 2014 20:29 ]
Titel:  Re: Skolens indblanding

Super god og fornuftig politik, din skole har.
Det der virker bedst, er sikkert at tale med forældrene til de unge/børnene, så thumps up :)

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/