Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Amfetamin og betablokkere
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=4&t=51923
Side 1 af 1

Forfatter:  kansten [ 08 jun 2016 13:51 ]
Titel:  Amfetamin og betablokkere

Hejsa derude, er ikke helt sikker på om det her er det rigtige forum, men nu prøver jeg.
Jeg lider af virkelig stor eksamens angst, og har nu været til lægen som har givet mig nogle beta blokkere som skulle kunne hjælpe lidt på nervøsiteten. Men nu synes jeg at kunne læse at det ikke er så god en idé at blande amfetamin og beta blokkere, og at de kan give den modsatte effekt. Men hvor lang tid skal der gå i mellem at man har taget amf, for at beta blokkere virker rigtigt? Jeg vil sku ærligt indrømme at jeg ikke har den store forstand på det. Men hvis man har taget amf om lørdagen, vil det så være et problem at tage beta blokkere om onsdagen/torsdagen?
Og tak for hjælpen på forhånd!

Forfatter:  MDMAInMedicine2 [ 08 jun 2016 18:31 ]
Titel:  Re: Amfetamin og betablokkere

Det er helt afhængig af hvilken beta-blokker der er tale om, da halveringstiden varierer fra stof til stof. Jeg kender ikke så meget til betablokkere heller, men fandt en tabel her:
http://pro.medicin.dk/Laegemiddelgrupper/Grupper/96000
Det ser jo umiddelbart ud som om at de fleste af dem har en halveringstid på 12 timer eller mindre, og man plejer at sige at 5 halveringstider er nok til at fjerne et stof fra kroppen, så vi er oppe i en periode på 2½ dag hvis det holder stik. Risikoen ved kombination af beta-blokkere og amfetamin akut er dog en livsfarlig stigning i blodtrykket, hvorfor det er kontraindiceret til behandling af OD (se f.eks. https://calsprogram.org/manual/volume3/Section25/14-TOX13-AmphetamineAnalogIntoxication13.html), så det er måske bedre at vente noget længere. Jeg vil derfor ikke give et bud på hvor længe der skal gå.

Jeg citerer også lige pro.medicin for fuldstændighedens skyld. Sandsynligvis ikke relevant for dig, men just in case:
Citat:
De hydrofile β-blokkere (atenolol, sotalol) udskilles overvejende uomdannet ved glomerulær filtration. Deres plasmahalveringstid er derfor afhængig af nyrefunktionen og kan øges betydeligt ved nedsat nyrefunktion.

Be safe.

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/