Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

jeg er lidt i tvivl om der er gået mug i min Golden Teacher
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=81&t=53244
Side 1 af 1

Forfatter:  delle [ 17 mar 2017 03:15 ]
Titel:  jeg er lidt i tvivl om der er gået mug i min Golden Teacher

Hey folkens, første oplæg her.

Jeg har bestilt et growkit fra holland med svampen Golden Teacher, og høsten er nu ved at begynde, men jeg har set at nogle af svampene godt kan se lidt mærkelige ud, såsom hvid mug lignende substans omkring roden på nogle af svampene (Billed nummer 3), derudover har nogle af svampehattene fået en mørk hat (Første billed), og ydermere er der mange af dem der har fået en mørk farve (Billed nummer 2), selvom jeg har haft en svamp endnu, som har udskillet spore.

Er der nogle kloge hoveder, der kan hjælpe mig med at forklare mig, om det er normalt, eller om jeg skal smide min høst ud på grund af en "farlig" kontaminering.


http://imgur.com/a/d2b1E


På forhånd stort tak og kys og kram!

Forfatter:  Pestilence [ 17 mar 2017 07:55 ]
Titel:  Re: jeg er lidt i tvivl om der er gået mug i min Golden Teac

Det hele er normalt. Det hvide er bare mycelium. Det blå kommer hvis man trykker på svampen. De sorte bliver kaldt aborter.

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/