Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Hjælp! Abstinenser!
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=4&t=40114
Side 1 af 1

Forfatter:  LampeFeber [ 13 mar 2012 22:46 ]
Titel:  Hjælp! Abstinenser!

Hej. Af uransalige grunde, kan jeg lige pludseligt ikke få mit vante stof (tramadol). Jeg er afhængig, og nu venter jeg en meget lang nat i møde som kommer til at være hård ad helvede til.
Jeg har nogle stesolid liggende, men de er røv, og så har jeg nogle andre liggende som er til mod abstinenser. Men har ikke taget dem før. Lang historie. Og så har 100 mg tramadol liggende også. Er vant til omkring 600 mg om dagen mindst (og nu gider jeg ikke høre på noget med at det er åh så meget, og alt muligt andet der ikke hjælper). Jeg aner ikke hvad jeg dkal gøre! Er mega bange for de abstinenser er så forfærdelige!
Er der nogen der har nogle gode råd???

Forfatter:  huxi [ 13 mar 2012 22:55 ]
Titel:  Re: Hjælp! Abstinenser!

Hvad hedder det som du har til at ligge "mod abstinenser"? Fordi det kunne jo tænkes at det rent faktisk er noget som hjælper .. subutex hjælper for eksempel meget godt. Men giv mig et navn og så skal jeg fortælle om det er noget der kan bruges.

Forfatter:  incase [ 13 mar 2012 23:41 ]
Titel:  Re: Hjælp! Abstinenser!

Som han siger. Fakta på bordet, ellers kan vi ikke hjælpe dig.
Hvor lang tid har du taget tramadol?

Forfatter:  huxi [ 13 mar 2012 23:53 ]
Titel:  Re: Hjælp! Abstinenser!

Til trådstarter:
Husk nu at visse former for medicin mod opiat/opiod -abstinenser kan være farlige at blande med opiater/opioder. Her tænker jeg specielt på den gruppe der hedder "buprenorphiner" som f.eks subutex og Temgesic.

Så tager du det ene, skal du ikke tage det andet!

Bare lige så du ikke dummer dig! Jeg ved jo ikke om det er den form for medicin du har liggende mod abstinenser.

Forfatter:  snubi [ 14 mar 2012 09:51 ]
Titel:  Re: Hjælp! Abstinenser!

Hvis jeg var dig ville jeg tage 30-100mg stesolid det skal nok slå dig ud. med mindre du også indtager andre depressanter i forvejen.
Men som de andre siger hvad er det andet du har?

Forfatter:  Pour Lá Vie. [ 14 mar 2012 17:06 ]
Titel:  Re: Hjælp! Abstinenser!

Tag stesolid lige inden du skal sove. Så burde du kunne få en nogenlunde rolig nat

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/